Yeni Skoda Octavia 2020 satışa çıktı, belli başlı özellikleri

Skoda’nın adeta yeni A4 görüntülü yeni modeli Çekya’da piyasaya çıktı. Türkiye’ye önümüzdeki yılın ikinci yarısında gelecek olan yeni Skoda Octavia 2020 modelinin belli başlı özellikleri ortaya çıktı. Ama bu haberin ardından Skoda Türkiye‘nin ülkemizde en büyük beş marka içine girme planlarına da göz atabilirsiniz.

Skoda’nın en çok satan modeli ünvanına sahip olan Octavia, önemli ölçüde elden geçirildi. Kompakt sınıftaki otomobil, Çekya’da hem sedan hem de Combi versiyonla piyasaya verildi.

Yeni Ovtavia, adeta Golf sedan tadında bir otomobil olarak değerlendiriliyor. Audi A4 bütçesine yetişemeyenlere de cüzdan dostu ve mantıklı bir seçenek olarak gösteriliyor.

Volkswagen Grubu’nun MQB platformuna dayanarak, daha pratik ve ferah bir gövde yapısına büründürdüğü yeni otomobil daha iyi sürüş dinamikleri vaat ediyor.

Görsel olarak, en büyük gelişme, daha önce bildiğimiz gibi, daha zarif bir yaklaşım amacıyla iki göze ayrılmış far tasarımının dikkat çektiği ön kısımda.

Yeni Skoda Octavia 2020 yenilikleri arasında yeni ızgara yapısı, yeni tamponlar; belirginleştirilmiş omuz  çizgileri; inceltilmiş stoplar ve bagaj kapağının ortasındaki ‘Skoda’ yazısı da sıralanıyor.

Değişimin tamamına bakıldığında ise yeni Skoda Octavia için ağabeyi Superb’in biraz daha küçük bir versiyonu denebilir.

İç mekan için Skoda, yeni Octavia’yı diğer VW Group modellerine uygun hale getirme konusunda daha devrimci bir yaklaşım seçti.

Gösterge paneli Golf Mk8’de kullanılana benziyor. Ortaya bilgi-eğlence sistemi ile havalandırma üfleçleri yerleştirilmiş. Bilgi-eğlence ekranı donanım seviyesine göre 8 veya 10 inç olarak seçilebilecek.

Direksiyon iki kollu bir tasarıma sahip ve sürücü direksiyonun üst yarısından dijital göstergeleri göz önünde tutabiliyor.

DSG şanzımanla donatılmış modellerde vites seçicinin önünde artık oldukça büyüyen akıllı telefonlar için de cömert bir alan bırakılmış.

Aracın boyutları daha önce açıklanmıştı. Combi yani Stationwagon versiyonun boyu bir önceki jenerasyona göre 15 milimetre daha uzamış.

Otomobilin sedan ya da teknik terminolojideki adıyla liftback kasasında ise uzunluk 19 mm ve genişlik 15 mm artırılmış.

2.686 mm aks mesafesine sahip olan yeni Octavia, standart versiyonda 600 litre, Combi’de ise 640 litre olarak bagaj hacmi sunuyor.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.