Yeni Land Rover Defender en yetenekli off-road güzeli

Yeni Land Rover Defender, 42 derecelik bir eğimden inerek yaptığı afilli tanıtımıyla Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Defender modelinin dünya tanıtımını gerçekleştirdi. Defender, bugüne kadar üretilmiş en yetenekli 4×4 ve en kabiliyetli off-road aracı olmasıyla ilgileri üzerinde topluyor.

Geçmişten bu yana arazi özellikleri ile ön plana çıkan Yeni Land Rover Defender, kendine özgü köşeli bir tasarım ve yenilikçi özellikler taşıyor.

Defender 90 ve Defender 110 olmak üzere iki farklı gövde tipiyle tercih edilebiliyor. İç mekanda ise Defender 90, 6 kişiye kadar oturma kapasitesi sunabilirken, Defender 110’da ikinci sıra koltukların arkasında 1.075 litreye kadar olan ve ikinci sıra katlandığında ise 2.380 litreye kadar genişleyen bir yük alanıyla 5 + 2 oturma düzeni sunuyor. Dayanıklı kauçuk kaplı zemin, daha temiz bir ortam sağlıyor.

Kullanıcı dostu olan işlevsel kabin tasarımıyla Yeni Defender’in en cazip kısmı yeni Pivi Pro bilgi eğlence sistemi gelmesi. Yeni nesil dokunmatik ekran daha az dokunmayı gerektirirken, hassas tepkisi ile kullanıcılara kolaylık sunuyor. Over-The-Air teknolojisi ile Defender kullanıcıları nerede olursa olsun en güncel yazılımları kullanabiliyor.

Land Rover’in ürettiği D7x mimarisi en sert gövde yapısını oluşturmak amacıyla hafif alüminyum monokok yapıya dayanıyor. Land Rover’ın Extreme Event Test prosedürlerine dayanacak şekilde tasarlanan yeni şasi, elektrikli güç aktarma organlarını desteklerken tamamen bağımsız hava veya helezon yaylı süspansiyon ile birlikte uyum içerisinde çalışıyor.

Yeni Defender, dört tekerlekten çekiş sistemi ve iki vitesli otomatik şanzımana sahip bunun yanında kullanıcılara merkezi diferansiyel ve opsiyonel Aktif Kilitleme Arka Diferansiyeli gibi donanımlar sunuyor.

Yeni Defender, 5 farklı donanım seçeneğine sahip olacak. Dört farklı Explorer, Adventure, Country ve Urban aksesuar paketleri ile geniş bir kişiselleştirebilme alanı sunuyor. Ayrıca farklı özelliklere sahip First Edition modelleri ise sadece üretimin ilk yılı boyunca geçerli olacak.

Sürücülerin yol koşullarına göre hassas ayarlar yapmasını sağlayan “Yapılandırılabilir Terrain Response” özelliğini sunan ilk Land Rover modeli olarak öne çıkıyor. 1 metreye yakın derinliğindeki su birikintilerinden rahatlıkla geçebiliyor. Ayrıca Defender, dört tekerlekten çekişli, çift kavramalı otomatik şanzımanı, 3.720kg’lık maksimum yük çekebilme kapasitesi ve 300 kg’lık statik çatı yükü taşıyabilme kapasitesine sahip.

Yeni Defender, kullanıcılara dört farklı motoruyla bolca seçenek sunuyor. 4 silindirli benzinli P300 ve 6 silindirli benzinli yarı hibrit teknolojisini birleştiren P400, motor seçenekleri arasında yer alıyor. 4 silindirli dizel D200 motor ve daha güçlü dizel D240 motoru ile yakıt ekonomisini tercih etmek de mümkün. Yüzde 100 elektrikli olan şarj edilebilir hibrit elektrikli araç (PHEV) versiyonu önümüzdeki yıldan itibaren motor seçenekleri arasındaki yerini alacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.