Yeni Mazda3 Sedan Tokyo Fuarı öncesinde kendini gösterdi

Mazda kompakt sınıftaki temsilcisi Mazda3 modelini önce HB (hatchback) şimdi de sedan gövdeyle yola çıkarıyor. Tokyo Motor Show 2019 gösterisine iki gün kala ortaya çıkan yeni Mazda3 Sedan, kardeşi gibi çekici ve motor seçenekleriyle de adından söz ettirecek kadar iddialı.

 

Japonların yeni kompakt sedanı da öncüleri ve son kardeşi gibi Kodo – Souly of Motion mottosuyla geliştirilmiş. Yeni Mazda 3 Sedan, 2017 Tokyo Motor Show‘da gösterilen Vision Coupe modelinin seri üretim versiyonu sayılıyor. Zarif ve sofistike bir tasarımın yansıması bu çizgiler.

 

Önce aracın dış tasarımına göz atalım. Farlar yeni nesil LED. İnce gözler gibi köşelere yerleştirilmiş. Sadeliğin ifadesi olarak bütün aydınlatma unsurları bu ince far yapısı içine konsolide edilmiş.

Büyük ön ızgara ve farlar. İşte sadelik bu. Ne bir dalgalanma, ne bir meneviş. Hem ön hem de arka farlarda yuvarlak form tercih edilmiş.

Arkada ise hatchback gövdeye eklenen davlumbaz ve bagaj. Tamamen sadelik hakim. Spolier vs yok. Onun yerine bagaj kapağı rüzgarın etkisiyle yola tutunmayı artırmak için bir uzatılıp, iç bükey ortam yaratılmış.

Arka farlar gövdeye bir baltanın ağaca vurması gibi bariz ve görünür şekilde dahil edildiği göze çarpıyor.

En yeni Skyactiv-G motorların 2.0 ve 2.5 litrelik versiyonları, yeni Mazda3’ün benzinli güç ünitesi serisini içerecek. Bu motorlar optimize edilmiş giriş portları ve piston formu, ayrık yakıt enjeksiyonu ve soğutma sıvısı kontrol vanası gibi yeniliklere sahip.

Skyactiv-D 1.8, yeni Mazda3 için sunulan dizel motor olacak. Ultra yüksek tepkili çok delikli piezo enjektörlerin dahil edilmesi, motorun hassas bir şekilde kontrol edilen çok kademeli enjeksiyondan faydalanmasını sağlıyor. Bu sayede yakıt ekonomisi ve performans kombinasyonunda bir adım öteye gidilmiş.

Bu motor seçenekleri Türkiye için maalesef dedirtiyor tabiiki. Her üçü de yüksek vergi dilimi kapsamında. ama markanın 1.5 litrelik benzinli yeni nesil motorlarını unutmamak gerekiyor. Mazda3 HB gibi Mazda3 Sedan modeli de bu motor seçenekleriyle Türkiye ile en erken 2020 yılında taşıcağını düşünüyoruz.

BU araç markanın yeni Skyactiv-X teknolojili ilk motorunun da uygulandığı model oluyor. Yeni motor teknolojisinin özellikleri arasında başlangıç ​​tepkisi, güçlü tork, güvenilir lineer ve serbest devir performansı bulunuyor.

Ayrıca motor, Mazda’nın yakıt ekonomisini destekleyen akıllı yeni M Hybrid sistemi ile destekleniyor.

İç mekanda da sadelik hakim.

Yeni Mazda3 Sedan yeni nesil teknolojiler, sürüş yardımcısı sistemlere de sahip olacak. Tabii onun da sorunu i-call sistemi. Türkiye’de çalışmayacağı için onay almak da problem yaratıyor. Bakalım Japon şirket bu soruna nasıl bir çare bulacak.

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Yeni Mazda3 Sedan

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.