Yeni Porsche’de radyo ve klima yok, altın kaplama Speedster yazısı var

Doğumunun 70. yılını kutlayan Porsche yeni bir konsept modeli hediye paketi yaptı. Kurdelalar açıldığında paketin içinden 911 Speedster Concept çıktı. Yeni konsept otomobil, 8 Haziran 1948’de üretilen ilk Porsche 356 ‘No. 1’ Roadster modeliyle günümüz arasında köprü olma iddiasında.
Bu konsept çalışmanın çift renkli gövdesinin altında yatan sürüş teknolojisi mevcut GT modellerinden geliyor. 911 GT2 RS ve son çıkan GT3 RS modellerinin doğduğu Porsche Motor Sporları Merkezi’nde geliştirilen 911 Speedster Concept, dünya prömiyerini Almanya’da yaptı.
Bu gösterişli konsept otomobil 2019 yılına kadar satışa çıkmama ihtimaline sahip. Ama bu haliyle de potansiyel bir seri üretim versiyonunun nasıl olabileceğine dair ipuçları veriyor.
Seri üretimle ilgili karar ise önümüzdeki aylarda verilecek.
Orijinalinde olduğu gibi 911 Speedster Concept’te de açılır tavan yerine hafif bir otomobil tentesi bulunuyor. 8 adet Tenax çıtçıtı ile tutturulan tente, otomobil park halindeyken iç mekânı yağmurdan koruyor.
Otomobilde navigasyon, radyo ve klima sistemi bulunmuyor.
Karbon fiberden yapılmış olan yarış koltukları ve Cognac 356’da bulunan açık kahverengi Aniline deri kaplaması otomobilin atalarına gönderme yapıyor.
Otomobilde kullanılan geleneksel GT Gümüşü ve GT Beyazı renkleri Porsche’nin ilk çıkan yarış otomobillerine atıfta bulunuyor.
Ön kaputun ortasında yer alan 1950 tarzı merkezi yakıt deposu kapağı, Talbot şeklindeki klasik yan aynalar ve ana farların kendine has tasarımı gibi özellikler markanın geçmişinden gelen tasarım detayları olarak karşımıza çıkıyor.
Far kapaklarının yüzeyinde yer alan saydam ve opak bölgeler bir ışık geçişi etkisi yaratılmış. O yıllarda farları küçük taş parçalarından korumak ve camın kırılmasını önlemek için yarışlardan önce orijinal farlar bantlanırdı. Otomobilin geniş B-sütunlarında ve arka bölümünde gövdeye işlenmiş altın kaplamalı Speedster yazısı bulunuyor.
Şasiyi görsel olarak tamamlayan Fuchs tasarımlı 21-inç jantlarda yonca yaprağı detayları parlak cilasıyla kontrast oluşturuyor.
GT geliştirme personeli otomobilin egzoz sistemini titanyum egzoz boruları ile taçlandırırken, gücünü 6 ileri vitesli manuel şanzımanla aktaran bir çekiş sistemini de otomobilin kalbine yerleştiriyor.
Minimalist yaklaşıma sahip konseptin 6 silindirli yatık motoru 500 hp’nin üzerinde güç üretiyor ve dakikada 9.000 devri görüyor.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.