Yerli otomobil TOGG bataryalarının üreticisi belli oldu

Türkiye’nin otomobili yerli otomobil TOGG modellerinde kullanılacak olan bataryalar, Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis tarafından üretilecek. TOGG ve Farasis arasında imzalanan anlaşmaya göre TOGG’un batarya modülü ve paketi Türkiye’de imal edilecek.

İki şirket, batarya hücresi tedarikinin yanında imzaladıkları kapsamlı niyet mektubu çerçevesinde; Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümlerini de ortak bir girişim şirketi çatısı altında sunarak iş birliği yapacak.

İki şirketin ortaklığı 20212 sonunda tamamlanacak

İmza töreni ardından TOGG ve Farasis’ten yapılan ortak açıklamada, “TOGG’un Bilişim Vadisi’ndeki yönetim merkezinde imzalanan stratejik ortaklığın genel prensiplerini içeren ortak girişim şirketi niyet mektubuna göre 2020 yıl sonuna kadar ortak girişim şirketinin kapsamlı iş planı oluşturulacak ve ortaklığın hukuki zemini bu süre zarfında detaylandırılacaktır. Bu çalışmalar doğrultusunda iki şirketin yönetim kurullarında son değerlendirme onaylardan sonra 2021 yılı başında ortak girişim şirketinin hukuken kurulması hedefleniyor” denildi.

Yerli otomobil TOGG CEO’su Gürcan Karakaş anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada; “2018 yılından bu yana, olası yerli iş birlikleri de dahil, 30’un üzerinde küresel batarya tedarikçisini gizlilik anlaşmaları çerçevesinde (NDA) değerlendirmiş; bunların içinden teknik, ticari ve stratejik kriterlerimizi en iyi karşılayan; dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis batarya iş ortağımız olarak seçilmiştir” dedi.

TOGG, batarya üreticisi FARASIS temsilcisi oldu

Karakaş sözlerine şöyle devam etti: “Yerli otomobil TOGG ile bu işbirliği elektrikli araç bataryası üretmenin ötesine geçecek; ülkemizde batarya Ar-ge yetkinliklerini geliştirecek; otomotiv üreticilerinin elektrikli araç projelerini Türkiye’ye taşımalarını tetikleyecek; Farasis’in ürün gamında bulunan otomotiv dışı enerji depolama ürünleriyle birlikte enerji depolama işini büyütecek ve ortak girişim şirketinin kendi geliştireceği markasıyla, sorumlu olduğu bölgede Farasis’in münhasır temsilcisi olarak çok önemli yeni bir ekonomik değer üretecektir”.

Farasis ile varılan anlaşmanın imza törenine patronlar da katıldı.
“Yerli otomobil TOGG Elektrikli Araçlar konusunda öncü bir girişim”

Niyet mektubu imza törenine çevrimiçi olarak katılan Farasis kurucu ortağı ve CEO’su Dr.Yu Wang; “TOGG ile iş birliği yapmak bizim temel stratejilerimiz doğrultusunda attığımız doğal adımlardan biri oldu. Elektrifikasyon için bir sonraki büyük pazar olarak gördüğümüz Türkiye’den daha ideal bir lokasyo; TOGG’dan daha ideal bir ortak düşünemezdik. Gerek Türkiye’de ortaya çıkacak ihtiyaçlara gerekse bölgeden gelecek talepleri karşılamak üzere bu niyet mektubuna imza attık. Batarya tedarikiyle başlayan bu iş birliğinin uzun vadeli bir ortaklığa dönüşecek olmasından dolayı heyecan duyuyoruz” diye konuştu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.