Yeni Mercedes Benz Citan tanıtımına günler kaldı

Dacia Dokker ve Renault Kangoo ile aynı temelleri paylaşan Mercedes Benz hafif ticari temsilcisi Citan, yeni yüzüyle yollara adım atmaya hazırlanıyor. 25 Ağustos’ta düzenlenecek olan dünya lansmanında yüzde yüz elektrikli eCitan modelinin tanıtımı da yapılacak.

Önceki modellerine göre platform tasarımlarından uzaklaşarak Mercedes’in tüm karakteristik özelliklerini bünyesinde taşıyan Citan; dış boyutlarına rağmen geniş iç mekân ve yükleme alanı ile çok yönlü kullanım özellikleri sağlıyor. Sağ ve sol sürgülü kapılar geniş bir açıklığa sahip, alçak yükleme eşiği de iç mekâna erişimi ve araç yüklemeyi-boşaltmayı kolay hale getiriyor.

Elektrikli Mercedes Citan

Yeni Mercedes-Benz Citan
Yeni Citan Tourer versiyonunda ise yolculara, rahat ve konforlu bir yaşam alanı sunuluyor.

Güvenlik sistemleri, tehlikeli durumlarını önceden belirleyebiliyor

Yeni Citan, enerjiyi sönümleyen ve enerji boşaltma kirişlerine sahip dengeli gövdeye ve modern sürüş destek sistemlerine sahip. Kapsamlı donanım, söz konusu güvenliğin sağlanmasına yardımcı oluyor. Ayrıca yardımcı sistemler, birçok sürüş senaryosunda sürücüyü destekleyebiliyor veya rahatlatabiliyor.

Radar ve ultrasonik sensörler dışında kameraları da kullanan sürüş destek ve park sistemleri, trafiği ve çevreyi izliyor. Gerektiğinde sürücüyü uyararak, sürüşe müdahale edebiliyor. Yeni nesil Mercedes-Benz C-Serisi ve S-Serisi örneğinde olduğu gibi, direksiyon müdahalesiyle çalışan Aktif Şeritte Kalma Yardımcısı rahatlık sağlıyor.

Yeni Mercedes Benz Citan versiyonları, yasal zorunluluk olan ABS ve ESP dışında; yokuşta kalkış desteği, yan rüzgar asistanı, yorgunluk uyarı sistemi ile standart olarak donatılıyor. Citan Tourer versiyonunda sunulan sürüş destek sistemleri; Aktif Fren Yardımcısı, Aktif Şeritte Kalma Yardımcısı, Kör Nokta Yardımcısı ve Hız Sınırlandırma Yardımcısı ile çeşitliliğini artıyor.

Örneğin; trafik sıkışıklığını otonom olarak takip eden aktif mesafe asistanı DISTRONIC ve sürücünün Citan’ı şeridin ortasında tutmasına yardımcı olan Aktif Yönlendirme Asistanı gibi donanımlar ise isteğe bağlı donanım olarak sunuluyor.

Citan Tourer’da ciddi bir yandan çarpışma durumunda sürücü ve ön yolcu koltukları arasında açılabilen standart orta hava yastığı ile sunuluyor. Citan Tourer, toplam yedi adet hava yastığı ile yolcuları korurken, panelvan modeli standart olarak altı hava yastığı ile donatılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.