Yenilenen A4 yeşil ışıkla konuşuyor, sürücü şivesinden anlıyor

Yenilenen Audi A4, birbiri ile konuşan teknolojilerle yola çıkıyor. 2020 model A4 hafif dokunuşlarla dış tasarımda daha sert ve sportif hale gelirken iç mekanda geniş MMI dokunmatik ekranın hakimiyeti daha da artıyor. Yenilenen A4 ile birlikte birçok motor seçeneği hafif hibrit sistemlerle donatılacak.

Audi S4 TDI için de bu geçerli; ilk kez kaputun altında V6 TDI, 48 voltluk bir elektrik sistemi ile kombine ediliyor. ilk olarak 1994 yılında yola çıkan Audi A4, 25. yılında markanın en çok satılan modeli ünvanını koruyor.

Audi ABD’de 2016’dan bu yana, bazı şehirlerde öndeki trafik ışıklarının ne zaman yeşile döneceğini bilen ve daha birçok yol altyapısını okumaya hazır teknolojilerle yola çıkıyor. Buna araçtan altyapıya (V2I) hizmeti adı veriliyor. Temmuz ayı ortasından itibaren üretilecek Audi e-tron, A4, A6, A7, A8, Q3, Q7 ve Q8 modellerinde bu sistem Avrupa pazarları için de uygulamaya alınıyor.

İlk etapta sadece Audi memleketi Ingolstadt’daki müşteriler için geçerli olacak, 2020’den itibaren hizmet diğer Avrupa şehirlerine de yayılacak. Audi’nin V2I sistemi sürücülere yeşile dönme süresi ve bir sonraki yeşil ışığı yakalayabilmek için aracın seyahat etmesi gereken hız hakkında bilgi sunacak. Her iki özelliğin de sıkışık şehirlerde trafik akışını kolaylaştırması amaçlanıyor.

Temelde, uyumlu teknolojilere sahip şehirlerde ulaşım ve belediye altyapısından bilgi alarak sürücülere hız sınırları dahilinde ne kadar hızlı gidebileceklerini; bir sonraki trafik ışığını yeşilde yakalamak için kalan saniyeleri gösteren bir sistem devrede oluyor.

Gelelim yenilenen A4’ün detaylarına…Singleframe ızgara artık daha geniş ve daha yassı; yatay çizgiler öndeki ve arkadaki genişlikleri vurguluyor. Audi A4’te LED farlar artık standart; tam otomatik uzun huzmeli Matrix LED teknolojisine sahip.

Yan görünümde çamurlukların üstündeki kendine özgü kaslar ve omuz çizgisi daha belirgin. Quattro genleri görünür hale getirilmiş.

Audi A4’ün sakince tasarlanmış iç kısmında yatay çizgiler hakim; gösterge panelinin ortasında, sürücüye doğru hafifçe eğik, yeni işletim sisteminin kontrol merkezi olan geniş MMI dokunmatik ekran varlığını güçlendiriyor. Yüksek çözünürlüklü TFT ekran 10.1 inç boyutunda. Yeni sistem günlük konuşmalarda kullanılan cümlelerin çoğunu da anlıyor.

Yeni MMI, üçüncü nesil modüler bilgi-eğlence platformu MIB 3 adlı yeni bir ana üniteye sahip; Telefon veya Audi connect hizmetleri gibi tüm bağlantı görevlerini bir araya getiriyor, Wi-Fi noktası olabiliyor. Bang & Olufsen 3D Premium Ses Sistemi isteğe bağlı yer alıyor.

Üç gösterge paneli bulunuyor; ikisi kısmen analog sürücü bilgi sistemi üçüncüsü ise MMI plus ile birlikte alınabilen tamamen dijital Audi sanal kokpiti. Sürücü, 12,3 inçlik ekranı tam HD çözünürlükte kullanabiliyor. Bir head-up display, önemli bilgileri sürücünün doğrudan görüş alanına da yansıtıyor.

Yenilenen A4 sürücü destek sistemleri ile birlikte sunuluyor. Tour paketinde sistem, otomatik mesafe kontrolü için Stop & Go işlevini içeren uyarlamalı cruise controle sahip. Önde araç bulunmadığında bile A4 önceden frenleme ya da hızlanma yapabiliyor; bunu yapmak için Car to-X mesajlarını, navigasyon verilerini ve trafik işaretlerini analiz ediyor.

Audi, Avrupa’da altı turboşarjlı motoru A4 model serisinde sunacak. 110 kW (150 PS) ile 255 kW (347 PS) arasında dört silindirli dizel (bir adet V6 TDI) ve dört silindirli TFSI Euro 6d temp motorlar görev yapıyor.

Motorlardan üçünde 12 volt bazlı hafif hibrit bir sistem (MHEV) olacak ve bu da yakıt tüketimini azaltacak. 100 km’de 0,3 litre kadar! 35 milimetre yükseltilmiş zemin boşluğu sayesinde Audi A4 allroad quattro, sürüş konforu ve iyi offroad niteliklerini birleştiriyor. İsteğe bağlı amortisör özel isteğe bağlı süspansiyon ile damper kontrolü, konfor ve dinamizm daha da artırılabiliyor.

Yenilenen Audi A4 Avrupa’da Mayıs 2019’da (bu ay) sipariş almaya başladı. Almanya’da 110 kW (150 hp) A4 Sedan TFSI S tronic ile 35.900 Euro başlangıç fiyatı ile yola çıkıyor. Serinin üst modeli S4 Sedan TDI ise 62.600 Euro’dan alınabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.