Yeni Focus üretimine Çin planı: Trump’a gol olabilir

ABD’nin son başkanı Trump’ın ilk işlerinden biri ABD dışındaki yatırımları durdurmak ve ülkeye geri çekmek oymuştu.

Baskı ve tehditle yapılan bu davet Ford, Toyota, Hyundai, Chrysler gibi otomotiv devlerinde karşılığını bulmuş ve bu şirketler ABD’de milyar euroları geçen yeni yatırımlar açıklamak zorunda kalmışlardı.

Bizzat şirket başkanlarının yaptığı açıklamalar sonucu yeni yatırımlarla Amerikalılar işlerini daha düşük ücretler alan, daha az sosyal haklara sahip Meksikalılara, Arjantinlilere kaptırmayacak, hatta kaptırdıklarını da geri alacaklardı.

“Batık şehir Detroit” yeniden ayağa kalkarken, Michigan gibi eyaletler yeni yatırımcılar için önemli faydalar sağlayan teşvik programları açıklamıştı. Fakat son yazılanlara göre işler tam da Trump’ın istediği gibi gitmiyor. Ford, ABD’de yeni yatırım açıklasa da yeni nesil 2019 Focus için üretim yerini Çin olarak planlıyor.

Filolar için önemli model

Çin’de üretilip, ABD’ye ithal edilecek ilk otomobil olma yolunda önde giden yeni 2019 Ford Focus modelinin hatchback versiyonundan sonra sedan karoserlisi de yeni yılın ilk günlerinde objektiflerden kaçamadı.

Amerikalı markanın binek otomobil segmentindeki en önemli gücü kompakt Focus, 2019 model yılına yetiştirilmeye çalışılıyor. Yeni Focus, Türkiye’de en çok satan ilk 10 model arasında yer alırken, Avrupa ve dünyada da en çok tercih edilen, ödüllü otomobiller arasında yer alıyor.

2019 Ford Focus arka stoplar şık görünüyor.

Ford Focus 1.0 motorla üretilmeyecek

Yeni nesil 2019 Ford Focus’ta kullanılacak güç üniteleri belli değil ama 1.0 lt üç silindirli ödüllü motordan vazgeçilebileceği söylentiler arasında. Bir diğer söylenti ise özellikle ABD pazarında kullanılan 2.0 lt benzinli güç ünitesi de Focus ailesinde kullanılmayacak. Bu motorların yerine dört silindinli turbo şarjlı yeni küçük hacimli bir başka motor devreye alınacak.

4 kapılı 2019 Ford Focus, kamuflajlı halde objektiflere yakalandı

Özellikle ABD pazarı için Çin’de üretilerek, ithal edilecek bir Ford Focus’un Trump’ı ne oranda rahatsız edeceği belli değil. Fakat Ford’un Honda Civic, Toyota Corolla, Hyundai Elantra gibi rakiplerine karşı elini güçlendireceği tahmin ediliyor..

İlk kez 1998 yılında standart klima ile yola çıkmıştı.

 

Yeni ön görünüm
2019 Ford Focus üzerindeki test çalışmaları devam ediyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.