Yeni Mazda 3 umut verdi 6 aylık satış rakamlarını ilan etti

VW-Golf-GTI

Avrupalı devlerin evlilik görüşmeleri sürerken, kendi ayakları üzerinde duran Japon markalar ne yaptıklarını ortaya koyuyor. Ford çatısı altından çıktıktan sonra ayakları üzerinde yükselişini sürdüren Mazda da bu yılın ilk mali yılının 6 ayında satış rakamlarını açıkladı. Japon otomotiv şirketi tüm dünyada 1 Nisan – 30 Eylül 2019 tarihleri ​​arasında 731 bin araç satışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Şirket açıklamasında yeni Mazda 3 için özellikle Avrupa pazarından olumlu geri dönüş alındığını bildirdi.

Açıklanan altı aylık dönemde Avrupa bölgesindeki satışları 121.000 adet (Rusya satışları hariç) olarak gerçekleşti. Bu rakam geçen yıla göre yüzde 2 büyüme anlamına geliyor. Mazda’nın Avrupa’daki en büyük pazarı olan Almanya bu sonuca 34.000 adet gibi önemli katkıda bulundu. İngiltere’deki satışları ise 20.000 adede yükseldi.

Mazda anavatanı Japonya’da 98.000 araç sattı. Kuzey Amerika ise markanın gözde pazarı: Altı aylık Mazda satışları 202.000 adeti buldu.

Mazda’nın mali yılın ilk yarısındaki satış performansının cirosu 1 milyar 707 milyon Avro oldu. Mazda Motor Corp 25.8 milyar Avro faaliyet kârı ve 16.6 milyar Avro net gelir elde etti.

Şirket yıl tamamında (Mazda’nın mali yılı 31 Mart 2020 tarihinde bitiyor) bir buçuk milyon adetin üzerinde araç satışı planlıyor. Yıl içinde öncelikle döviz kuru baskıları ve hidrolik direksiyon davaları ile uğraşmak zorunda kaldı. Bu da ek maliyetler getirdi.

Avrupa’da, Mazda’nın devrim yaratan Skyactiv-X benzinli motoruyla da sunulan yeni nesil Mazda 3 modelleri ve Mazda CX-30 çok olumlu eleştiriler alıyor. Her iki ürünün de yıl boyunca küresel olarak satışlardaki ivmeyi artırması bekleniyor. Marka asıl büyük başarı haberini ise ilk elektrikli Mazda modelinden bekliyor. 2020 yılının ikinci yarısında Avrupa sahnesindeki rekabete katılacak tamamen elektrikli ilk otomobili olacak Mazda MX-30’un yeni lansmanı markanın en büyük umudu arasında baş köşede.

Önceki İçerikWRC 2019 Şampiyonu Ott Tanak, Hyundai ekibine katıldı
Sonraki İçerikYeni Peugeot 508 2019 fiyatı açıklandı, hedef 800
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz