Yeni aslan 508 Cenevre Otomobil Fuarı’nı bekliyor

Yenilenen Peugeot 508 yollara iniyor. Daha kısa, daha geniş ve tavan yüksekliği azaltılan 508, markanın sahip olduğu tüm teknolojisi ile D segmentinde kendine yer arayacak.
Son yıllarda D segmenti kullanıcılarının SUV tercih etmelerinden dolayı kan kaybeden bu segmente yeni bir soluk getirmeye çalışmışlar. Klasik bagaj kapağı formuna sahip diğer markalardan farklı olarak Fastback bir görüntü kazandırılan 508, son yılların modası olan coupe – sedan çizgilerine sahip.
Peugeot Instinct’ten esinlenilen Yeni Peugeot 508, keskin bir görüntü ve agresif ön ızgarası ile logosundaki aslan’ı vurguluyor. Tasarım detaylarına önem veren Fransızlar, Premium bir araç algısı yakalamaya çalışmışlar.
4,75 metre ile 4,83 metre uzunluğundaki ve önceki nesilden 8 cm daha kısa olan yeni Peugeot 508, 487 litrelik bir bagajı hacmi ile kompakt boyutlarını, daralan cam mesafeleri ve yüksek omuz çizgisi ile modaya uyum sağlamış.
Premium modellerde ekstra önem verilen panel aralıkları 508’de özel bir ilgi ile yapılmış. Çamurluk tasarımı sayesinde lastiklerin tamamen doldurduğu çamurluk boşlukları güçlü bir ifade kazandırmaya yönelik bir tasarım prosesi ile tasarlanmış.
Peugeot i-Cockpit®; kompakt boyutlu direksiyon simidi, 8:3 formatında 10 inç büyüklüğünde kapasitif dokunmatik ekran ve 12,3 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü yükseltilmiş gösterge paneli olmak üzere, üç temel yapı elemanını bünyesinde barındırıyor. Altı farklı ekran moduyla kişiselleştirme imkanı sunan yükseltilmiş gösterge paneli direksiyonun hemenüzerinde konumlandırılıyor ve sürüş ile ilgili tüm bilgileri sürücünün görüş alanında olacak şekilde gösteriyor. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan sürüşle ilgili tüm bilgilere kolaylıkla erişim sağlıyor.
508’de ayrıca “Boost” ve “Relax” olmak üzere kişiselleştirmeye uygun iki farklı
ambiyansıyla i-Cockpit® Amplify özelliği de sunuluyor. Bu donanım; ortam aydınlatma yoğunluğunu ve ekran rengi ayarları ile görme, müzik ambiyans ayarları ile işitme ve çok nokta masaj özelliği ile sunuluyor.
ECO, Sport, Comfort ve Normal olmak üzere 4 sürüş modu seçimi üzerinden aracın sürüş stiline de müdahale etme imkanı tanıyor. Sistem, motor tepkileri dışında elektrikli süspansiyonla donatılan araçlarda, süspansiyon sertliğine de müdahale ediyor.
GT versiyonunda ve tüm benzinli motor seçeneklerinde standart olarak ve 2,0
litrelik motor seçeneğinde isteğe bağlı olarak sunulan Aktif Süspansiyon Kontrolü konfor seviyesini daha da arttırıyor. Her bir motor seçeneği için uygulanan süspansiyon ayarı sayesinde bozuk zeminde de mümkün olan en iyi süspansiyon konforu tesis edilebiliyor. Yeni Peugeot 508 için ayarlanan elektrikli direksiyon sistemi, modern ve zarif bir tasarıma sahip elektrikli vites kolu ile kumanda edilen yeni sekiz kademeli EAT8 otomatik şanzıman, yakıt verimliliğinin hedefliyor.
508, EuroNCAP kriterlerini de yerine getiren en güncel sürüş destek sistemleri ve egmentinde bir ilk olan Gece Görüş Sistemi, gece sürüşlerinde de 140 km/s hıza kadar yayaları ve bisikletlileri algılayan yeni nesil Otomatik Acil Durum Fren Sistemi ve Çarpışma Uyarı Sistemi, Aktif Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Otomatik Far Kontrolü, Hız Sınırı Tanımlaması ve Önerisi, Gelişmiş Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, EAT8 otomatik şanzıman ile dur-kalk desteği de sunan Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, Şerit Takip Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi ile güvenliği sürüş odaklı hale gelmiş.
508, yeni nesil Euro 6.c normuna uyumlu PureTech ve Blue HDi motorlar (gelişmiş SCR
teknolojisi) sayesinde sınıfının en iyi CO 2 emisyon salınım değerlerine imza atıyor. 1.6 litre PureTech motordan geliştirilen; PureTech 180 S&S EAT8 ve PureTech 225 S&S EAT8 olmak üzere iki yeni benzinli motor sunuluyor. Dizel cephesinde ise 1.5L ve 2.0L BlueHDi motorlardan geliştirilen; BlueHDi 130 S&S 6 ileri manuel, BlueHDi 130 S&S EAT8, BlueHDi 160 S&S EAT8 ve BlueHDi 180 S&S EAT8 olmak üzere dört farklı alternatif bulunuyor.
Peugeot 508’in üretimi Mulhouse tesislerinde gerçekleşirken, motor ve aktarma organlarıTrémery ve Douvrin tesislerinde üretilecek. Bu nedenle Peugeot 508, Fransa da üretildiğini teyit etmek için Origine France Garantisi sertifikası ile lanse edilecek.
2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimi gerçekleşecek olan Yeni Peugeot 508 Eylül ayından itibaren global pazarlarda satışa sunulacak.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.