Yeni Subaru XV, “üçüncü göz” ile kaza yapmayacak

Geçtiğimiz hafta Subaru Türkiye yeni modelini basın test sürüşleriyle birlikte satışa çıkardı. Kastamonu Ilgaz Dağları’nda Subaru XV test sürüşü için bütün koşullar uygundu.. Adeta Subaru uzmanı olan arkadaşımız, yeni XV modeline ilişkin izlenimlerini kaleme aldı:

Yeni XV’nin Kastamonu’daki test sürüşlerine arkadaşımız Uğur Yumak katıldı.

“Yan yana sıralanmış rengarenk XV’leri ilk gördüğümde eski XV’den çok uzak ve agresif bir facelift ile karşılaştım. Levorg ve Impreza modellerinde kullanılan C formlu ön farlar, büyüyen ve modernize edilmiş tampon ve led day light aydınlatma, tavan rayları ile yükselmiş bir gövde vurgusu, çamurluklardaki plastik dodikler ile araziye yakınlığı, arka tarafta diktörtgen şeklinde büyüyen stoplar ve yükleme kolaylığı için genişleyen bagaj kapağı Kastamonu havaalanında teslim aldığım yeni XV ile Ilgaz dağlarına doğru olan yolculuğum başladı.

Subaru XV test sürüşü için aracın dışını çok fazla incelemeye fırsat bulamadan start verip, yola çıktık. Xtra, Xtreme ve Xclusive olmak üzere 3 farklı donanım seviyesine sahip olan XV’nin en yüksek donanıma sahip Xclusive ile test sürüşümüz başlamıştı.

İçi tamamen yenilenmiş, değişmiş

Araç içine geçtiğimde, makyaj yapılmamış – tamamen yenilenmiş bir kokpit ile karşılaştım. 2001 yılındaki Impreza modelini baz alan eski XV’nin kabininin Avrupalı rakipleri ile rekabet edebilecek hale getirildiği dikkat çekiyor.

Kapı içi karbon fiber kaplama, turuncu dikişler, 2 farklı ekranda multimedya ve araç için gerekli teknik verilere kolayca erişebiliyordum.

Isıtmalı koltuklar ve tamamı gerçek deri olan trim malzemeleri sizi bir üst sınıf bir araçta olduğunuz havasına sokuyordu.

Büyük aynalar ses yapıyor

Bütün bu pozitif yönlerinin yanında belirtmeden geçemeyeceğimiz bazı noktalar da vardı. Aynalar hala kamyon aynası gibi.

Bu aynalar sebebi ile rüzgar sesi çok net ve eskisinde olduğu gibi rahatsız edebiliyor. Sunroof’u açmak istediğinizde de tavan döşemesinin parçası olan kumaş kaplı kısım hala elimizle açmamız gereken manuel yapıdaki eski halini koruyor.

Sürüş esnasında özelliklerini test ettik

Yol planına bağlı olarak yaptığımız yolculukta telsizden gelen bilgiler doğrultusunda Subaru XV test sürüşü güvenliğine yönelik fonksiyonlarını öğrendik ve test etmeye başladık. Trafikte en çok ihtiyaç duyulan şerit takip asistanı ve eyesight başta olmak üzere başarılı olarak görevini yapıyor.

Eski XV ile yeni XV arasındaki farklar

Eski XV’yi yakın zamanda kullanmış biri olarak, yeni ile arasındaki ilk fark direksiyon hassasiyeti ve genel olarak yerden yüksek olan bir crossover’In gergin gövdesi oldu. Sadece makyajlanmış gibi görünen XV, şasesinden başlayarak tamamen yeniden üretilmiş. Rijitliği arttıran yeni şase ve güçlendirilmiş bağlantı elemanlarının toplamının iyi bir uyum içinde çalıştığı oldukça belli. Özellikle yerden yüksek olmasına rağmen viraj kabiliyeti beklentimin üzerinde idi.

Compact crossover olarak nitelendirilen ve aslında yerden yükseltilmiş Impreza tabanlı bu aracı arazide denemezsek olmazdı. Henüz kar düşmemiş Ilgaz dağları eteklerindeki kayak pistine çamur ve oldukça bozuk bir zeminde tırmandık. Bir çok XV birbirlerini yakın mesafede takip ederek oldukça dik eğimli toprak parkura tırmanırken araçları durdurup, tekrar hareket etmemizi telsizden gelen anons ile yaptık. Hareket edemeyeceğini yada 4 tekerlekten çekişli aracın patinajda kalarak çamura batacağını düşürken X Mode’u devreye almamız söylendi.

Lineatronic CVT şanzımana tork konvertörü ekleyen Subaru, bulunduğunuz zemin ne kadar bozuk ve kötü olursa olsun sizi ordan çıkartmak için tekerleklere kademeli olarak güç veriyor ve sizi zor bir duruma sokmuyor. 4 mevsim lastiği bulunan test araçlarından beklenmeyecek bir performans sergilediler.

Başka markalarda aktif cruze kontrol ve kendi kendine fren yapan teknolojileri görmüştük. Bu teknolojiler için en gerçekçi yaptığımız testlerden biri Subaru ile oldu. Boş ve asfalt zemine üzerine yerleştirilmiş bir araba ölçülerindeki fotoğrafa XV ile hızlanarak ilerlediğimizde Eyesiht teknolojisi devreye girdi ve bir sürücünün reaksiyon zamanı kaybı olmadan aracı durdurdu. Kullanıcı olarak beni strese sokan ve durmayacağını düşündüğüm bu kocaman SUV büyük bir başarı ile durmayı her seferinde başardı.

9 farklı güvenlik teknolojisinin birbiri ile olan uyumlu çalışması sayesinde, geliştirilen rijit şase ve direksiyon tepkilerinin iyileştirilmesi ile birlikte daha canlı ve sürücünün tepkilerine daha iyi yanıt veren bir araç ortaya çıkmış.

1600cc ve 114 hp gücündeki motor performans beklentisi olanlar için uygun değil. Eski XV’de kullanılan motor ve güç aralığı değişikliğe uğramadan devam ediyor. Tek ve en büyük fark ise sıkıştırma oranlarının bir miktar arttırarak motora biraz daha hayat verebilmekmiş. Bu değişikliğin çok işe yaradığını söylemek mümkün değil. Subarunun turbo beslemelei yada Levorg modelinde yer alan 1600cc turbo beslemeli motorun yanında ne yazık ki çok yetersiz.

1600cc kategorisinde yer alan XV için Levorg modelindeki 1600cc turbo motorun XV’ye adaptasyonu olup olmayacağını sorduğumuzda, Japonya ile yapılan görüşmeler doğrultusunda böyle bir değişikliğin olmayacağını kesin bir dille ilettiklerini öğrendik.

Alman otomobil markalarının bazılarında gizli özellikler diye bazı kapalı ve sonradan açılan fonksiyonlar vardır. Subaru bu gizli özellik kavramına yeni bir boyut kazandırmış. Bagaj kapağına yerleştirilen bir tuş ile mors alfabesi yöntemi sayesinde aracınızı anahtar olmadan kapıları açmayı ve çalıştırmanızı sağlıyor. Subarunun diğer modellerinde olan bu özellik XV’ye de adapte edilmiş ve bizi çok şaşırttı.

Sonuç olarak motor performansı düşük olsa da, benzer rakiplerinde aynı donanımlı modeller 230 bin lira civarındayken XV’nin en pahalı donanımı 149 bin lira.

Kendinden büyük premium araçlarla rekabet etmeyi hedefleyen XV, 2017 yılı sonuna kadar 300 adet ve 2018 yılında 1000 adetlik satış beklentileri olduğunu söyleyen Subaru Türkiye Genel Müdürü Halil Karagülle’nin hedeflerine ulaşıp ulaşamayacaklarını önümüzdeki dönemlerde göreceğiz.

UĞUR YUMAK-KASTAMONU

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.