Yeni LR Discovery Sport yola çıktı, işte fiyatı ve özellikleri

Land Rover’ın 71 yılı aşkın deneyimi ve maceracı ruhunun birleşimi ile ortaya çıkan Discovery Sport; kapsamlı makyaj operasyonu sonucunda baştan aşağı yenilendi. S, SE, HSE, R-Dynamic S, R-Dynamic SE ve R-Dynamic HSE olmak üzere 6 farklı donanım seçeneği bulunan Yeni Discovery Sport fiyatı 522.918 TL’den başladı.

Teknolojik olarak detaylı bir değişim geçiren Yeni Discovery Sport, tasarımda dikkate değer bir yenilenme ile tekrar tutkunlarının karşısına çıkıyor. 5+2 koltuk opsiyonuyla da sunulan Yeni Discovery Sport; iç mekânda premium işçilikle konfor hissini bir adım yukarı taşıyor.

Land Rover ailesinin en genç üyelerinden biri olarak premium kompakt SUV segmentinde yer alan Yeni Discovery Sport; gelişmiş tasarımı ve baştan aşağı yenilenen iç mekânı ile iddiasını artırıyor.

Her yol koşulunda yolcularına konforlu ve güvenli bir seyahat hissi yaşatmayı vaat eden Yeni Discovery Sport; sahip olduğu araç içi eğlence sistemi ve opsiyonel 24 farklı şekilde kombine edilebilen 5+2 oturma düzeni ile ileri düzeyde bir esneklik sunuyor.

Son 3 yılda tüm dünyada yarım milyona yakın satarak önemli bir başarıya imza atan Discovery Sport, bu süre zarfında pek çok önemli ödülün de sahibi oldu. Yeni Discovery Sport, tamamen yeniden tasarlanan Premium Transverse Architecture (PTA) şasisi ile konfor; yol tutuş ve aynı zamanda elektrikli motorlar için de uygun altyapıyı bir arada sunabiliyor.

Land Rover’ın yeni PTA platformu üzerinde geliştirilen Yeni Discovery Sport, elektrik destekli motorları ile düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Öncesine göre %13 daha rijit bir gövdeye kavuşan Yeni Discovery Sport; bu sayede araç içerisinde oluşabilecek ses ve titreşimlerin önüne geçiyor. Yeni Discovery Sport’un sıkılaşan şasisi araç içi konforundaki artışın yanı sıra güvenlik anlamında da önemli katkı sağlıyor.

Ön ve arka LED farları, yenilenen panjur ve tampon tasarımı Yeni Discovery Sport’un dış tasarımında dikkat çeken yenilikleri temsil ediyor. İç mekânda ise ön konsoldaki yerini alan Touch Pro bilgi ve eğlence sistemi dikkat çekiyor. Kullanılan kabin, iç mekândaki premium havayı pekiştiriyor. Yeni Discovery Sport S, SE, HSE, R-Dynamic olmak üzere farklı donanım seviyeleriyle tercih edilebiliyor.

Seriye yeni eklenen R-Dynamic versiyonu, koyu gri alaşım jantları, özel tasarıma sahip panjur; ön ve arka tampon, kaput ve bagaj kapağında Shadow Atlas yazısı gibi detaylarla farklılaşıyor. R-Dynamic versiyonu ayrıca iç mekanında sunduğu özel dikişli koltukları; siyah vites değiştirme kulakçıkları ve R-Dynamic kapı eşikleri ile diğer modellerden ayrışıyor.

48V elektrik destekli mild hibrit (MHEV) özelliğine sahip olan Yeni Discovery Sport, bu sayede oldukça düşük yakıt tüketimi ve karbon emisyonu sağlıyor. 17 km/s’in altındaki hızlarda sürücü fren pedalına bastığında; içten yanmalı motor kapatılarak frenleme esnasında elde edilen enerji Yeni Discovery Sport’un zemininde yer alan bataryalarda depolanıyor.

Bu enerji daha sonra elektrik motorunda kullanılarak, içten yanmalı motora destek oluyor. Bu sayede aracın yakıt tüketiminde önemli bir tasarruf sağlanabiliyor. Mild hibrit özelliği ile donatılan Yeni Discovery Sport 100 km’de ortalama 5.5 litre benzin tüketiyor.

Yeni Discovery Sport Türkiye’de 2.0 litre hacminde 180 bg’lik dizel ve aracın hızlanma kabiliyetini arttıran; çevreye duyarlı MHEV teknolojisini de barındıran 150 beygirlik motor seçenekleriyle satışa sunulacak.

Yeni Discovery Sport’un en dikkat çekici teknolojik yeniliklerinden birini oluşturan Clear Sight Dijital Dikiz Aynası ise kullanıcılara benzersiz bir kolaylık sunuyor. Dikiz aynasının tek bir düğmeye basarak yüksek çözünürlüklü ekran haline gelmesini sağlayan bu sistem, 50 derecelik açı ile hem daha geniş bir görüş alanı hem de daha yüksek bir çözünürlük sağlıyor.

Ayrıca bagajdaki yüksek eşyalar ya da kirli arka cam gibi geri görüşü engelleyecek durumlarda bile Clear Sight Dijital Dikiz Aynası ile manevra yapmak çok daha güvenli bir hale geliyor. Yeni Discovery Sport, Land Rover’ın üst sınıf modellerinde sunduğu pek çok önemli yeniliği de opsiyonel donanım seçenekleri arasında sunuyor. Bunlar Yeni Discovery fiyatı etkiliyor.

Bu dikkat çekici teknolojilerden birini temsil eden Ground View sistemi, 180 derece açılı bir ön kamera ile otomobilin; kör noktalarında kalan kaldırım ya da yüksek çıkıntıları görülebilir hale getiriyor. Yeni Discovery Sport’ta ayrıca kablosuz şarj, her koltuk sırasında 12-volt şarj soketi; ikinci ve üçüncü sıra koltuklarda havalandırma menfezi gibi özellikler de sunuluyor.

Land Rover’ın genlerinden gelen off-road kabiliyetini de koruyan Yeni Discovery Sport, 600 milimetrelik su birikintilerinden rahatlıkla geçebiliyor. Dört tekerlekten çekiş kontrol sistemi Terrain Response 2 ile bulunduğu yüzeye uygun çekiş özellikleri sunan Yeni Discovery Sport; aynı zamanda yüksek güvenlik özellikleriyle de segmentinde çıtayı daha yukarı taşıyor.

Opsiyonel olarak sunulan direksiyon destekli Adaptif Hız Sabitleme sistemi ile şeridi ortalayarak yol alabilen Yeni Discovery Sport, aynı zamanda öndeki araçla da mesafesini otomatik olarak ayarlıyor. Ayrıca Şerit Takip Asistanı, Acil Durum Freni ve Sürücü Yorgunluk Takip Monitörü de güvenlik seçenekleri arasında yer alıyor. Son olarak söylenebilecek konu Yeni Discovery Sport fiyatı rakiplerine göre dikkat çekici

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.