Yeni Transporter, Buzz gibi geliyor

Alman otomotiv mühendisliğinin genel olarak ticari taşımacılık amacıyla tasarlayıp geliştirdiği ve adı da Taşıyıcı (Transporter) olan aracı Hippi kültürünün simgesi haline gelmişti. Bilenler bilir, bunun nedeni 68 kuşağının ortak uzun yolculuklar yapmayı ve bunu ekonomik şekilde halletmeyi tercih etmesidir. İçinde yatılıp kalkılan, yol alınan, müzik dinlenen kısacası yaşanan bir araç olmuştur sevimli VW minibüs. İşte bu hikaye Volkswagen Transporter öyküsü…
Alman küçük ve orta ölçekli şirketlerin adeta yükünü sırtlayan Transporter’ın ilk versiyonunun adı T1 olmuştu. Kapalı van tipi olanı, çok koltuklusu 18 camlı minibüsü gibi çok sayıda versiyonu yollarda dolaşır hale gelmişti.
“En iyi mühendislik, en basit olandır” felsefesiyle yola çıkan Alman otomotivciler 2. Dünya Savaşı’nda askeri araçlar için geliştirdiği ve kullandığı, soğuk iklimler için tasarlanmış basit yapılı boxer motoru savaş sonrasında bu T1 araca adapte ettiler.
1950 yılında üretimine başlanan Volkswagen Transporter (T1) günümüzde 6. jenerasyon olarak yollarda. Birinci neslinin ana hatlarını referans alarak, tasarlanan ve geçmişine gönderme yapan Transporter adeta gelecekte nasıl olacağının ipuçlarını da veriyor.
İçten yanmalı benzinli ve dizel motorlardan tamamen kurtularak yollara çıkması planlanan yeni Volkswagen Transporter artık çizim tahtasından İstanbul sokaklarında gezebilecek kadar gerçeğe yakın hale getirildi ve henüz kesinleşmemiş olsa da yeni adı BUZZ olarak belirginleşti.
Şu anda tamamen prototip halde olan bu yeni nesil, tasarım olarak otomotiv tarihinin yağlı sayfalarında kaybolacak mı?
Volkswagen bu modern tasarımı caddelere çıkartacağını ve bunun da 2022 yılından önce gerçekleşeceğini söylüyor. T7 olarak sunulacak olan araç için çok ilginç bir not daha var. Bu gelecekten gelmiş gibi görünen yeni T7, şasisi uzatılıp, aks mesafeleri genişletilerek yollara çıkarıldığında şu an caddeler olan T6 ile aynı fiyat aralığında satılacak. Yani elektrikli Volkswagen Transporter, dizel Transporter ile aynı fiyatta olacak. Eğer öyle olursa Türkiye’de de bu fiyat yakalanabilir, çünkü elektrikli araçların ÖTV’si Türkiye’de de yok gibi: Yüzde 3.
Tamamlanıp yollara çıktığında en büyük rakibi öncelikli olarak Tesla ve Prius kullanıcıları olan kalabalık aileler olacak. Avrupa ve Amerika da önemli temelleri olan Tesla ve Prius bu yeni tasarım anlayışının yanında sıkıcı ve eski gibi kalacaklar.
Elektrikli T7 aslında VW için buz dağının görünen kısmı. Bizler T7 ile tanışıncaya kadar elektrikli araçlar platformunda çok büyük ataklar yapmaya hazırlanan VW, Tuareg boyutlarında 7 kişilik yepyeni bir model ve daha fazlası için kapalı kapılar ardında son hızla çalışıyor. 
Yukarıdaki beklentiler biraz zor ve hatta 2022’ye kadar gerçekleşmesi imkansız gibi görünse de Alman mühendisliği ve disiplini ile hayata geçerek hepimizi şaşırtacak diye öngörüyoruz.
Baş tasarımcı Klaus Bischoff yaptığı açıklamada, eski tasarım köklerinin tekrar yeşerdiği T7’de, VW’nin kült modeli Beetle, Karmann Ghia veya T1 gibi ikonik ön ızgaraların olmayacağı fakat ön tamponda belirgin hatlarla kendi tarzını yaratacak hava girişleri olacağını açıkladı.
Sonuç olarak elektrikli projeleri ile VW  önümüzdeki 4 yıl içinde çok önemli işler yapacağının sinyallerini ve rakiplerinin uykularını kaçıracağını göstermeye başladı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.