Yeni Seat Ateca’nın kozu 150 hp’lik 1.4 TSI motoru

Yeni Seat Ateca’nın kozu 150 hp’lik 1.4 TSI motoru olacak.  İspanyol Seat’ın crossover segmentindeki ilk oyuncusu Ateca, Türkiye’de yola çıkıyor. Mayıs ayında üretimine başlanan ve hazirandan itibaren İspanya ve Almanya’da satışta olan yeni küçük crossover’ın Türkiye motor seçenekleri ve fiyatları belli oldu.

Geçtiğimiz hafta Berlin’de yapılan test sürüşleri sırasında bir yandan Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ve Seat Türkiye Genel Müdürü Anıl Gürsoy ile konuştuk. Bir yandan da yeni Ateca’yı Berlin ve çevresinde kullandık.

dogus-ali-bilaloglu-seat-anil-gursoy
Seat Türkiye Genel Müdürü Anıl Gürsoy, Ceo Ali Bilaloğlu ile lansmandaydı.

Ateca, Seat’ın Türkiye’de sattığı volüm araçlar içinde ilk 100 bin TL’nin üzerine çıkan model olacak. Adını İspanya’nın ortasında Zaragoza yakınlarındaki küçük bir kasaban alan Ateca, Türkiye’de 4 bin adetlik satış hedefine sahip.
Seat Türkiye Genel Müdürü Anıl Gürsoy, Ateca lansmanında markanın Türkiye’de ilk kez 20 bin adetlik satışlara ilerlediklerini belirterek, şunları söyledi:
“Yeni Leon ile biraz daha kadınlara ve 20-40 yaş arasına hitap etmeye başladık. Bu sayede satışlarımız yüzde 33 artış gösterdi. 2015 yılında 17 bin adete çok yakın satış yapan marka, bu yıl 19 bin adetleri yakalamayı hedefliyoruz. 2017 yılında ise 20 in adetin üzerine çıkarız. Yeni modeller ve yeni Ateca bu konuda önemli rol oynayacak. Artık daha genç, daha şehirli, tatil yörelerinde yaşayan eni emekli insanların da tercihi olacağız yeni Ateca ile. Seneye fabrikadan ürün alabilirsek ve Türkiye’de bugünkü koşullar geçerli olursa 23 bin adetleri konuşuruz.

Seat’ın 2017 yenilikleri

Seat 2017 yılına önce yeni Leon ile girecek. Bu yıl satışa çıkaracağı Ateca, 2017 yılında markanın 4 binli adetlerde satmayı planladığı bir model olarak ürün ailesinde yer almaya devam edecek. Yılın sonuna doğru 1.6 dizel otomatik versiyonu Türkiye ve Belçika’nın isteğiyle devreye girecek.

2017 yılındaki ikinci Seat yeniliği ise yaz aylarında devreye girecek yeni Ibiza olacak. Yeni Ibiza takviminde haziran sonu-temmuz başı olarak görünüyor Türkiye yollarına çıkışı.

Diğer bir Seat yeniliği ise B SUV segmentindeki yeni Seat, Arona olacak. Polo crossover tarzında olacak araç için 2017 yılının sonbaharı Türkiye takviminde işaretlendi.

seat-2017-yenilikleri
2017 yılında 4 yenilik Seat severleri bekliyor.

 

