Yeni Mondeo’ya Türk imzası

 

 

 

 

 

Otomotiv devlerinin tasarım merkezlerinde Almancı Türklerin yaratıcılığının etkisi Ford Mondeo ile global boyuta yükseldi. Son olarak yeni Ford Mondeo modeline Ford Avrupa Baştasarımcılığına getirilen Murat Güler ve içinde 6 Türk ismin bulunduğu Köln Stüdyosu imza attı.

 

Türk tasarımcıların elinden çıkan yeni Mondeo Türkiye’de satılmaya başlandı.

 

Murat-Guler-Turk-Tasarimci-Ford

 

Yeni Mondeo için Ford’un 2009 yılında çalışmaya başladığını söyleyen Güler, Ford’un ikisi ABD, biri Avrupa’da bulunan üç tasarım merkezinin bu yarışa katıldığını belirterek, yaşanan rekabeti ve kazananı şöyle anlattı:

“Biri Almanya Köln, ikisi ABD’deki California ve Dearborn üç tasarım merkezi olarak ilk dizaynlarımızla yeni Mondeo projesine başladık. Sürecin sonunda bizim Köln stüdyosu olarak hazırladığımız tasarım çok beğenildi. Tasarımımız yüzde 80 gibi yüksek bir oranla hayatiyet buldu. Aracı tamamen yeni baştan yarattık. En çok ince farlar için çalıştık. Farlarda bir başka Türk arkadaşımız Berk Keskin imzası var. Ekimizde değişik görevlerde 6 Türk arkadaşımız bulunuyor.”

Aracın ön kısmına, farlarına ve yan hatlarına milimetrik özel tasarımlar yapıp, pırıltıları dahi hesapladıklarını söyleyen Güler, “En çok bu kadar ince far tasarımında seri üretim açısından zorlanıldı. Sadece 11 cm yüksekliğinde bir aydınlatma paketi yarattık. Çok da şık oldu” şeklinde konuştu.

 

Yeni-Ford-Mondeo'ya-Turk-imzasi

 

Murat Güler son olarak hangi modele çalışıyor?

Güler ile Mondeo’nun Sapanca’da yapılan test sürüşlerinde buluştuk. Güler, Mondeo ile tasarım ilişkisinin iki-üç yıl önce tamamlandığını ve artık yeni modeller üzerine çalıştıklarını söyledi.

Güler, üzerinde çalıştıkları yeni Ford modelleri hakıknda şu bilgileri verdi:

“Şu anda ben yeni B segmenti araçlarımızı yani Fiesta’yı tasarlıyorum. Yeni Fiesta’da mevcut başarılı çizgisini çok değiştirmeden ilerleme kararı aldık. Yeni Fiesta için de dünyadaki üç Ford Tasarım Merkezi yarıştı. Onu da Köln Stüdyomuz kazandı. Aynı gelişme yeni Focus için de geçerl oldu. Yeni nesil Focus’u da bizim Köln stüdyomuzda geliştiriyoruz. Onun iç dizaynını da tamamen bir Türk arkadaşımız yapıyor.Çok iyi iş çıkarıyor.”

 

Geler ile Ford’un son üç modelinde Avrupa ve Türk imzası görmemizi neye başladığını sorduğumuzda ise şunları söyledi: Amerikalı tasarımcılar büyük araçlarda çok iyi. Algıları büyük sütunlar, büyük parçalar üzerine. F150 gibi Ford’un büyük araçlarında onlar çok iyi iş çıkarıyorlar gerçekten. Yeni GT de Amerika stüdyomuzun eseri. Avrupa ise küçük ve kompakt otomobillerde uzman. Bu nedenle Amerika için küçük sayılan Fiesta, Focus ve Mondeo’da Avrupa çizgileri öne çıkıyor.”

 

 

GÖLCÜK İÇİN TASARLAMAK İSTİYORUM

Güler’e Türkiye’de üretilen hafif ticari araçların tasarımını da sordum. Stüdyoların hafif ticari araç tasarımı konusunda önceliği işlevselliğe verdiklerini belirten Güler, “Fakat ben böyle bir araca çalışmak istiyorum. Yepyeni bir ticari araç çıkarma şansı var orada” diyerek, yeni nesil Transit ailesi için çalışabileceğinin de sinyalini verdi.

 

 

Ford Avrupa Tasarım Müdürü

1971 doğumlu olan Murat Güler kariyerine tasarımcı olarak 1996’da Volkswagen AG’de başladı. 2000 yılında Ford’a transfer olan Güler, 2009 yılına kadar Ford Avrupa’da çeşitli sorumluluklar aldı. 2009-2013 yılları arasında Ford Motor Company’nin Amerika Dearborn-Michigan’daki merkezine atanan ve Lincoln markası için çalışan Güler, 2013’ten itibaren yeniden Ford Avrupa’da görev yapmaya başladı.

Murat Güler’in Ford’daki kariyerinde imzası bulunan modeller arasında ikinci nesil Focus, ilk nesil Kuga, 2006 Paris Otomobil Fuarı’nda sergilenen Iosis X Concept, üçüncü nesil Focus ve yeni Mondeo yer alırken 2013 Detroit Otomobil Fuarı’nda sergilenen Lincoln MKC Concept ve Lincoln MKC projelerinde çalıştı.

 

Halil Okşit

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.