Yeni Kuga da modaya uydu

Ford Kuga 2019 yılı ikinci çeyreğine yeni bir model olarak adım atıyor. 2008 yılında ilk olarak tanıtılan, 2012 ve 2016’da yenilenme ve makyaj geçiren Kuga, bugüne kadar 1 milyondan fazla üretildi. Şık dış tasarım, değişen iç mekan, teknolojik detaylar ve daha önemlisi hibrit ve elektrikli versiyonlara sahip olması. Yeni Kuga’nın tüm özellikleri neler, ne zaman satışa çıkacak?

Küçük Kuga! EcoSport hakkında herşey burda var…

Ford’un 2.0 litrelik EcoBlue dizel, 1,5 litrelik EcoBlue dizel ve 1,5 litrelik EcoBoost benzinli motorlarının yanı sıra; Kuga Plug-In Hybrid, Kuga EcoBlue Hybrid (hafif hibrit) ve Kuga Hybrid (tam hibrit) motorlar da olacak. Ayrıca yeni sekiz ileri otomatik şanzıman da yeni Kuga için önemli bir artı sağlayacak.

Kuga’daki birçok teknoloji yeni Focus’la yola çıktı. Mini otonom sürüş teknolojileri bile…

Kuga, Ford’un Avrupa’da Fiesta ve Focus’tan sonra bölgedeki en çok satan 3. modeli ve bu kıtada en çok satan en çok satan Ford SUV. 2018’de 153.800 Kuga yola çıktı. Ford Avrupa tüm SUV satışları geçen yıl yüzde 19 arttı.

Tamamen yeni Ford Kuga, sezgisel konfor ve sürücü yardımı özellikleri sağlıyor. Gelişmiş teknolojiler arasında bir FordPass Connect yerleşik modem, kablosuz şarj pedi teknolojileri ve 8 inçlik merkezi bir dokunmatik ekranla desteklenen Ford’un SYNC 3 bilgi-eğlence sistemi var. 12,3 inçlik orta konsol ekranı oldukça etkileyici. Yeni teknolojilerle sürücüler dur-kalk ve otoyol trafiğinde daha fazla güvenlik elde edebilecek.

Yeni Kuga, Ford’un daha iyi yakıt verimliliği için geliştirilmiş aerodinamiği destekleyen yeni global C2 mimarisine dayanıyor. Ağırlığı bu sayede 90 kg’a kadar azaltılmış. Bu mimari orta sınıf modeller için daha fazla iç mekan sağlarken, etkileyici ve dinamik tasarım sunuyor.

Kuga; Vignale, ST-Line ve Titanyum donanımlarla yola çıkacak. Çağdaş ve kendinden emin stiliyle Kuga Titanium, sportif bir ön ızgara, arka difüzör, gövde rengi aynalar, yan kaplama-kapı kolları, LED gündüz farları ve standart 17 inç veya isteğe bağlı 19 inç alaşım jantları içeriyor.

Kuga Vignale, tavan rayları, tamponlar, aluminyum kaplamalar, standart 18 inç veya isteğe bağlı 19 inç ya da 20 inç alaşım jantlarla krom kaplamalı ön ızgara ve çift egzoz borusuna sahip. Windsor deri koltuklar, deri kaplı ısıtmalı direksiyon simidi ve birinci sınıf kadife paspaslar iç mekanı daha da zenginleştiriyor. Ford Performance modellerinden ilham alan Kuga ST-Line stilinde gövde renginde tamponlar ve yanlar, siyah renkli ızgara, arka difüzör ve tavan rayları; büyük bir arka spoyler, standart 18 inç veya isteğe bağlı 19 inç alaşım jantlar ve ikiz spor egzozlar bulunuyor.