Seat Ateca motor seçenekleri

  • Seat Ateca, Türkiye’de 115 beygirgücündeki 200 nm tork üreten 1.0 litrelik benzinli seçeneğinin baz alındığı bir motor ailesiyle gelecek.
  • 1.4 lt benzinli motor seçeneği hem manuel hem DSG otomatik şanzımanla satılacak. Bu motor seçeneğinde 4×2 ve 4×4 seçeneği bulunuyor.
  • 1.6 litrelik dizel motor 115 hp gücünde ve 1 yıl boyunca sadece manuel şanzımanla satın alınabilecek.
  • 190 beygir gücündeki 2.0 litrelik dizel motorlu 4×4 Ateca ise DSG ve manuel şanzımanla satın alınabilecek.
  • EcoTSI serisi 1.4 litrelik benzinli motorlar 150 beygir gücünde ve ACT teknolojisine sahip.
  • Yani araçtaki güç isteğine bağlı olarak dört silindirin ikisi ya da dördü birden çalışıyor. Gerek olmadığı zaman araç 2 silindirle yol alabiliyor.
  • Start and Stop sistemi tüm motor seçeneklerinde standart donanımda.
Yeni Seat Ateca İki benzinli iki dizel motor seçeneğiyle yola çıkıyor.
Yeni Seat Ateca İki benzinli iki dizel motor seçeneğiyle yola çıkıyor.

Seat Ateca Fiyatları

Seat’ın Ateca modeli Türkiye yollarına önümüzdeki günlerde çıkacak. Yılın ilk iki ayında yani kasım ve aralık ayında yaklaşık 350 adet satışlaması beklenen Ateca, Seat satışlarından yüzde 2 civarında pay alacak.

Ateca fiyatları baz versiyon Reference donanımlı 1.0 lt bezinli motorlu manuel araç için 84 bin liradan başlıyor.

Seat Ateca fiyatları 84 bin TL'den başlıyor
Seat Ateca fiyatları 84 bin TL’den başlıyor

Seat Ateca donanımları, 2 sistem Türkiye’de test ediliyor

Ateca, yeni nesil teknolojilerin tümüne sahip. Sadece Trafik Asistanı ve Trafik işareti okuyucu sistemi Türkiye versiyonlarında kullanılmıyor.

Bu iki sistem için sistemin yüklü olduğu bir Ateca ile iki İspanyol mühendis Türkiye’de araştırma yaptığını öğrendik. İki mühendis İstanbul trafiğinde sistemin nasıl çalıştığını ve hassasiyetini belirleyip, rapor yazacak ve ardından sistemin yüklü olduğu araçların ithalatı başlayacak.

Yeni Ateca’da öne çıkan sürüş teknolojileri:

seat-ateca-akilli-bagaj-kapak

Kolay açılır bagaj kapağı: Anahtar cebinizdeyken, elinizi kullanmadan ayağını bagajın altına uzatarak, bagaj kapağını açmanızı sağlıyor. Özellikle elleriniz çeşitli yüklerle doluyken çok yararlı.

 

 

seat-ateca-cevresel-gorus-sistemi

Çevresel Görüş Sistemi: Aracı park ederken aracın çevresini 360 derece görmenizi sağlayan kamera sistemi.

 

 

Kablosuz telefon şarj ünitesi: İphone hariç diğer akıllı telefonların kablosuz şarj edilebildiği Qi teknolojisiyle çalışan sistem. 140 telefonla uyumlu.

seat-ateca-arka-trafik-uyarisi

Karşılama Işığı: Kalabalık park yerlerinde, karanlık mekanlarda aracınızı kolay bulmanızı sağlayan, sürücü tarafındanki aynadan yere Ateca yazısı yansıtan bir ışık yanıyor.

Park ısıtıcısı: Soğuk günlerde araca binmeden aracın içinin ısınmasını sağlayan sistem.

 

Yol ve sürüş profili: Araçtaki bu sistem Eco, Konfor, Spor ve Kişisel modlardan birini seçmenize olanak tanıyor. Yol ve sürüş durumlarına göre belirlenecek bu sistemlerden başka 4×4 versiyonda off-road ve kar modları da bulunuyor. Seçim, vites kolunun hemen arkasındaki yuvarlak tuş ile ayarlanabiliyor ve ekrandan izlenebiliyor.

surus-modu

 

Ambiyans aydınlatması: Aracın içinde 8 farklı renk ile aydınlatma sağlıyor.

 

 

seat-ateca-adaptif-hiz-sabitleyici
Yeni Seat Ateca’nın kozu 150 hp’lik 1.4 TSI motoru

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz