Yeni Volkswagen modeli ile ilgili ilk bilgiler, Gelecek yıl Türkiye’de!

Volkswagen model ailesi bir yandan yenilenmeye devam ederken, bir yandan da aileye yeni modeller katılmaya devam ediyor. Kısa süre önce gizli fotoğrafları internete sızdırılan ailenin küçük SUV’u T-ROC da bu modellerden biri. Tiguan’dan daha küçük olacağı bilinen T-ROC ile ilgili ilk bilgiler casus fotoğraflarının ardından resmi olarak ortaya çıktı.

Auto News Europe’a konuşan Volkswagen yöneticilerinden Frank Welsch, yeni T-ROC hakkında ilk açıklamayı yapan isim oldu. Welsch’in söylediğine göre, yeni T-ROC, ailenin ilk, 48-volt yarı hibrit sistemine sahip modeli olacak. T-ROC’un ardından yarı hibrit sistemini diğer VW modellerinde de görmeye başlayacağız.

Volkswagen T-ROC kabin konsepti.

Yeni nesil Volkswagen Polo, yeni Volkswagen Golf ve Tiguan SUV modellerinin yanında Skoda Octavia ve Seat Leon gibi modellerde de kullanılan MQB platformu, T-ROC’ta da kullanılcak. Tüm bu modellerin platform kardeşi olması önümüzdeki dönemde hangi modellerde hibrit sisteminin kullanılacağı ile ilgili bize ipucu veriyor diyebiliriz.

Volkswagen T-ROC konseptinin arka tasarımı

Otomobil üreticileri, tüketicilerin emisyon değerleri nedeniyle dizel otomobillere karşı mesafeli olmasının önüne yakıt verimliliğini artıran 48 voltluk sistemlerle geçmeyi bir strateji olarak benimsiyor. Volkswagen T-ROC modelinden önce benzer bir teknolojiyi Renault’nun son nesil Scenic modelinde de görmüştük.

Volkswagen T-ROC ne zaman Türkiye’ye geliyor?

Volkswagen T-ROC’un Avrupa pazarları için üretimi önümüzdeki ay Portekiz’deki Palmela fabrikasında başlıyor. Bu küçük SUV’un, lansmanı temmuz ya da ağustos ayında yapılmaya başlanacak. Ülkemizde önümüzdeki yıldan itibaren yollarda boy göstermeye başlayacak olan T-ROC, 2019’da Amerika kıtasına doğru yola çıkacak.

T-ROC, Tiguan, Touareg

Tiguan’ın yenilenmesinin ardından T-ROC’u da yollara çıkarmaya hazırlanan Volkswagen, ağabey Touareg’in yenileme çalışmalarını da sürdürüyor. Kasım ayında üretim bandına çıkacak olan yeni nesil Touareg, eylül ayında düzenlenecek Frankfurt Otomobil Fuarı’nda boy gösterecek. Bu arada, büyük SUV kardeşleri gibi MQB platformunda değil, Audi Q7 gibi MLB Evo platformunda yükselecek.

Yarı hibrit sistem nedir?

Hibrit sistemleri temelde; Micro, Mild ve Full olmak üzere üç aşamaya ayrılıyor. Teknik farklarına rağmen bu üç teknolojinin ortak yanı, kullanılan akümülatörün fren enerjisinin geri kazanımı ile şarj edilebiliyor olması.

Micro hibritler, start-stop otomatiğine bağlı olan, bir yanmalı motorla ve bir fren enerjisi geri kazanımıyla donatılmış olan sistemlerdir. Start-stop sistemine sahip araçları bu kategoride değerlendirebiliriz.

Mild yani Yarı hibritler ise Micro hibrit sistemine ek olarak, küçük bir bir elektrik motoruyla ve daha güçlü bir akümülatörle donatılıyor. Elektrikli yardımcı tahrik sadece kalkışta destek sağlamak ve sollama sırasında büyük bir güç artışı sunmak, yani “Boost” fonksiyonu için kullanılıyor.

Full hibritler ise “boost” fonksiyonunun yanında, eksiksiz bir aktarım organıyla donatılımış oldukları için elektrikli sürüşe de olanak sağlıyor. Bu da Full hibritlerin, Yarı hibritlere göre daha güçlü bir akümülatöre ihtiyaç duymaları anlamına geliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.