Yeni Ford Ranger fiyat avantajı ve Mustang şanzımanla sahada

Yeni Ford Ranger yıllık 9,6 bin TL’ye ulaşan MTV avantajı ile yola çıkıyor. Yeni 2.0 litrelik 170 ve 213 beygir gücünde iki versiyonu bulunan EcoBlue motor; Yeni Ranger’da yüzde 19’a varan yakıt verimliliği sağlıyor. Ford Mustang modelinde kullanılan 10 ileri otomatik şanzıman ise bu sınıf için bir ilki oluşturuyor. Ranger ayrıca pick- up segmentini ortaya çıkaran efsanevi Ford F150 Raptor’dan ilham alarak geliştirilen Ranger Raptor da Ford Performance yarışçı ruhunu yansıtıyor. Yeni Ranger fiyat listesi ile de iddialı olma peşinde…

Bolu dağlarında farklı etaplardan oluşan test programında yeni Ranger’ın birçok yeniliğini deneme imkanı bulduk. Yeni motor, yeni şanzıman, yeni süspansiyon ve üretim teknolojileriyle birlikte eskisine göre etkileyici bir değişim ortaya çıkmış. Ama önce MTV avantajı nereden geliyor onu açıklayalım; daha önce 2,2 litrelik dizel motorla yola çıkan Ranger’a göre yeni 2.0 litrelik dizel motor ile birlikte XLT 4×4 versiyon için 2.501 TL daha az MTV oluşuyor. 213 PS Wildtrak modelinde de bu rakam 9.603 TL’ye ulaşıyor.

Yeni Ford Ranger; daha güçlü ve daha verimli bir motora kavuşmuş. SCR dahil en gelişmiş motor teknolojilerini bünyesinde barındıran 2.0 litre EcoBlue Euro 6 dizel motor manuel ya da 10 ileri otomatik şanzımanla kombine edilebiliyor. Filo, kamu kurumları, çiftçiler, telekom şirketleri gibi müşterilere hitap eden 170 PS/420 NM XL, XLT versiyonlar manuel ve otomatik şanzımanla 4×2 veya 4×4 çekiş sistemi alternatifleri ile alınabilirken; 213 PS/500 NM  Wildtrak ve yepyeni Raptor otomatik şanzımanla 4×4 olarak yola çıkıyor.

Ranger yeni modelle birlikte daha güçlü ve yüksek performanslı Raptor’ı ilk kez Türkiye pazarında kullanıcıların beğenisine sunuyor. Ford’un F‑150 Raptor modelinden ilham alarak geliştirdiği yeni Ranger Raptor; pick-up’tan beklentileri çok daha fazla olan kullanıcılar için özel olarak geliştirilen bir model. 85 mm ile sınıfının en yüksek su geçiş derinliği; 2.500 kg’a kadar sunduğu römork çekme kapasitesiyle de ileri uçta görev alabilecek bir model.

Ford Ranger entegre navigasyon ile arazide gittiği yoldan tekrar sizi ana yola çıkarabiliyor. Böylece yeni Ranger navigasyona bağlı kalındığı müddetçe kaybolma riskini ortadan kaldırmayı hedefliyor. Anahtarsız giriş, Xenon farlar gibi SUV sınıfı teknolojileri de yeni Ranger için rekabeti güçlendiren unsurlar arasında.

Yeni 2.0 litre EcoBlue turbo dizel motor tüketim değerleri ise şöyle; 170 PS güç ve 420 Nm tork üreten model; ortalama 7,0 lt/100 km yakıt tüketimi ve 190 gr/km CO2 emisyon salım değerine ulaşıyor. Aynı motorun bi-turbo versiyonu 213 PS güç ve 500 Nm tork üretirken; ortalama 7,8 lt/100 km yakıt tüketimi ve 204 gr/km CO2 emisyon salım değerine ulaşıyor.

Yerini aldığı 2,2 litre hacimli TDCi motora kıyasla özellikle alt devirlerde daha yüksek hava iletimi gerçekleştiriyor ve böylece tüm devir aralıklarında daha canlı ve atak bir sürüş hissi sunuyor. Ürün gamının tepe noktasını oluşturan bi-turbo versiyonda her iki turbo besleme alt devirlerde yüksek tork üretimi için seri çalışıyor. Üst devirlerde küçük turbo devreden çıkarken büyük turbo yüksek güç üretimi için çalışmaya devam ediyor.

