Yeni Mercedes A Serisi sürüş izlenimine bir hafta kaldı

Dördüncü nesil yeni Mercedes A Serisi her zamanki kadar genç ve dinamik, ancak daha önce hiç olmadığı kadar büyüleyici ve rahat. Bu yeni nesil A HB için Türkiye’de de geri sayım başladı. Haziran ayının son haftasında basın test sürüşleri başlıyor. Türkiye’deki ilk izlenimler gelmeye başlayacak.
Kompakt sınıfta lüks algısının modern yorumunu yeniden tanımlıyor.
İç tasarımda devrim sayılacak yeniliklere imza atılmış.
Kompakt sınıftaki modern lüksü yeniden yorumlayan yeni A-Serisi, devrim niteliğinde iç mekân tasarımıyla dikkat çekiyor.
Yeni A-Serisi, aynı zamanda “Mercedes me connect” teknolojisinde de yeni bir dönemin başlangıcı olan yenilikçi araç içi bilgi ve eğlence sistemi “MBUX – Mercedes-Benz User Experience” ile donatılan ilk Mercedes-Benz modeli konumunda. Bünyesinde barındırdığı yapay zekâ teknolojisiyle öğrenme özelliğine sahip olan MBUX kişiselleştirilebiliyor ve kendini kullanıcı davranışlarına uyarlıyor. Sistem bu yönüyle sürücü, yolcular ve otomobil arasında benzersiz bir bağ kuruyor.
Yeni A Serisi ile Mercedes-Benz’in sportif görünümü muhafaza etmesine rağmen kullanım değeri arttı. Yeni A-Serisinin tüm versiyonları yeni nesil verimli dizel ve benzinli motorlarla destekleniyor.

Yeni A Serisi motorlarına gelirsek. Benzinli ve dizel motorlar grev üstlenmeye devam ediyor. A 200’de yeni M 282 kodlu, silindir kapatma özelliğine sahip 1,4 litre hacimli turbo benzinli motor sunuluyor. 163 BG/120 kW ve 250 Nm üreten motor 7G‑DCT çift kavramalı otomatik şanzıman eşliğinde 5,1 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimi, 120 gr/km karma koşullarda CO2 emisyon salınımı değerleri sunuyor.

 

A 250’de ise yine yeni M 260 kodlu bir turbo benzinli motor kullanılıyor. 224 BG/165 kW ve 350 Nm üreten ve yenilenen CAMTRONIC teknolojisine sahip olan motor 7G‑DCT çift kavramalı otomatik şanzımanla 6,0 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimi, 141 gr/km karma koşullarda CO2 emisyon salınımı değerleri ile yollara çıkıyor. Her iki benzinli motor da standart olarak partikül filtresiyle donatılıyor.

Dizel cephesinde ise yeni OM 608 kodlu motor sunuluyor. 116 BG/85 kW ve 260 Nm üreten motor (4,1 lt/100 km karma koşullarda yakıt tüketimi, 108 gr/km karma koşullarda CO2 emisyon salınımı) yeni 7G‑DCT çift kavramalı otomatik şanzımanla kombine ediliyor. Optimize edilen turbo kadar motora yakın konumlandırılan ve AdBlue® Teknolojisi ile desteklenen emisyon arındırma sistemiyle donatılan motor yüksek verimlilik seviyesiyle dikkat çekiyor.

Yeni Mercedes-Benz A-Serisi’nin dış hatları sportiflik, dinamizm ve duygu üçlüsünü birlikte çağrıştırıyor. Düşük ön kaputun belirgin olduğu ilerici ön tasarımı, krom elemanları ve meşale benzeri gündüz sürüş lambaları ile düz LED farlar, duygusal açıdan cazip ve çekici bir görünüm sağlıyor. Motor kaputu, önceki nesillere göre daha görünür bir eğimle öne doğru uzanıyor. Bu haliyle  dinamik, dikey ön görünümü vurguluyor.
Yeni Mercedes-Benz A-Serisi sürücünün hayatını kolaylaştıran en güncel sürüş destek sistemleriyle yollara çıkıyor ve S-Serisi’nden transfer edilen aktif güvenlik özellikleri sunuyor. Yeni A-Serisi belirli sürüş koşullarında yarı otonom sürüş gerçekleştirebiliyor. Gelişmiş kameralar ve radar sistemleri sürüş istikametindeki 500 metrelik mesafeyi tarıyor. A-Serisi ayrıca sürüş destek fonksiyonlarını yerine getirmek için harita ve navigasyon verilerinden de yararlanıyor. Böylece sürüş destek sisteminin bir parçası olarak Aktif Takip Yardımcısı DISTRONIC örneğin viraj, sapak veya kavşaklardan önce konforlu bir şekilde hızı düşürerek farklı sürüş koşullarında sürücüyü destekleyebiliyor. Bunun dışında Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı ve Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi çözümler de sürüş esnasında sürücü destekliyor.

 

Aktif Takip Yardımcısı DISTRONIC örneğin viraj, sapak veya kavşaklardan önce konforlu bir şekilde hızı düşürerek farklı sürüş koşullarında sürücüyü destekleyebiliyor. Bunun dışında Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı ve Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi çözümler de sürüş esnasında sürücü destekliyor.
Yeni A-Serisi, önceki nesil ile kıyaslandığında 29 litre artışla 370 litrelik bir bagaj kullanıma sunuyor. İki parçalı arka aydınlatma grubu tasarımı sayesinde bagaj ağzı genişliği 20 cm artarken bagaj zemini uzunluğu 11,5 cm daha artıyor. Arka koltuğun sırtlık eğim ayarı da kullanım değerini arttırıyor. Vites konsolunun gerisindeki saklama alanı daha da büyürken, orta konsolda 0,5 litreye kadar içecek kutuları veya şişeler için bir bardak tutucu yer alıyor.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.