Tamamen yeni Kuga, yeni metalik Diffused Silver ve Sedona Orange dahil olmak üzere 12 renkte sunulacak. Yeni Kuga Plug-In Hybrid, bir elektrikli motorun verimliliğini ve geliştirmesinin yanı sıra geleneksel bir yanmalı motor tarafından sunulan sürüş mesafesini ve özgürlüğü sunuyor. Ford’un Avrupa’da 50 km’den daha fazla menzil sunan ilk plug-in hibrid modeli olan Kuga Plug-In Hybrid 1,2 l / 100 km yakıt verimliliği sağlaması bekleniyor.

Akü ön çamurluğa monte edilmiş bir şarj portu kullanılarak şarj edilebilecek ve normalde frenleme sırasında kaybedilen kinetik enerjiyi yakalayan rejeneratif şarj teknolojisi kullanılarak hareket halindeyken otomatik olarak doldurulacak. Pili 230 voltluk bir harici elektrik kaynağından tamamen şarj etmek yaklaşık 4 saat. EV Otomatik, EV Şimdi, EV Sonra ve EV Şarj modlarını kullanarak pil gücünün ne zaman ve nasıl kullanılacağını seçebilecek.

Kuga EcoBlue Hybrid ise daha yüksek yakıt verimliliği için Ford’un 150 PS 2.0 litrelik EcoBlue dizel motorunu geliştiriyor. Hafif hibrid teknolojisinde, standart alternatörün yerini alan, araç yavaşlamaları sırasında enerjinin geri kazanılmasını ve depolanmasını sağlayan ve 48 voltluk lityum iyon hava soğutmalı bir pil takımı şarj eden; kayışla çalışan entegre bir marş / jeneratör (BISG) kullanılıyor. Karma 5,0 l / 100 km tüketime ulaşılması bekleniyor.

Kuga Hybrid ise 2,5 litrelik Atkinson benzinli motorunu kendiliğinden şarjlı tam hibrit güç aktarma sistemi ile birleştiriyor. Kuga Hybrid 2020’de önden çekişli ve Ford Intelligent All-Wheel Drive ile satışa sunulacak. Kuga müşterileri, Ford EcoBoost benzinli ve Ford EcoBlue dizel motorlardan biriyle de altı ileri manuel veya yeni sekiz ileri otomatik şanzıman kombinasyonlarıyla birlikte ol alabilecek.

190PS 2.0 litrelik EcoBlue motorla ortalama 5.7 l / 100 km tüketim sağlanması bekleniyor. 1.5 litrelik EcoBlue 120 PS ise 4,8 l / 100km yakıt tüketimi hedefliyor. 1.5 litre EcoBoost ise 120PS ve 150PS versiyonlara sahip. Ortalama 6.5 l/100km tüketim değeri sunuyor.

Kuga; Normal, Sport ve Eco modlarının yanı sıra, sürücülere kar ve buz gibi daha az kavramalı zeminlerde daha fazla tutunma sağlayan bir mod daha sunuyor. Derin Kar / Kum modu, yumuşak, deforme olabilen yüzeylerde aracın momentumunu korumaya yardımcı oluyor. Tamamen yeni Ford Kuga, küçük karavanlardan büyük karavanlara 2.250 kg’a kadar çekme kapasitesi sağlıyor.

Kuga, eski modelden 44 mm daha geniş ve 89 mm daha uzunken dingil mesafesi 20 mm arttı. Mevcut Kuga’dan 20 mm daha az yüksekliğe rağmen, yeni Kuga’nın ön koltukta oturanlar için 13 mm, arkada ise 35 mm daha fazla boşluk sağlandı. Arka koltuktaki yolcular için, ısıtmalı koltuklar ilk kez opsiyonda. Arka koltuklar 1.035 mm diz mesafesi sağlarken kaydırılarak bagaj alanı 67 litre artırılabiliyor.

Gelelim yola çıkma tarihlerine… Sonbaharda piyasaya sürülecek olan yeni Kuga; Plug-in Hybrid versiyonunu 2020 yılı ilkbahar aylarında çıkaracak.

Leave A Reply

Your email address will not be published.