Yeni Hyundai Elantra 2020 Hybrid tanıtıldı

Yeni Hyundai Elantra 2020 önümüzdeki sonbaharda bantlardan inmeye başlayacak. Sevilen Hyundai Sedan modellerinden biri olan Elantra, yedinci jenerasyonuyla otomobil severlerin karşısına çıktı. Tanıtımı, Hollywood The Lot Studios’da yapılan yeni otomobil, tamamen yenilenmiş dizayna ve teknolojik özelliklere sahip. Popüler kompakt sedanın sportif tasarım kimliği, hibrit teknolojisi ile bir araya geliyor. Elantra, Güney Kore’deki Ulsan ve Amerika’daki Alabama Hyundai fabrikalarında üretilmeye başlanacak.

İlk kez 1990 yılında üretilmeye başlanan Hyundai Elantra, bugüne kadar 13.8 milyon adetlik bir satış başarısı gösterdi. Hyundai’nin en çok beğenilen modellerinden biri olan Elantra, Amerika’da da onlarca ödül alarak 3.4 milyondan fazla satış başarısı gösterdi.

Elantra, spor otomobillerde görmeye alıştığımız egzotik dört kapılı bir coupe görüntüsü ile farklı bir tasarım sunuyor. Hyundai, yeni modelde daha uzun, daha geniş ve daha alçak bir yapı ortaya çıkarmış. Yeni Elantra, bir önceki nesilden 5.5 cm daha uzun olan bir şaseye sahip. İç mekanda da daha geniş bir oturma alanı sunuyor.

Üç çizginin tek noktada bir araya gelmesiyle oluşturulan Parametrik Dizayn,  ön bölümde güçlü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Geniş kademeli ızgara ve entegra farlar, otomobilin olduğundan daha geniş görünmesini sağlıyor. Ayrıca Hyundai Elantra 2020 modelinde tamponda yer alan rüzgar kanalları sayesinde sürtünme katsayısı da önemli ölçüde azaltılmış.

Bu sayede hem aerodinamiği artarken aynı zamanda yakıt ekonomisi de elde ediliyor. Önden arkaya doğru uzanan sert geçişler, tekrar ön kapılarda birleşmeye başlıyor. Arka taraftaki uzunlamasına konumlandırılan stop lambalar ise sağ ve sol tarafta gövdeye doğru uzanıyor. Z şeklinde bir forma kavuşan arka tasarım, bagaj kısmında daha fazla yükleme alanı sunuyor. Aynı zamanda coupe havası veren bu yeni tasarım, parlak siyah tampon difüzörüyle aracın şık görünüşünü destekliyor.

Yeni Hyundai Elantra 2020 dış tasarımıyla beraber iç mekanı da son derece şık ve etkileyici görünüyor. Premium bir hava sunan yeni nesil kokpitte koltuk yüksekliği düşürülerek daha alçak bir oturma pozisyonu elde edilmiş.

Ayrıca, düşük ağırlık merkezi sayesinde de sürüş dengesi artırılmış. Yatay bir şekilde konumlandırılan kokpitte iki adet 10,25 inç’lik LED ekran kullanılmış. Bu ekranlar multimedya sisteminde ve göstergelerde kullanılarak araca muazzam bir teknolojik özellik katıyor.

Ayrıca, Elantra’da sunulan kablosuz Android Auto ve Apple Car Play özellikleri de bu ekranla kombine bağlantı özelliği sunuyor. Estetik açıdan farklı bir duruş sergileyen Elantra’nın süspansiyon sistemi de konfora yönelik. Geliştirilmiş süspansiyon montaj yapısı sayesinde hem dinamizm hem de üst düzey sürüş konforu elde edilmiş.

Hyundai, Elantra 2020 sedan modelinde ilk kez hibrit motor teknolojisine yer veriyor. Böylelikle markanın çevreci modeler gamına dahil olan Elantra Hybrid, 1.6-litrelik GDI Atkinson çevrimine sahip dört silindirli benzinli motora kavuşmuş oluyor.

Elantra Hybrid’de benzinli motora ek olarak 32 kw’lik bir elektrikli motora yer verilmiş. Elantra Hybrid, her iki motorun birleşmesiyle toplam 139 beygire ulaşıyor. Böylece daha dinamik ve daha ekonomik bir sürüş vaad etmiş oluyor. Hyundai’nin geliştirilmiş 6 ileri çift kavramalı şanzımanıyla donatılan bu versiyon, daha hızlı vites geçişleriyle rakiplerinden ayrılıyor.

Ayrıca, kullanılan yüksek verimli elektrikli motor sayesinde düşük hızlarda anlık tork elde ediliyor ve böylelikle benzinli motorun devreye girmesi engellenmiş oluyor. Bu yeniliğin en büyük avantajı, otomobile yakıt ekonomisi kazandırıyor olması. Yüksek hızlarda ise devreye giren benzinli motorla beraber daha dinamik ve etkili bir sürüş elde ediliyor.

Teknolojideki en son gelişmeleri destekleyen Hyundai, Elantra 2020 Sedan modelinde isteğe bağlı olarak dijital anahtar sistemi sunuluyor. Akıllı telefon tabanlı Hyundai Dijital Anahtar, fiziksel bir anahtar olmadan kapıların açılmasına ve motorun çalıştırılmasına olanak sağlıyor.

Özel bir mobil uygulama indirilerek kullanılabilen bu sistem, Yakın Alan İletişimi (NFC) ve Bluetooth (BLE) teknolojisini kullanıyor. Bu sistem, aynı aileden bir kaç kişinin aracı aynı anda kullanmasına da olanak sağlıyor.

Aracın sahibi dışında kullanım gerektiğinde ise geleneksel anahtar devreye giriyor. Hyundai Dijital Anahtar, şimdilik sadece Android işletim sistemini kullanan telefonlarla uyumlu şekilde çalışıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.