Yeniden 1 milyonluk pazar için 2 şart önemli

2019 yılında 387 bini otomobil olmak üzere 479 bin hafif araç satıldı, ağır ticari araçlar da dahil edildiğinde pazar 492 binde kaldı. 2015, 2016 ve 2017 yıllarında 1 milyon adetlere dayanan pazarın şimdi yarısı ancak oluşabildi. Ancak son 3 ayda ortaya çıkan gelişmeler umudu arttırmaya başladı; bayiler 2020 yılı için 600 binlik pazar beklentisine göre hazırlık yapıyor. Türkiye’de yeniden 1 milyon adetlik pazara ulaşmak mümkün mü?

1992 yılından beri otomotiv satış ve satış sonrası hizmetleri sunan Erdemir Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir; önümüzdeki dönemde faizlerin biraz daha aşağı yönlü hareket edeceği yönünde beklentileri olduğunu belirterek; “Faizlerin biraz daha düşüşü şaşırtıcı olmaz. Ancak, bu oranlar kur istikrarı eşliğinde devam ederse, sektör çok hızlı bir toparlanma yaşayabilir. Ve çok rahat bir şekilde birkaç yıl içinde 1 milyon adetlik pazara yeniden adetlere ulaşabilir. Kısa vadede toparlanma için iki anahtar unsur bir araya gelmeli; düşük faiz ve kur istikrarı!

Erdemir Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Erdemir

Geçen yıl özellikle son dönemde yeni otomobil bulunurluğunun azalmasıyla birlikte ikinci el otomobil piyasasında da satışlar artışa geçti. “Çok sayıda müşteri sıfır otomobillerin fiyatlarının kura bağlı olarak artması nedeniyle alternatif olarak ikinci ele yöneliyor. 2020 yılı içinde de ikinci el araçlara olan rağbet aynı hızla devam edecek. Biz de kilometresi düşük, hasarsız ikinci el araçları stoğumuza dahil ederek, bu alanda da en iyi olmaya çalışıyoruz.” diyen Yüksel Erdemir; sıfır otomobildeki kısıtlı stok ve fiyat etkisiyle ikinci pazarının geçen yıl 8 milyona yaklaştığını, bu yıl da benzer bir büyüklük beklediklerini kaydetti.

Yerli otomobilin bayisi olmak isteriz

Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu’nun (TOGG) Aralık ayı sonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tanıttığı elektrikli otomobiller için; “Yerli otomobille heyecanlandık ve gurur duyduk. 60 yıllık hayal gerçeğe dönüşecek” diyen Yüksel Erdemir, “Türkiye’nin Otomobili gerek tasarımı gerek yüksek teknolojisiyle ve geleceğin teknolojisi elektrikli motoruyla ‘Bu alanda biz de varız’ dedirtiyor. Türkiye, birçok modelde bulunmayan özelliklere sahip yerli otomobille direkt birinci ligde rekabet edecek. Yerli otomobil 2022’nin son çeyreğinde yollara çıkacak. Ancak şarj istasyonu altyapı, bayi ve servis teşkilatı için şimdiden planlamalar yapmak gerek. Türkiye’nin Otomobili’nin bayisi olmayı bir milli mesele olarak görürüz. Yerli otomobili tüketicilerimize sunmaktan gurur duyarız.” ifadelerine yer verdi.

Satışta kâr çok azaldı; 20 yılda yüzde 8’den 1’e indi

Opel ve Hyundai İstanbul ve Opel Erzurum bayiliklerini yürüten Erdemir Otomotiv, bir dönem Chevrolet bayiliği de yürüttü. Otomotivde 28 yıllık tecrübeleri olduğunu kaydeden Yüksel Erdemir, kârlılık konusunun üretici firmalar kadar bayiler açısından da büyük önemi bulunduğunun altını çizerek şunları dile getirdi; “Otomotiv sektöründe kâr marjları her geçen gün azalıyor. Sektörde elde edilen 100 liralık kârın sadece 1’i yeni araç satışından, yaklaşık 90’ı ise servis ve yedek parça gibi satış sonrası hizmetlerden geliyor. Yetkili satıcıların karı artık otomobil satışından değil, satış sonrasından geliyor. 2000’li yılların başında yetkili satıcıların elde ettiği kârda yeni araç satışının payı yüzde 8’ler civarındaydı. Bu oran 2010’lardan itibaren düşüş trendine girdi, bugün yüzde 1’lere kadar geriledi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.