Yeni 208 test sürüşü yapıldı, Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Yeni Peugeot 208, standart görüntü dönemini kapatarak, çentikli far akımını geliştirmeye devam ediyor. Peugeot, pazardaki yükseliş stratejisini yeni Peugeot 208’le gençleri etkilemek olarak belirledi. Peugeot 208 2020 modellerinde üç farklı motor seçeneğiyle geliyor. Türkiye’ye gelişi içinse ise biraz zaman var. Peugeot Türkiye kaynaklarına göre Türkiye’ye 2020 yılı sonbaharında getirilmesi planlanıyor.

 

Çentik akımın öncüsü olan ayırt edici tasarımın yanı sıra, yeni nesil Peugeot iCockpit teknolojisi de otomobilin ayrılmaz parçası.

 

Peugeot, yeni şase platformu üzerinde 3 farklı motor seçeneği yerleştiriyor. Yeni şase sayesinde araç gövdesi ve teknolojisi değişmeden seçenekler artırılabiliyor. Benzinli, dizel veya elektrikli motor seçeneklerini manuel ya da otomatik şanzımanlarla da renklendirmek mümkün.

 

Yeni 208, çok ekonomik ve konforlu olmak için gelişme gösteriyor. Önceki modeline göre 30 kg daha hafif ve A sınıfı lastikler ile birlikte sürtünme azaltılıyor. Köpek dişli bu araba bunlar sayesinde daha ekonomik ve güvenli olmayı başarıyor.

 

208’in yeni yüzde 100 elektrikli motoru, 260 tork üretebilirken 136 beygirlik bir güce sahip. Araç üzerinde 50 kW’lık batarya yer alıyor. 450 km’lik araç menzilini sıfır titreşimle bir araya getiriyor.

 

220 L’lik bir hacim kaplayan piller, yeni Peugeot 208’de taban döşemesinin altında eşit şekilde dağıtılıyor. Piller şarj kapasitesine bağlı olarak 8 yıl veya 160 bin km garantili.

 

Elektrikli 208’lerde 3 farklı şarj modu yer alıyor. Ev prizinde 16 saatte, 11 kW’lık şarj istasyonunda 8 saatte, 100 kW’lık özel şarj istasyonlarında ise 30 dakikada şarj edebilme imkanı sunuyor.

 

Yeni Peugeot e-208, bağlantılı navigasyon ekranı üzerinden veya MyPeugeot® akıllı telefon uygulamasını kullanarak programlanırsa uzaktan da şarj edilebiliyor. Bu sistem aynı zamanda herhangi bir zamanda şarj işlemine başlamanıza veya durdurmanıza ve şarj durumunu kontrol etmenize olanak sağlıyor.

 

Yeni Peugeot e-208 kullanıcılarına üç ayrı sürüş modu sunuyor. Menzili stabil şekilde uzatan Eko modu, Günlük kullanım konforu için Normal mod ve performansa yönelik maksimum güç sağlayan Spor modu.

 

Peugeot 208, son teknoloji Euro6.d uyumlu benzinli motorlara ve Euro 6.d emisyon uyumlu dizel motorlara sahip. PureTech 100 ve 130, EAT8 sekiz vitesli otomatik şanzımanla birlikte geliyor.

 

Benzinli, 3 silindirli, 1.2 litre hacime sahip olan üç motor seçenekleri şöyle; PureTech 75 Beygir manuel, 100 beygirlik manuel ve 130 beygirlik manuel ya da otomatik. Dizel, 4 silindirli, 1.5 litre hacimli motor ise; BlueHDi 100 beygirlik bir manuel şanzıman ile birlikte satılacak.

 

Yeni Peugeot 208; Sportif görünümün altını çizmek için, GT Line ve GT modellerinde parlak siyah jantlara yer vermiş. Bu versiyonlarla gelen 17 inç jantlar, aerodinamik etkiyi artıran ve yayılmayan kütleyi azaltabilen bir özelliğe de sahip.

 

Standart gövde renklerine ve Black Diamond tavana ek olarak, yeni Peugeot 208, aracın enerjik ve dinamik karakterinin kusursuz yansıması olan bir çok renk tonuna sahip.

 

Peugeot 208, yeni renk seçenekleri ile gençlerin tamamına hitap etmek istiyor. Metalik Faro sarı, Vertigo mavisi ve iksir kırmızısı renkler, renk derinliğini değiştirebilmek amacıyla üretilmiş.

Yeni Peugeot 208, Peugeot DNA’nın ayrılmaz bir parçası olan yeni Peugeot i-Cockpit kuşağından faydalanıyor. Peugeot i-Cockpit, ürün yelpazesindeki diğer modellerde olduğu gibi aynı 3 katmanlı kullanışlı bir yapıya sahip.

Peugeot i-Cockpit 3D gösterge paneli, iki düzeyde okunabilecek bilgileri gösteriyor. Üst dijital bölgede, bilgiler hologram şeklinde yansıtılıyor. Önem veya aciliyet taşıyan bilgiler sürücünün gözüne daha yakın veya daha fazla gösteriliyor.

 

Böylece reaktifliği yaklaşık yarım saniye arttırıyor. Merkezi bölümdeki açma / kapatma düğmelerinin üstünde, dokunmatik ekran, teknik özelliklere bağlı olarak 5, 7 veya 10 inç sürümlerinde mevcut.

 

Yeni Peugeot 208’in depolama alanlarının oranlarına ve düzenine büyük özen gösterilmiş. Kapı gözlerine ve torpido gözüne ek olarak, araç içerisinde 3 adet saklama alanı daha var.

 

Ön koltuklar arasında kol dayanağının altında geniş bir saklama alanı mevcut. Vites kolunun önünde kolay erişilen bir ceplik daha yer alıyor. Akıllı telefonunuzu kablosuz şarj etmek için orta konsoldaki kapaklı saklama alanını da kullanabilirsiniz.

Drive Assist ile yeni Peugeot 208, en iyi sürüş yardımı jeneratörü ile yarı otomatik sürüşün yolunu açıyor. Flankguard ile Park Yardımı; Sistem, bir park yerine girerken veya çıkarken otomatik olarak yönlendirme, hızlanma ve frenlemeyi yönetiyor.

Otomatik Acil Fren Yardımı, gece ve gündüz aktif olarak yayaların ve bisikletlilerin tespitini yaparak çarpışma riskine karşı önlem alıyor.

65 km hızdan itibaren yardımcı olan aktif şerit sistemi uzun yolculukların en güvenli hale gelmesi için aktif edilmiş. Direksiyon mikro hareket analiz tekniklerini kullanarak 65 km / s’den uzun yolculuklarda sürücünün uyanıklığını tespit edebiliyor.

Drive Assist’de ayrıca Otomatik far daldırma, Hız sınırı tanıma ve öneri, Genişletilmiş trafik işareti tanıma, Aktif Kör Nokta İzleme sistemleri de yer alıyor.

Akıllı telefonlarımız hayatımızın ayrılmaz bir parçası. Yeni Peugeot’un da Ayna Ekranı işlevi MirrorLink, Apple CarPlay ve Android Auto bağlantı protokolleriyle uyumlu. TomTom Traffic’e bağlı navigasyon, trafik koşullarını ve riskli bölgeleri gerçek zamanlı olarak gösteriyor.

Leave A Reply

Your email address will not be published.