Yerli otomobil TOGG için batarya ortaklığının adı kondu

Türkiye’nin otomobili projesinde geri sayım sürerken, çalışmalar da hız kesmeden devam ediyor. 2020 yılının sonlarında yerli otomobil TOGG için Farasis ile yapılan batarya anlaşması bir adım öteye taşındı. TOGG, Silk Road Temiz Enerji Çözümleri San. ve Tic. A.Ş.’yi kurduklarını duyurdu. Farasis ortaklığıyla kurulan SIRO ile TOGG’un batarya modül ve paketleri üretilecek.

TOGG’un elektrikli araç üretimi için Bursa’da maliyeti 22 milyar TL’ye ulaşacak olan fabrikanın yapımına Mayıs 2020 yılında başlandı. Aynı yıl içerisinde marka ismi kararlaştırılıp, üretim anlaşmaları sürdürüldü. Bu yıl ise TOGG’un resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan SIRO Silk Road Temiz Enerji Çözümleri San. ve Tic. A.Ş.’yi kuruldu açıklamasıyla; Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümlerinin ilerletileceği ortak girişim şirketinin adı kondu.

Bunun mobilite ekosisteminin ülkemizdeki teknolojik dönüşümüne katkı sağlayacak stratejik bir gelişme olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yerli otomobil TOGG için batarya ve otomotiv dışı uygulamalarda enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere Farasis Energy ile kurduğumuz ortaklıktan doğan SIRO, teknoloji geliştiren ve ekonomik değer yaratan önemli bir oyuncu haline gelecek.”

 

Yerli otomobil TOGG için yapılan paylaşıma bakıldığında batarya paketinde yüksek nikel oranlı kese tipi hücreler kullanılacağı görülüyor. Hızlı şarj ile 30 dakikanın altında yüzde 80’e kadar dolum ile 300 km ve 500 km devamlı sürüş menzil seçeneklerinin bulunacağı da belirtiliyor.


Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.