Yeni i20 1.0L 120 hp mild hibrit ile yola çıkıyor

Koreli Hyundai’nin Avrupa için geliştirdiği ve Türkiye’de Hyundai Assan tesislerinde ürettiği yeni i20 içişle dışıyla motoruyla kendini gösterdi. Hibrit versiyonu olacağı belli olan yepyeni Hyundai i20, 1.0 lt 120 hp hafif hibrit ile yakıt tüketiminde de iddialı olacak.

Şirketin yeni Sensuous Sportiness tasarım dilinin ilk modeli olarak önemli. Yani şirket, bundan sonra yeni modellerinde yeni i20 tasarımını, karakterini, oranlarını kullanacak. Önümüzdeki yıllarda yola çıkcaak Hyundai modelleri yeni i20 izinden gidecek.

Kabinde bağlanabilirlik (connectivity) açısınan çok iddialı. Ayrıca B sınıfı bir otomobil için güvenlik donanımlarında da dikkat çekecek.

Tamamen yeni bir dış tasarımın yanı sıra, teknolojiden de fazlasıyla yararlanan bir otomobil olacak. Gösterge panelinde görselliği artıran dijital ekrandan yararlanılmış.

Bir de navigasyon olarak da kullanılabilecek 10.25 inçlik dokunmatik ekran konumlanıyor.

Yeni i20 dinamik görünümlü ön ve arka tamponların yanı sıra yeni radyatör ızgarası ile farkını ortaya koyuyor. Yandan bakınca ise cesur bir yan karakter çizgisi ve kendine özgü C sütunu tasarımı dinamik görünmesine katkıda bulunuyor. Yeni i20 müşterileri, dört yeni renk de dahil olmak üzere toplam 10 dış renk arasından seçim yapabilecek: Yeni renkler koyu mavi, aurora gri, aqua turkuaz ve pirinç rengi. Ayrıca, Phantom Black tavan, müşterilere iki tonlu stil seçeneği ile daha fazla kişiselleştirme imkanı verecek.

Yeni i20 önceki nesline göre daha geniş ve genişletilmiş bir dingil mesafesine sahip. Bagaj alanı 25 litre artırılarak 351 litreye çıkarılmış.Tamamen yeni Hyundai i20, Hyundai Live Servisleri gibi bağlanabilirlik (connectivity) özelliğinin yanı sıra 5 yıllık ücretsiz abonelik içeren Hyundai’nin Bluelink teknolojisine sahip olacak. Bu sistem Türkiye’de geçerli olacak mı resmi açıklama yapılmadı.

Motorlarda ise 100 PS veya 120 PS ile 1.0 T-GDi motor kendine kaputun altında yer buluyor. Hyundai İlk kez, 1.0 lt hacmindeki motorun 100  hp’lik versiyonuna seçmeli; 120  hp’lik versiyonuna ise standart olarak 48 voltluk hafif bir hibrid güç aktarma sistemi uygulayacak.

48 voltluk sistem yakıt tüketiminin ve CO2 emisyonunun az da olsa ( % 3-4) azaltılmasına katkıda bulunuyor. 48 voltluk sistem, 7 ileri çift kavramalı şanzıman (7DCT) veya yeni geliştirilen 6 ileri Akıllı Manuel Şanzıman (iMT) ile gelecek. iMT, sürücü gaz pedalını bıraktıktan sonra motoru şanzımandan ayırıyor, böylece aracın serbest sürüş moduna geçmesine ve yakıt tasarrufu yapılmasını sağlıyor.

İçten yanmalı 1.0 T-GDi 100 PS seçeneği ise 7 ileri DCT veya 6 vitesli manuel şanzımanla satın alınabilecek. Giriş motoru olarak 1,2 litrelik MPi 4 silindirli motor da mevcut. Bu motor beş ileri manuel şanzımanla eşleştirilmiş. Yeni i20 önceki nesle göre yüzde 4 hafifledi. Start stop özelliğine kavuştu. Hibrit ile artık daha çevreci odu. Hyundai’nin İzmit fabrikalarında üretilen i20, yüzde 80 gibi yüksek oranda Avrupa’ya ihraç ediliyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.