Yeni Renault Megane Sedan fiyatı, özellikleri

Ekim ayı Türkiye’de üretilen kompakt otomobillerin yenilenerek, yollara çıktığı bir ay oldu. Özellikle Renault Megane Sedan ve Honda Civic Sedan bu sınıfta en dikkat çekici modeller oldu. Yaz aylarında yenilerek, yoluna devam eden Toyota Corolla ile Fiat Egea ise sınıfın diğer yeni, güçlü ve iddialı rakipleri. Yeni Renault Megane Sedan fiyatı, özellikleri en önemli gücü olarak belirginleşiyor.

Hyundai Elantra, Opel Astra Sedan, VW Jetta gibi pazarın önemli ithal oyuncularının da bulunduğu kompakt sedanlar, Türkiye’deki otomobil satışlarının en büyük dilimini kaplıyor. Dolayısıyla en büyük rekabet de orada.

Türkiye otomobil pazarının en çok satan modeli olan Renault Fluence yerini yeni Megane Sedan modeline bıraktı. 35 bin adetlerin üzerindeki satış rakamıyla, Fiat Linea ile yıllardır kıyasıya bir en çok satan rekabetinde olan bu modelin yerini yeni Megane Sedan doldurabilecek mi?

Renault, 200 milyon euroluk yatırım ve 3 yıllık çalışmayla yenilediği Megane Sedan ile en çok satan model olma iddiasını sürdürüyor. Gerek teknoloji, gerek tasarım ve gerekse fiyat olarak rekabetçi özelliklerini koruyan yeni otomobil, algı ve imaj yönetimiyle bunu pekiştirecek.

Yeni Megane Sedan test sürüşü sonrası dinleniyor.
Yeni Megane Sedan test sürüşü sonrası dinleniyor.

RENAULT MEGANE SEDAN SÜRÜŞ İZLENİMİ

Öncelikle araç hakkındaki sürüş izlenimlerimizi aktaralım.

Yaz kalabalığını çoktan geride bırakmış Bodrum yollarında kullandığım yeni Megane Sedan 1.5 lt dCi 110 hp EDC versiyonuydu. En dolu paket olan Icon donanımın üstüne masaj yapan deri koltuklardan, head up display’e, açılır tavana kadar tüm paketler otomobilde mevcuttu. anahtarsız çalıştırma ile hareketlenen motor, oldukça sessiz kabul edilebilir. Yeni Megane Sedan için ses yalıtım çalışmalarına değinmiş olan Renault Megane Sedan Proje Direktörü Kadir Biçer geldi aklıma. Anlatılanlar kendini kanıtlıyordu. Artık diğer modelerde de olduğu gibi yeni Megane Sedan dizelde de sessiz bir iç mekan yakalanmıştı. Bunu arada bozuk yollardan kaynaklanan lastik sesleri bozsa da motor sesi açısından sorun yoktu.

Motor özelliklerine baktığımızda kendini kanıtlamış bir motorla karşı karşıyaydık. Renault‘nun dışında Nissan, Dacia, Mercedes ve Infiniti de bu motor görev üstlenmişti. Performans ve yakıt tüketim dengesi çok iyi noktalara ulaşmış bu motor, şirketin en önemli kâr merkezlerinden biri haline geldi.

Yeni Renault Megane Sedan‘da bu motorun haricinde 1.2 ve 1.6 litrelik iki ayrı benzinli makine ile 1.6 litrelik 130 hp gücüdeki dizel ve yine kullandığım araçtaki motorun kardeşi 1.5 dCi 90 hp güç ünite çeşitleri bulunuyor. Bu motorları test sürüyünde bulamadık. İleride karşılaştırma imkanımız olabilir.

Ama klasik olarak yüksek tork nedeniyle dizel motorların öne çıkacağı bir model olacak Megane Sedan. Yakıt tüketiminin 4 litrelere indiği otomobilde, konfor ve malzeme kalitesi bir üst sınıf düzeyinde.

renault-megane_sedan-2017-800-41
Türkiye’de en çok satan model Renault Megane Sedan olabilecek mi?

YENİ MEGANE SEDAN’A KÜÇÜK TALİSMAN DENEBİLİR

Renault bu modelde hem platform hem donanım ve teknoloji hem de malzeme olarak Fransa’da ürettiği Talisman ve Escape modellerinde kullandıklarına yer vermiş. Bu yüzden yni MEgane Sedan’da yerlilik oranının yüzde 50’nin altında olduğu söyleniyor. Amaç bunu yüzde 50’nin üzerine çıkarmak. İçeride en belirgin özellik dikey portre multimedya ekranı.

Yeni nesil teknolojiler, R-Link 2 sistemi, yarı otonom sürüy sunabilen sürüş yardımcı sistemleri ve Bursa’daki kaliteli işçilik aracı albenileri aasında. Bu da Renault algısını ve imajını artıracak anlamına geliyor.

Adeta “Küçük Talisman” olan yeni Megane Sedan, yolda aşina gözler dışındakileri şaşırtacaktır.

Ön farlardaki C şekilli LED 3D gündüz farları aracın önden imzası. Arkada da bir nevi gözlük ya da ik parmakla Renault logounu işaret eden imleç olarak kabul edilebilecek yanlardan başlayıp, ortaya uzanan erka far grubu dikkat çekici. Bu da aracın arka imzası. Yani yeni Megane ailesinde de Renhault dünyasının yeni tek form dünyasını görüyoruz artık. Talisman, Megane, Kadjar farketmiyor. Küçük Clio’da bu henüz sağlanmadı. Ona da az kaldığını söyleyebiliriz.

Yeni Megane Sedan fiyatları 62.600 TL'den başlıyor
Yeni Megane Sedan fiyatları 62.600 TL’den başlıyor

Gelelim Renault Megane Sedan fiyatlarına

Renault, Türkiye’de hb ve sedan gövde seçenekleriyle sattığı Megane modelinin yeni üyesi Sedan için başlangıç fiyatını 62.600 TL’de tuttu. Joy donanım pakitene sahip baz modelde 1.6 litrelik 115 beygir gücündeki yenilenen klasik Renault motoru görev yapıyor.

Bu motor önceki nesilde 10 litrenin üzerinde şehir içi tüketim değerine sahipti ima a yenilenip, alüminyum gövde ve parçalara sahip olduktan sonra tüketim değerini 8 litrenin altına çekti. ‘Resmi olarak ortalama 5.6 lt)

1.5 litrelik 110 hp’lik dizel motorla kombine EDC otomatik şanzımanlı en dolu seçenek içinse fiyat 96.750 TL olarak açıklandı. Icon donanım paketinin üzerine 20 bin TL değerinde masajlı, elektrikli koltuklar, açılır tavan gibi opsiyonel donanımlar satın alınabiliyor.

Bu paket modelin diğer donanım paketlerinde de satın alınabiliyor.
Megane Sedan’ın 130 hp gücündeki yeni nesil 1.2 litrelik benzinli motoru çinse fiyatlandırma 79.400 ile 87.100 TL arasında.

Yeni Megane Sedan Sedan Motorları

Yeni Renault Megane Sedan fiyatı, özellikleri deyipte motor seçeneklerini tam olarak saymazsak olmaz. Renault’nun 2016 yılında yenilediği Megane ailesinin son üyesi Megane Sedan benzinli ve dizel motor seçenekleriyle satışa çıktı.

Bunlar arasında baz motor seçeneği 1.6 litrelik benzinli 115 hp motor oldu. 1.2 litrelik 130 hp gücündeki benzinli motorla kombine EDC Otomatik Şanzıman seçenekleri de var.Modelin dizel motorları ise üç ayrı güç ünitesine sahip.1.5 litrelik geleneksel ve kendini kanıtlamış Renault’nun dizel motoru bu araçta 90 ve 110 hp şeklinde iki ayrı ünite olarak görev üstleniyor. Renault’nun 130 hp gücündeki yeni nesil 1.6 lt hacimli dizel motoru ise manuel şanzıman ile satın alınabiliyor. Otomatik seçeneği içinse 2017 yılını beklemek gerekiyor.

renault-megane_sedan-2017-1024-3b

Yeni Renault Megane Sedan Donanım ve paketleri

Yeni Megane Sedan, Türkiye’de farklı beklenti ve ihtiyaçlara hitap eden 3 farklı ekipman seviyesi ile satışa sunuluyor.
renault-megane_sedan-2017-800-38Joy: Perde hava yastıkları, ESP + Hill Holder, Cruise Control, manuel klima, tek dokunuşla açılan elektrikli ön ve arka camlar
4,2’’ ekran& multimedia sistemi, USB & Bluetooth, elektrikli ve ısıtmalı dış dikiz aynaları, 6 LED gündüz farları, 16’’ çelik jant kapakları
Opsiyonlar: Görüş Paketi: arka park sensörü&ön sis farları

Touch: Arka park sensörü, ön sis farları, C Şeklinde 3D Edge Dizayn LED gündüz farları, eller serbest Renault card sistemi, deri direksiyon, ön ve arka koltuk kol dayanağı, manuel bel desteği ayarlı sürücü koltuğu, 16″ alüminyum alaşımlı jantlarOpsiyonlar: elektronik klima&otomatik yanan farlar&yağmur sensörü, High-tech Paket:R Link 2.0 & 7” dokunmatik ekran,
Geri görüş kamerası&eller serbest bagaj kapağı, 17″ alüminyum alaşımlı jantlar

renault-megane_sedan-2017-800-45

Icon: Geri görüş kamerası, Pure Vision Full LED ön farlar, yorgunluk tespit sistemi, 7” TFT renkli LED gösterge ekranı, Multi-Sense Sistemi (farklı sürüş modları), elektronik klima, otomatik yanan farlar ve yağmur sensörü, elektrikli park freni, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, Eeektrikli katlanan dış dikiz aynaları, elektrikli bel destekli, masajlı sürücü koltuğu, 7” dokunmatik ekran, R Link 2.0, 17″ alüminyum alaşımlı jantlar, karatılmış camlar

renault-megane_sedan-2017-800-46Opsiyonlar: 8,7” Dokunmatik Ekran, Head Up Display, Kontrol Paketi: eller serbest park sistemi & kör nokta uyarı sistemi & 360 park destek sistemi, Sürüş Paketi: Adaptif Cruise Control & Şerit Takip Sistemi & Güvenli Mesafe Uyarı Sistemi & Aktif Acil Fren Destek Sistemi & otomatik uzun/kısa Farlar, 18″ alüminyum alaşımlı jantlar, elektrikli açılır panoramik cam tavan, deri döşeme.

Yeni otomobilde Renault’nun üst modellerinde kullanılan malzemeler ön panel, kapı üstü panelleri, kapı detayları ve kolçaklar için seçilen köpük destekli kaplama, saten görünümlü krom gösterge, hava menfezi ve orta konsol çerçeveleri, Nappa deri kaplı direksiyon simidi kullanılmış.

Yeni Megane Sedan liderlik için elini güçlendirdi
Yeni Megane Sedan liderlik için elini güçlendirdi
İÇ MALZEMELER VE İŞÇİLİK ÜST KALİTE HİSSİ VERİYOR

Ön panelde ve kapı üstü panellerde kullanılan malzemeler, iç mekânın algılanan genişliğini vurguluyor. Konsolun orta kısmı, geniş ve yüksek. Ayrıca şık bir çerçeve içinde bulunuyor. Üst versiyonlarda ise konsolun ve ön/arka kapı panellerinin tasarımı ambiyans aydınlatması ile aynı renkte ince şeritlerle ön plana çıkarılıyor.
Ekipman düzeyine bağlı olarak Yeni Megane Sedan’ın kabini bej (deri seçeneği ile) ya da siyah (kumaş ya da deri seçeneği ile) renklerde sunuluyor.

Hassas tasarlanan koltuklar, çift yoğunluklu köpük kullanımı sayesinde sınıfında lider konumda konfor ve destek sağlıyor. Kullanılan çerçeveler Espace ve Talisman’da kullanılanlarla aynı. Versiyona bağlı olarak ise sürücü koltuğunda masaj fonksiyonu ile birlikte elektrik ayarlı bel desteği bulunuyor.

Joy, Touch ve İcon donanım paketleri bulunan yeni Renault Megane Sedan’da ayrıca elektrikli, masaj yapabilen, deri koltuklar, açılır tavan gibi opsiyonel paketler satın alınabiliyor.
550 dm3’lük bagajı ile dikkat çeken yeni Megane, bu hale gelmek için Fluence’a nazaran boyutlarını büyütmüş.

Yeni Renault Megane Sedan ölçüleri,
Megane Sedan ile Fluence karşılaştırma

Aracın boyutları için açıklanan rakamlar şöyle:
Omuz ve dirsek mesafeleri sınıfının en iyileri arasında (önde 1,441 mm, arkada ise 1,377 mm. Omuz mesafesi, önde 1,492 mm ve arkada 1,413 mm. Dirsek mesafesi. Arkada 216mm diz mesafesi. Bu, beş kapılı versiyondan 37mm daha fazla diz mesafesi anlamına geliyor.
Arka koltuk arkalığının açısı (27 derece) uzun boylu yolcular için baş üstü mesafesini iyileştiriyor ve oturma konforunu yükseltiyor.

Yeni Megane Sedan’ın en etkileyici özelliklerinden biri, kategorisinin en büyüğü olan 550 dm3 hacme sahip bagajı (Fluence’dan 20 dm3 daha fazla). BMaksimum yük uzunluğu 1,084mm olup maksimum genişliği ise 1,393 mm.

Kabin içerisindeki işlevsel saklama gözleri pratik yolculuklara katkıda bulunuyor. Orta kol dayanağı üç litreye kadar saklama imkânı verecek biçimde uzunlamasına ayarlanabiliyor. Yedi litrelik geniş bir torpido gözü. Ön kapıdaki saklama gözüne 1.5-litrelik şişe sığabiliyor.
Yeni Renault Megane Sedan teknolojileri

Genellikle bir üst segmentle özdeşleştirilen özellikler bulunuyor. Bunlar arasında renkli Head-up Display ekranı, konfigüre edilebilir 7-inç TFT renkli ekranı gösterge tablosu ve iki format halinde tercih edilebilecek R-LINK 2 multimedya tableti (7-inç harita formatı veya 8.7-inç portre formatı) ile birlikte MULTI-SENSE sistemleri dikkat çekiyor.

R-LINK 2 multimedya tablet ve 7-inç gösterge tablosu

renault-megane_sedan-20171-800-38Yeni Megane Sedan, 7-inç harita veya 8.7-inç portre formatlı (22cm) R-LINK 2 ile satın alınabiliyor. Bu, yeni Espace ve Talisman’da kullanılanla aynı donanım. Bu ekranda zoom dahi yapılabiliyor
R-LINK 2, aracın çeşitli fonksiyonlarını kontrol eden bir kumanda merkezi durumunda: multimedya, navigasyon, telefon, radyo, MULTI-SENSE, sürüş destek sistemleri (ADAS).
Yeni MEGANE Sedan’da 3D Sound by Arkamys® ve sekiz hoparlör kullanılıyor.
Ayrıca
• Eller serbest telefon kullanımı ve audio akışı için Bluetooth® (tüm versiyonlarda standart),
• Bir veya iki USB portu (versiyona bağlı),
• 3.5 mm jak soketi (tüm versiyonlarda standart),
• Bir veya iki 12V priz (versiyona bağlı),
• SD kart yuvası (R-LINK 2 ile standart)
Bağlantı teknolojisi ve şarj opsiyonları mevcut.
Sürüş verileri (hız, devir sayısı, yakıt tüketimi, vs.) direksiyon simidinin arkasında yer alan ve sürücünün görüş çizgisi içinde bulunan 7-inçlik kişiselleştirilebilir renkli ekranda gösteriliyor.

MULTI-SENSE teknolojisi ile kendine özgü sürüş

Espace ve Talisman’da da sunulan MULTI-SENSE teknolojisi, sürücünün sürüş deneyimini kişiselleştirmesine imkan veriyor. Bu kişiselleştirme şu şeklide yapılabiliyor:
• Gaz pedalının ve motor tepkisinin modifiye edilmesi,
• Vites değiştirme hızının ayarlanması (sadece Efficient Dual Clutch otomatik vites kutusunda)
• Direksiyon sertliğinin kontrolü,
• Kabin aydınlatma ortamının değiştirebilmesi,
• Sürücü koltuğundaki masaj fonksiyonunun devreye sokulması (versiyona bağlı).

Orta konsolda yer alan MULTI-SENSE tuşu sayesinde, R-LINK 2 ekranında gösterilen önceden ayarlanmış beş farklı sürüş ayarına erişmek mümkün: Neutral, Sport, Comfort, Perso ve Eco. Bu sistem, beş farklı iç mekan aydınlatma ambiyansı ile tamamlanıyor: sepya, kırmızı, mavi, mor ve yeşil.

renault-megane-kor-nokta
Kör nokta uyarı sistemi
  • Yeni Megane Sedan’daki sürüş destek sistemleri şu şekilde sıralanabilir:
    Adaptif Cruise Control (ACC):
  • Aktif acil fren destek sistemi (AEBS):
  • Şerit Takip Sistemi (LDW):
  • Güvenli Mesafe Uyarı Sistemi (DW):
  • Kör Nokta Uyarı Sistemi (BSW):
  • Geri görüş kamerası:
  • Ön, arka ve yan park sensörleri: 
  • Eller Serbest Park Sistemi:
megane-eller-serbest-park-sisitemi
Renault Megane sedan eller serbest park sistemi

Yeni Renault Megane Sedan fiyatı, özellikleri arasında standart olarak yer alan donanımlar da var. Bunlar elektronik denge kontrolü (ESC), çekiş kontrolü, fren desteği, elektronik fren kuvveti dağıtımı ve yokuş kalkış desteği gibi donanımlara standart biçimde üretildi.

Yeni MEGANE Sedan konfor özellikleri:

Eller Serbest Bagaj Kapağı: arka tampon bölgesi altında hareket algıladığında eller serbest biçimde bagaj kapağını açan sistem. Bu, C Sedan segmentinde eşsiz bir özellik.
Eller serbest giriş kartı ve çalıştırma (otomatik araç kilitleme ile birlikte).
Elektrikli park freni
Otomatik çift bölgeli klima

Leave A Reply

Your email address will not be published.