Yeni Honda PCX125, bir depoyla 400 km yapmaya geliyor

Honda’nın popüler scooter modeli PCX125, yeni çizgilerle yola çıkıyor. Halen 125 ve 150 cc motor seçenekleri ile 13 bin 300 TL fiyat etiketine sahip PCX artık sadece gücü arttırılmış 125 cc versiyonla satışa çıkıyor. İlk PCX’ler bu hafta bayilere sevkediliyor. Fiyatı nisan ayı Honda Motosiklet listesine girdi. Ve bazı bayiler yeni PCX için özel fiyat açıklaması da yaptılar. Kredi kartı taksiti de geçerli.

İlk olarak 2010 yılında üretime alınan ve bugüne kadar Avrupa 140 binden fazla müşteriye ulaşan Honda’nın iki tekerlekli modelinin başarı öyküsü devam ediyor. Modelin isminde yer alan X, artan Kişisel Konfor seviyesini ifade ediyor.

2010 yılında PCX, Avrupa’da Idling Stop teknolojisine sahip ilk iki tekerlekli araçtı. İki yıl sonra, Honda’nın geliştirilmiş Akıllı Güç (eSP) motorunu kullanan Avrupa’da ilk scooter oldu.

Yeni PCX 125’in tasarımında dikkat çekici LED farlar daha akıcı bir stil ortaya koyarken yeni, boru şeklindeki çelik dubleks çerçeve dinamik görünümü güçlendiriyor. Ağırlıktan tasarruf sağlayan yeniden tasarlanan jantlar daha büyük lastik kullanımını mümkün kılıyor. Amortisörler ise daha uzun sürüşler için konfor sunacak şekilde iyileştirildi.

PCX 125’in daha konforlu hale getirilen gidonunun etrafında krom siyah renk kullanılıyor. Solda yer alan bölme bir su şişesi veya içecek kutusunu kolayca taşıyabilirken şimdi orada bir de 12V adaptör yer alıyor. Cep telefonu veya navigasyon şarjı mümkün.

Yeniden tasarlanan koltuk tasarımı zemin alanının öne doğru uzanmasına ve daha fazla bacak boşluğuna imkan tanıyor. Koltuk ve yakıt kapağı tek dokunuşlu anahtarlarla açılıyor.

Koltuk altı deposunun iç kapasitesi 28L’ye yükseltilerek ortalama bir kaskın kolayca saklanmasına olanak sağlıyor. Yeni merkezi konsol tasarımı, tüm bilgilerin kolayca takip edilebilmesini amaçlıyor. LCD ekran hızı, kilometre sayacını, yakıt göstergesini ve ortalama yakıt tüketimini ortalarken start stop ışığı da yatay alanda takip edilebiliyor.

2018 model PCX 125 dört renk seçeneğine sahip; İnci Soğuk Beyaz, İnci Siyah, Mat Gri Metalik, İnci kırmızı.

 

Önceki modelin boru şeklindeki çelik ‘altıgen’ tasarımı, tam çelik dubleks beşik ile değiştirildi. Bu, PCX’in başarılı olduğu manevra kabiliyetini ve rahat sürüş pozisyonunu kaybetmeden kullanım kabiliyeti ve hissinin geliştirilmesini sağladı. Bu tasarımda kullanılan plastik malzeme scooter ağırlığını 2.4 kg azalttı.

Genel boş ağırlığı 130 kg olan PCX, ön ve arka tekerlekleri hafifleştiren 8 kollu ince jantlara kavuştu. Lastik ebatları büyüdü, araç ağırlığına ise azaltma yönünde destek sağlandı.

Tek kanallı ABS frenle desteklenen fren sistemi önde iki pistonlu 220 mm kaliper disk arkada ise 130mm tambur frenden oluşuyor.

125 cc motorun yakıt verimliliği yeni bir Start-Stop sisteminin ilave edilmesiyle daha da artırıldı. Start-Stop sistemi çalıştırıldığında, motor otomatik olarak rölantide 3 saniye sonrası çalışmayı durduruyor. Daha sonra gaza basıldığında tekrar çalışırken yakıttan yüzde 5 tasarruf sağlanıyor.

Motorda 8500 devir/dakikada 3 kW ile 9.0 kW arası güç elde ediliyor. Yüksek devirde daha fazla güç, daha yüksek hız aralıklarında daha iyi performans ortaya çıkıyor.

Güvenlik sağlayan hava yastığı, bir önceki modele göre 1 litre daha büyük bir hacme ulaştı.

Radyatör tasarımı iyileştirilerek daha yüksek bir radyatöre ihtiyaç duyulmadan yüksek verimli bir soğutma sağlıyor. Bu değişim düşük hız aralığında hızlanmanın sürmesini, orta-yüksek hızda doğrusal ve daha güçlü hızlanma sağlıyor.

PCX 125 start stop olmaksızın bir litre yakıtla 47.6 km yol alabiliyor. Bu da 8 litrelik depo ile yaklaşık 400 kilometre menzile ulaşmayı mümkün kılıyor.

Anahtarsız çalıştırma özelliği, start stop sistemi, LED farlar, yeni LCD ekran, konforlu sürüşün yanı sıra pratik kullanımı öne çıkan PCX 125 Honda Türkiye tarafından 10 bin adetlik satış hedefi ile ithal edilmeye başlayacak. Önceki modelde yer alan 150 cc’lik PCX 150 versiyonu olmayacak. Yeni Honda PCX için Honda türkiye 13.300 TL fiyat açıkladı. Bazı bayiler bu fiyatı 12.600 olarak hedeflerine uygun hale getirdi. Kredi kartı taksitlendirmesi de yapıyorlar.

Leave A Reply

Your email address will not be published.