Yerli otoda son karar: Tek altyapı, üç gövde

Türkiye’nin otomobili girişimi yeni bir açıklama yaptı. Kısa süre içinde şirketleşmesi beklenen girişimin açıklamasında son durum ve gelişmeler aktarıldı. Yapılan açıklamada yerli otomobilin tek platform üzerinde üç farklı yapıda olacağı, ön sipariş alınmayacağı kararı vurgulandı.

Yerli otomobil için çalışmalar sürüyor

Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde 2 Kasım 2017 tarihinde imzalanan protokol kapsamında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Grubu ortaklığında yapılan çalışmaların son hızla sürdüğü bilgisine yer veriliyor.

İstanbul’da oluşturulan proje ofisinde, proje operasyonlarının günlük yönetimi ve takibinin yapıldığı bildirilerek, değişik ülkelerde başarılı işlere imza atmış çok geniş bir ekiple çalışıldığı vurgulandı. Devlet tarafından güçlü bir şekilde desteklenen projede dünya standartlarında bir sonuca ulaşma gayesi içinde olunduğu bildirildi.

Yerli otomobil OGG açıklama yaparak, son durumu bildirdi.

Teknik analizlere devam

Türk sanayisi ve teknolojisi açısından bir dönüm noktası olacağının belirtildiği bu proje için teknoloji ve tüketici trendleri de izlenerek sektörde tamamen farklı bir konumlanma sağlayacak kapsamlı bir strateji oluşturulmaya çalışıldığının ifade edildiği açıklamada, “teknik ve finansal analiz çalışmalarının da bu kapsamda sürdürüldüğü” görüşüne yer verildi.

Konsept araç 2019’da bitecek

Bu kapsamda Türkiye’nin Otomobili Projesi’nde yapılanlar, gelinen nokta ve üzerinde hemfikir olunan noktalar hakkında şu bilgilere yer verildi:

“Türkiye’nin Otomobili Projesi’nin uzun soluklu bir yatırım planlaması gerektirdiğinin farkındayız. Üç fazdan oluşan yaklaşık 15 yıllık bir yatırım hamlesine yönelik planlarımızı hazırlamaktayız. Orta vadede tek bir platform üzerinde üretilecek 3 farklı elektrikli araç modelinden oluşacak otomobil portföyü, Türk halkının ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde bulundurularak detaylandırılmaktadır. Uluslararası markalarla rekabet edecek yerli marka araçların ilk modelini daha önce açıklandığı gibi 2019 yılında prototip, 2021 yılının sonunda seri üretime geçiş olarak planlamaktayız. Öncelikle Türk halkının beğenisine sunulacak olan Türkiye’nin otomobili en yüksek standartlarda üretilecek ve geliştirilecek olup, sanayimiz ve teknolojimiz açısından da bir kaldıraç vazifesi görecektir. İkinci etapta, elektrikli Türk araçlarını sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünya pazarında talep gören uluslararası bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz. Tüm bu planlama çalışmalarımızı yürütürken önümüzdeki aylarda kurmayı planladığımız şirketimizin kilit yöneticilerini belirlemek üzere de kapsamlı bir süreç yönetiyoruz.”

Şimdiden talep olması sevindirici, ön sipariş alınmayacak

Açıklamada, üretilecek araca şimdiden yoğun talep gelmesinden memnuniyet duyulduğu ancak şu aşamada bir ön sipariş alma durumunun söz konusu olmadığı belirtildi. Üretim yeri kararının ise yapılmakta olan teknik ve finansal analiz çalışmalarının tamamlanmasından sonra verileceği ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, OGG tarafından yapılan açıklamalar dışındaki haberlerin dikkate alınmaması gerektiği vurgulandı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.