Yeni Ford Ranger olası çarpışmaları önleyen veya etkilerini azaltan Yaya Algılama Özelliğine Sahip; ‘Çarpışma Önleme Yardımcısı’ ve ‘Akıllı Hız Sistemleri (ISA)’ teknolojileriyle yollara çıkan sınıfının ilk modeli. Sistem, bir çarpışma riski algıladığında önce sürücüyü işitsel ve görsel olarak uyarıyor ve sürücünün reaksiyon göstermemesi halinde; fren pedalı ve disklerin tepki verme süresini kısaltmak üzere hazırlık yapıyor. Sürücünün hala reaksiyon göstermemesi halinde sistem aracın hızını düşürmek için otomatik olarak fren yapıyor.

‘Akıllı Hız Sistemleri (ISA)’ ise hız sınırlandırma ile trafik işareti tanımlama teknolojilerini bir arada kullanıyor. Ranger’ın maksimum hızını değişen hız sınırlarına otomatik olarak uyarlıyor. Sürücü direksiyon kumandalarını kullanarak aracın maksimum hızını ayarlarken ön cama entegre kamera trafik işaretlerini algılıyor; algılanan hız sınırının sürücünün ayarladığı hızdan düşük olması halinde ise aracın seyir hızını düşürüyor. Hız sınırının artması halinde sistem sürücünün seyir hızını yeni hız sınırına kadar arttırmasına izin veriyor.

Yeni Ford Ranger ilk kez Ford’un ‘Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma’ özelliğiyle donatılırken; ‘Gelişmiş Otomatik Park Sistemi’ sürücü sadece gaz ve fren pedalını kontrol ederken direksiyon manevralarını otomatik olarak gerçekleştirerek aracı paralel park alanlarına park ediyor. Otonom Acil Frenleme (AEBS), Akıllı Hız Sistemleri (ISA), Çarpışma Önleme Yardımcısı, Şerit Takip Sistemi de aracı SUV modellere rakip kılıyor.

Yeni Ford Ranger fiyatı XLT donanımda 198.400 TL’den başlıyor. Wildtrak modeli ise 262.700 TL fiyat etiketi ile satışa sunuluyor. Peki Raptor modeli ne kadar? Önce detaylar… 9 farklı arazi modu ile Raptor SUV sınıfında bile pek bulunmayan bir sistemle yola çıkıyor. Gerçek bir off-road pick-up olan Raptor, Ford’un F‑150 Raptor modelinden ilham alınarak geliştirildi. Ranger Raptor, zorlu arazi kullanımlarını destekleyecek şekildeki tasarımı ve 500 nm tork üreten 213 PS gücündeki motoru ile iddialı bir deneyim peşinde.

Gerçek bir yük taşıyıcısı olan yeni Ranger Raptor, çeki demirine bağlı olarak 2.500 kg’a kadar römork çekme kapasitesi sunarken; 1.560 mm ile 1.575 mm ebatlarında kargo alanı bisikletten motosiklete ve jet skiye kadar birçok outdoor ekipmanını taşıyabiliyor. Kolay açılıp-kapanan bagaj kapağı özel mekanizmasıyla yüzde 70 daha az güç gereksinimi ile bagaj kapağını kolayca açma; kapama imkânı sunuyor. Yeni Ranger Raptor, ayrıca 850 mm (85 cm) ile sınıfının en iyi su geçiş derinliğini sunuyor.

Yeni Ford Ranger Raptor’da Ranger Wildtrak modelinde de kullanılan bi-turbo 2.0 litre EcoBlue motor görev yapıyor. Bi-turbo versiyonda her iki turbo besleme alt devirlerde yüksek tork üretimi için seri çalışıyor. Üst devirlerde küçük turbo devreden çıkarken büyük turbo yüksek güç üretimi için çalışmaya devam ediyor.

Bu versiyon 213 PS güç ve 500 Nm tork üretiyor ve üretmiş olduğu gücü F-150 Raptor modelinde de kullanılan yeni 10 vitesli otomatik şanzımanla tekerleklere iletiyor. Farklı zemin koşullarında mümkün olan en iyi performansı sunmak için; Baja, Spor, Çim, Çakıl, Kar, Çamur, Kum, Kaya ve Normal olmak üzere farklı sürüş modları ile Arazi Yönetim Sistemi devreye giriyor. Yeni Ford Ranger Raptor İstanbul, Ankara ve Antalya’da yer alan üç Ford Store’da 385 bin TL fiyat etiketi ile satışa sunuluyor.

Yeni Ranger fiyat rekabetinde kendini MTV avantajlı motoruyla aşmak istiyor.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.