Yeni model bombardımanı için 30 milyar dolar ayırdı

Koreli dev Hyundai yeni dönemin hazırlıklarını sanki biraz abartmış. Hyundai, yaptığı son açıklama ile 2025 yılına kadar adeta yepyeni bir filo ortaya çıkaracak. Yanlış anlama olmasın, bu rakam fuarlar için konsept araç sayısı falan değil; bizzat satışa çıkacak yeni araç sayısı.

Koreli otomotiv devi bu araçlar için 30 milyar dolarlık yatırım planladı ve bu yatırımların tamamlanma tarihi de 2030 olarak verildi. Aynı tarihsel dönemde Türkiye’nin otomobilinin de elektrikli-otonom gibi son teknoloji özelliklerle yollara çıkacağını ve rekabet edeceği yerlerden birinin de Koreli Hyundai olacağını hatırlatalım.

44 yeni model için 30 milyar dolar ayırdı

Hyundai 44 yeni modelinin isimlerini açıklamıyor tabii ki. Ama bu otomobillerin yeni nesil hibrit yani elektrikli ve benzinli motorların birlikte kullanıldığı araçlarla, hidrojen yakıt hücreli araçlar olacağını açıkladı.

Otonom yani sürücüsüz olarak kendi kendine gidebilen Robo Taksi’ler de 2021 yılında öncelikle Kore’de trafiğe katılacak.

Global olarak, yılda 1.6 milyon adet araç satan bir şirket haline gelmeyi hedefleyen Hyundai, taksi piyasasına yönelik çözümler de planlıyor.

“Robo Taksi” adı verilen sürücüsüz bu araçlar, 2021 yılında piyasaya çıkacak ve özellikle kalabalık şehirlerde güvenli ve konforlu ulaşım için hizmet vermeye başlayacak.

Hyundai, 2019 yılında da 13 yeni modelin lansmanını yaparak satışa başlayacak.

Öncelikli olarak Amerika ve Çin pazarlarında satışa sunulacak olan bu yeni modeller, tüketicilerin tüm beklentilerini karşılayacak şekilde üretilecek.

Ekonomi amaçlı, 400 kilometreden fazla menzil vaat eden elektrikli modeller çıkaracak olan Hyundai, özellikle SUV tarzı araç pazarında varlığını artıracak.

Türkiye”ye gelecekler için çalışma başladı

Peki bu kadar çok yeni Hyundai otomobille Türkiye’nen ilgisi olacak mı? Yüksek teknolojili bu araçların hangileri Türkiye’ye gelecek?

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker bu soruyu cevapladı: “Hyundai’nin üreteceği hibrit ve elektrikli modellerin çoğunlukla SUV’lardan oluşacak olması, diğer pazarlar gibi ülkemizi de yakından ilgilendiriyor. Çünkü SUV modeller, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yükselen bir grafiğe sahip.

Önder Göker: Hyundai Türkiye Genel Müdürü

Biz de Hyundai Assan ailesi olarak, satış ve satış sonrasındaki hizmetlerimize elektrikli modelleri de eklemeyi çok istiyoruz ve bu doğrultuda bir çok firma ile yakın temas halindeyiz.

Özellikle, konforlu yapısı ve şık tasarımıyla bir çok kişinin ilgisini çekebilecek KONA Electric modelimizin Türkiye’de satılması adına önemli adımlar atmaya başladık.

Yakın bir gelecekte KONA EV modelimizi satışa sunmak için çalışmalarımızı hızlandırdık” açıklamasını yaptı.

Önceki İçerikDacia Duster 4×4 dCi test sürüşü; araziyi hala iyi biliyor
Sonraki İçerikYeni Renault Clio ilk defa ne zaman sahneye çıkacak
Gazeteci, radyo programcısı, TV yorumcusu. 1989 yılında ekonomi gazeteciliğine başladı. 1999 yılında Hürriyet Grubu'nun yayınladığı haftalık Ekonomist Dergisi'nde otomotiv editörü oldu. 2006-2011 yılları arasında Akşam Gazetesi'nde Otovizyon köşesinde otomobil odaklı makaleler yazdı. 2011 yılında Otoajanda.com sitesini kurdu ve halen yayın yönetmeni olarak görev yapıyor. TV yorumculuğu ve radyo programcılığı ise son dönemdeki etkinlikleri arasında öne çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz