Renault’dan yeni SUV konsept: Arkana

Kompakt C SUV sınıfında büyüyen pazar yeni modellerin gelişini müjdeliyor. Renault Nissan İttifakı içinde en az SUV modeli bulunan marka olarak Renault bu alanda büyümeye azimli görünüyor.
B sınıfında Captur ile iyi bir ivme yakalayan Renault, yeni kompakt C SUV modelinin adını açıkladı; Arkana. Yeni Renault SUV modelinin detayları 29 Ağustos’ta Moskova Otomobil Fuarı’nda ortaya çıkacak.
Yeni modelin adı, yüzyıllar boyunca özel anlamdaki olayları ve fenomenleri işaretlemek için kullanılan Latin ARCANUM’dan (gizli) türetilmiş.
Arkana ismi, geleceğin benzersizliğini ve onun inanılmaz etkileyiciliğinin altını çizmek için kullanılıyor. Arkana modeli ile Renault, tasarımda SUV pazarının kalıbını zorlamayı deneyecek.
Yeni Renault SUV modeli 2019 yılında piyasaya sunulacak. Ve Renault küresel ağı içerisinde birçok ülkede satışta olacak.İttifak, SUV satışlarında lider. Bilindiği gibi yılın ilk 6 ayında dünyada satılan 44 milyon aracın 15 milyon adetlik kısmı SUV satışlarından elde edildi. Bu sınıftaki satışlar liderliği etkiledi.
Yılın ilk yarısında az farkla dünyada en çok araç satan Renault Nissan İttifakı, SUV satışlarının da yüzde 12,2’sini elde ederek bu alanda öncü oldu. GM, Hyundai, Toyota ve VW Grubunu geride bıraktı.

Renault Nissan İttifakı markaları içerisinde Nissan dünyada SUV pazarında çok güçlü konumda; Mitsubishi yine öyle. Dacia daha dar bir bölgede geçerli olsa da tek modelle etkin durumda. Renault ise hızla SUV penatrasyonunu tamamlamayı hedefliyor.
Arkana modelinin kardeş Nissan Qashqai ve X-Trail modelleriyle ortak parçalar kullanması bekleniyor.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.