Yeni teknolojiler otomobil fiyatlarını nasıl etkileyecek

Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA, otomotivdeki dönüşümün 10 yılda Avrupa’da tüketicilere getireceği ek maliyetin 32 milyar Euro’yu bulacağını hesapladı. FIA raporuna göre; otomobil fiyatları üzerinde bağımsız satış sonrası şirketlerini etkileyecek 33 milyar Euro ek maliyetle birlikte 2030 yılına kadar toplam 65 milyar Euro maliyet yükü oluşacak.Maliyetin büyük kısmı otomotivdeki değişimden gelecek. Değişimin temelini ise otonom yani kendi kendine gidebilen, birbiriyle iletişim içinde olan yeni teknoloji araçlar; elektrikli, hibrit, hidrojen yakıtlı motorlar, ve paylaşıma dayalı ulaşım çözümleri oluşturuyor. Yeni teknolojiler otomobil fiyatlarını nasıl etkileyecek ?

Yeni teknolojiler otomobil fiyatlarını nasıl etkileyecek ?

Raporu gündeme getiren Otomotiv Satış Sonrası Ürün ve Hizmetleri Derneği (OSS) Başkanı Rıza Şahin oldu; Satış sonrası pazarı için büyük randevulardan biri olan ve iki Alman fuar devi (Frankfurt Messe ve Hannover Fairs) tarafından organize edilen; Automechanika Istanbul’a destek veren OSS; Türkiye’nin de bu dönüşüm sırasında yaşanacak ek maliyetler konusunda hazırlık yapması gerektiğini iddia ediyor.

Satış sonrası sektörü randevusu


Otomotiv Satış Sonrasındaki Küresel Gelişmeler ve Yeni Trendler konferansı düzenlendi.

2019 Automechanika Istanbul ’un açılışında konuşan Rıza Şahin: “Bu fuar sektörümüzün büyük buluşma alanı. Derneğimiz, bu yıl yaklaşık 60 üyesi ile fuara katılım sağladı ve fuarın yerli katılımının yüzde 20’sine yakınını oluşturdu.” dedi.

Bu yıl 13.’sü gerçekleştirilen Automechanika Istanbul Fuarı OSS tarafından düzenlenen konferansa da ev sahipliği yaptı. Otomotiv satış sonrası pazarına yön veren konu ve konuklarıyla sektöre ışık tutan OSS Konferansı, “Otomotiv Satış Sonrasındaki Küresel Gelişmeler ve Yeni Trendler” ana temasıyla bu yıl 6. kez düzenlendi.

Bağımsız otomotiv servisleri otomotiv şirketlerinin yasakçılığından şikayetçi

Konferansın açılışında konuşan OSS Genel Sekreteri Ziya Özalp, “rekaberlik” kavramına dikket çekerek; “Rekaberlik sayesinde bireysel olarak hayata geçirilemeyecek hizmet ve ürünler için kaynak ve yeteneklere erişim sağlanabilmekte; aynı zamanda da rekabet etmeye devam edilebilmektedir.” dedi.

2019 yılında 48.737 kişinin ziyaret ettiği Automechanika Istanbul, gelecek yıl 2-5 Nisan tarihleri arasında OSS’nin desteği ile düzenlenecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.