Yeni X-Trail gelir, Nissan satışları 20 bini yakalar

Bu yılın mart ayında gerçekleştirdiği büyük satış atağıyla bir kez daha dikkat çeken Nissan, önümüzdeki aylarda yeni bir hamleye daha kalkıyor.

Makyajlanan Juke modelinin motor gamına 1.2 litrelik turbo motor seçeneğini ekleyecek olan Nissan, ağustos ayında da 1.6 litre 130 hp dizel motor seçenekli X-Trail modelini ithal etmeye başlıyor.

Qashqai ile 24 modelin rekabet ettiği crossover segmentinde sözü en çok geçen olduğunu daha önce ilan etmiş olan marka, bir de Ford’dan kaptığı Şampiyonlar Ligi sponsorluğunu devralmaya hazırlanıyor.

Bu yıl Türkiye otomotiv pazarının 650-660 bin adetlerde kapanacağını söyleyen Nissan Türkiye Pazarlama Direktörü Mehmet Akın, bu rakamın 20 bin adetlerine Nissan olarak imza atacaklarını öngördüklerini dile getirdi.

Mehmet Akin Nissan Qashqai 2014

En büyük koz yeni Qashqai

Nissan, bu yıl pek çok modelinde yenilik yapıyor. Note ve Micra gibi modelleriyle 2014’e hızlı giren marka, şubat ayından itibaren de tamamen yeni Qashqai’i Türkuye'ye ithal etmeye başladı.

Zaten Nissan’ın 20 binlik satış planlarında Qashqai 12 bin adetle başrolü oynuyor.

Markanın 2014 yenilikleri ise sadece bundan ibaret değil.

Haziran ayı ile birlikte makyajlı Juke, 1.2 litrelik Turbo motorun gücünü arkasına alarak yola çıkacak.

Juke’un yıllık satışlardaki payı 3.400 adetlerde olacak.

Mehmet Akın bu yıla yönelik iki güçlü yeniliğin ise ağustos ayı itibariyle devreye gireceğini de açıkladı.

Bunlardan biri yeni X-Trail olurken, diğeri “gizli” bir model.

 

YENİ X-TRAIL TÜRKİYE’YE NE ZAMAN GELİYOR? ÖZELLİKLERİ NELER OLACAK? 

X-Trail ile Qashqai’nin farkı var mı?

Haziran ayından itibaren ön satışla Türkiye yollarına çıkacak olan yeni X-Trail, 130 beygir gücündeki 1.6 litre dizel motora sahip olacak.

Ağustos ayında ilk teslimatlarının yapılmasının planlandığı yeni X-Trail’de 4×4 manuel vitesle sunulurken, 4×2 seçeneğinin hem manuel hem de x-tronic otomatik vites seçeneği bulunacak.

Araçta görev yapan 130 beygirgücündeki motorun torku ise eski X-Trail’in 2.0 litre dCi motorun torkuyla aynı: 320 nmt.

Haziran ayı itibariyle iki ay boyunca ön satışı yapılacak yeni X-Trail ile Qashqai arasında fark bulmak zor olacak. İç ve dış hatlarda neredeyse birebir aynı tasarım kullanılmış.

Özellikle Qashqai’nin full donanımlı 115 bin liralık paketiyle X-Trail’in başlangıç paketi kafaları oldukça karıştıracak.

Mehmet Akın, yeni X-Trail satışlarının yılda 1500 adet olacağını hesapladıklarını söyledi.

 

NİSSAN’DAN SÜRPRİZ MODEL

Japon marka bu yıl bir de sürpriz bir model üzerinde çalışıyor. Mehmet Akın’ın adını ve segmentini açıklamadığı bu modelin Pulsar adıyla yola çıkacak yeni kompakt hactback olacağı tahmin ediliyor. Nissan’ın ilk fotoğraflarını yayınladığı yeni Pulsar’ın en önemli gücünün küçük hacimden büyük güç üreten motor ailesi olacak.

Resmi bir takvimi açıklanmayan sürpriz modelin ilk gösterimi Ekim ayı başındaki Paris Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek.

 

FAİZİN MALİYETİ ARTTI

Mehmet Akın, otomobil faizlerinin fiyat üzerindeki baskısının bu yıl yüzde 60 artış gösterdiğine de dikkat çekti. 

Tütekicilerin sıfır faize alıştırıldığını, ama yılbaşından itibaren bunun artık mümkün olmaktan çıktığını söyleyen Akın, “Mayıs ayı kampanyaları finansal desteklerden çok fiyat indirimlerine odaklandı” dedi.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.