“Yeşil Peri” rekoru 911 GT3 RS ile geldi

Turbo motor ve atmosferik motor… Günümüzde her ikisi de yollardaki otomobillerde kullanılıyor. Turbo motorlar “hız” ile ilgili bir çok rekora kolaylıkla uzanabiliyor. Atmosferik motorlar ise bu alanda sayılı başarılara imza atabiliyor. Porsche Motor Sporları ekibinin pist rekortmeni özel modellerdeki fikirleri alıp, yol otomobiline uyguladıkları bir şaheser.

İşte karşımızda üretilmiş en güçlü atmosferik motorlu Porsche 911 GT3 RS. Dünyanın en zorlu pisti olarak gösterilen ve orman içinde toplam test pisti uzunluğu 22.8 km’yi bulan Nürburgring Nordschleife Pisti’ni 6:56.4 dakikada turladı.

Kalbinde 520 hp gücündeki bir motorun görev yaptığı yeni Porsche GT3 RS, halefinin rekorunu 24 saniye geliştirdi. Yeni tur zamanı ile “Yeşil Cehennem” olarak bilinen zorlu pistte 7 dakikanın altında tur süresine sahip olan üçüncü seri üretim spor otomobil ünvanına sahip oldu.

Porsche’nin Motor Sporları ve GT Otomobiller Departmanı Başkan Yardımcısı Frank Steffen Walliser çok iddalı konuşuyor:
Walliser, hiçbir Porsche modelinin bile yarış konusunda yeni GT3 RS ile mücadele edemeyeceğini söylerken, şunları vurguluyor: “911 GT3 R yarış otomobili gibi üst düzey yarış otomobilinden pek çok yenilikçi fikir bu otomobile aktarıldı. Bu noktada Nordschleife fikirlerimizi test edebileceğimiz en zorlu pist” şeklinde konuştu.

Motor sporlarından esinlenen şasi ile 383-kW (520 hp) gücünde dört litrelik yüksek hızlı atmosferik motora sahip 911 GT3 RS, dünya lansmanını mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirmişti. Sıfırdan 100 km/s hıza 3,2 saniyede ulaşan bu yüksek performanslı spor otomobilin azami hızı ise 312 km/s.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.