Yeni Dacia logosu tüm ürün gamına ekleniyor!

Opel, Nissan, Volkswagen ve BMW gibi birçok marka logolarını “dijitalleştirerek, kimliklerini yeniliyor. Geçtiğimiz günlerde logo yenileyen akrabası Renault’un ardından Dacia da yeni logosu ile döneme ayak uydurdu.

Daha önce Bigster konsept modelinde kullanılan logo nedeniyle, Dacia’nın logo değişikliğine gideceği tahmin ediliyordu. Şirket tarafından resmi açıklama yapılan logonun, markanın “arazi” (outdoor) tarafını vurgulayan yepyeni tasarım diliyle, yıl sonunda kullanıcılara sunulması planlanıyor.

yeni dacia logosu

Yeni Logo, Yeni Strateji!

Dacia tarafından belirlenen logo tasarımı, markanın başarısının arkasındaki unsurları esas alıyor. Yeni renkleriyle; uygun fiyata sadelik, orjinallik ve sağlamlık değerlerini yansıtıyor.
Markanın özünü vurgulamayı hedefleyen yeni görsel kimliğin, logo ve amblem olarak ikiye ayrılmış şekilde olması dikkat çekiyor.

Dacia, yeni görsel kimliğin merkezinde yer alan logonun, daima var olan bir sağlamlık ve denge hissi uyandırma amaçlı tasarlandığını belirtiyor. Birbirlerinin ters görüntüleri olan “D” ve “C” harflerinin şekli değiştirilerek markanın kompakt ve zeki ruhu ön plana çıkarılmış. Ayrıca, logonun geometrik çizgileriyle, harf dizisine mekanik bir hareket hissi verdiği söyleniyor.

Zincirin halkaları gibi, “D” ve “C” harflerini bir araya gelmesi de Dacia’nın kolayca tanınabilecek bir marka haline gelmesine katkıda bulunacak.

dacia-yeni-logo

Yeni Dacia Logosu rengini doğadan aldı

Haki yeşili renk seçeneğiyle markanın doğaya olan yakınlığını öne çıkarılmış. Müşteriler, için ürün kataloğunda da bulunan renk, genellikle arazide kullanılan Duster gibi Dacia modellerinin kendilerini gösterdiği bir araziyi çağrıştırıyor.

Yardımcı renkler ise çerçeveyi tamamlıyor;

  • Daha fazla toprak rengi: koyu haki, terakota, kum rengi
  • Diğer iki ara renk: parlak turuncu ve yeşil ile daha “teknolojik” bir his

Markanın özü ayrıca özgürlük, güç toplama ve özüne dönme ihtiyacını simgeleyen yeni ikonografisiyle de vurgulanıyor. Bu temel ihtiyaçlar çoğu insan tarafından hissedilirken, gerçekten önemli olan şeylere odaklanmaya yöneltiyor.

Dacia-logosu-2022

Nasıl bir otomobil: Yeni Dacia Jogger sürüş izlenimi

Yeni logoya hızlı geçiş

Markanın yeni logosu Haziran 2021’den itibaren siteler, reklamlar ve broşürler vasıtasıyla karşımıza çıkmaya başladı. Aktif olan web sitelerinde yeni logo uygulamasına ise çoktan geçilmişti.

Renault Blog’ta daha önce yapılan logo tahmini tuttu, önümüzdeki dönemde genişleyen ürün gamına iki yeni model daha ekleyecek olan Dacia, yüzde 100 elektrikli Spring ve çok yönlü C segmenti aile otomobili olan Jogger ile ürün gamını tamamen yenileyecek.

Yeni Dacia logosu kullanacak olan araçlar Ekim 2022’deki Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenecek, sonrasında kullanıcılarla buluşacak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.