Almanya’dan çıplak gelecek, giyinip yine Almanya’ya gidecek

Yeni A Serisi ve ilk pick up modeli X-Class ile gündemde kendine yer bulan Mercedes, bu yıla oldukça hareketli başladı. Yılın sonuna kadar da bu hareketliliğini koruyacak. 10’a yakın yeni model lansmanı için düğmeye basan Alman markanın Türkiye operasyonu yeni A Serisi ile bunu başladı. Mart ayında Türkiye’de de satışa çıkakacağı açıklanan yeni A Serisi, yeni teknolojik özellikleri ve şık tasarımıyla Mercedes satışlarına en çok katkıda bulunacak modellerden biri haline gelebilir. Ama her şey bundan ibaret değil. Makyajlı C Serisi gibi başka modeller de devreye girecek. Bir de yeni Mercedes Sprinter minibüs var.

Yeni Sprinter ile Avrupa kapıları açılacak.

Mercedes’in bu yenilikleri arasında biri var ki, Türkiye ekonomisini de yakından ilgilendiriyor. Şirketin Türkiye’den gerçekleştireceği ihraç ürünler arasına geçtiğimiz yıl katılan Sprinter, yıl sonunda çıkacak yeni nesliyle birlikte Avrupa ülkelerine ve anavatanı Almanya’ya minibüs olarak ihraç edilmeye başlanacak.

Yeni Mercedes Sprinter minibüs kokpiti

Minibüse çevirilecek, Avrupa’ya da gidecek

Binek otomobillerde olduğu kadar ticari araçlarda da Avrupa’nın önemli bir merkezi haline gelen Türkiye’nin ihracat hevesine yeni Mercedes Sprinter minibüs adımı eklenecek. Aslında 123 ülkeye giden Türkiye üretimi Sprinter minibüsler, 2018 yılı sonu itibariyle Avrupa ülkelerini de içine alacak şekilde genişleyecek.

Bu yılın son aylarında ortaya çıkacak yeni nesil Sprinter, Mercedes Benz Türk’ün önerisiyle Daimler’e Avrupa’da yeni kapılar açacak.

Mercedes Benz Türk İcra Kurulu’nda Hafif Ticari Direktörü Tufan Akdeniz, mevcut Sprinter modeliyle başladıkları çıplak van alıp, Mercedes standartlarında giydirip, minibüse çevirip, 123 ülkeye ihracata başladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Avrupa dışı ülkelere Mercedes standartlarında Sprinter minibüs ihracatı başlattık. 2017

Mercedes Benz Türk İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz

yılında 200 adetin üzerinde minibüs ihraç ettik. Bu alanda Avrupa’da bir boşluk gördük. Mercedes için Avrupa minibüs alanında bir boşluğa sahip. Orada personel veya okul servisi gibi işler olmadığı için pek akla gelmiyor minibüs işi. Biz bu alandaki deneyimimizi öne sürerek bu işi geliştirdik. Tamamen Mercedes denetiminde onaylandık. Tuzla’daki üst yapı firmalarının üretim süreçleri ve malzemeleri ile Mercedes onayı aldık. Türkiye’de minibüse çevrilen araçlar gittikleri ülkelerde Mercedes servislerinde hizmet alacak, garanti kapsamına girecek ve parça temin edecek. BUnunla Mercedes, minibüs alalında Avrupa’da yeni bir pazara kavuşacak. Yıl sonu başlayacak yeni ihracat kısa sürede binli rakamlara ulaşarak hızla büyüyecek”

Hafif ticari araç pazarı 2017 seviyesinde olur

Geçtiğimiz hafta içinde Tufan AKdeniz ile yeni X-class için Şile’de buluştuk. Bu kez yan koltukta konuk ettiğimiz Tufan Akdeniz ile Türkiye otomotiv pazarını konuştuk.

2 bin adet yıllık satış hedefledikleri yeni X-Class modeline çok güvendiklerini belirten Akdeniz, “gerek asfalt gerekse arazi performansı çok iddialı bir Mercedes yola çıkardık. Aralık ayında 200 adetin üzerine sattık. Yılın ilerleyen aylarında 253 hp’lik güçlü bir versiyonu da meraklıları için gelecek. Ticaret erbabından kendi tarzını ifade edecek heyecan sahiplerine hitap edebiliyoruz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.