Yıl sonuna kadar ikisi elektrikli 10 yeni Mercedes

Bu yıl ikisi elektrikli 10 yeni modeli Türkiye lollarına çıkaracak olan Mercedes, asıl atağını 2019 yılında yapacak. Bunun nedeni de A Sedan gibi çok önemli bir modelinin yıl sonunda getirecek olmasının payı büyük. Yine yeni C Serisi makyajlı haliyle sonbahara doğru devreye girecek.

Geçtiğimiz hafta, Mercedes Benz Türk Otomobil Direktörü Şükrü Bekdikhan bir grup gazeteci ile buluştu. Buluşma yeri bu kez farklı seçilmişti. Şirketin Doğu Anadolu’daki en

Şükrü Bekdikhan: Mercedes Benz Türk Otomobil Direktörü

büyük temsilcisi ve en büyük kamyon bayi Gelecek Otomotiv‘in İstanbul’daki 25 milyon euroluk yatırımla hayata geçirdiği nisan ayında açılacak yeni showroom ve servisinde buluşuldu. Milyonluk tesis Vadi İstanbul içinde ve zirvesinde dev bir Mercedes yıldızı ile kendini gelene geçene belli ediyor.

Mercedes taşındı dedirtecek kadar büyük

Mercedes taşınıyor mu?

Bu yıldız öylesine etkili olmuş ki Mercedes otomobillerinin Türkiye Direktörü Şükrü Bekdikhan’a evde eşi bile “Şirket taşınıyormuş, niye söylemiyorsun” dedirtmiş. Yani öylesine görkemli ve farkedilen bir tesis ortaya çıkmış.

Herneyse, yapılan toplantıda bir çok detay vardı ve bunların içinde bu yıl 10 yeni Mercedes modelinin Türkiye yollarına çıkacak olması en önemli kısmıydı.

İşte bu yılın yeni Mercedes modelleri

Mercedes, bu yıl 8’i konvansiyonel biri hibrid biri elektrikli 10 yeni model getiriyor.

Mercedes şubat ayında yeni S Serisi Coupe modelini satışa çıkardı.

Mart başında yapılan Cenevre Otomobil Fuarı’nda örtüsünü kaldırdığı yeni A Serisi için Türkiye’deki start tarihi mayıs ayı olacak.

Yine mayısta yeni CLS de almak isteyenler için showroomlarda kendine yer bulacak.

 

Haziran ayındaki Mercedes yeniliği ise tamamen yeni G Serisi olacak.

Temmuz ayında Mercedes ilk elektrikli otomobili Smart EQ modelini Türkiye'”ye getirecek.

Aynı ay Mercedes’in hibrit modeli GLC plug in Hibrit de Türkiye’de satışa çıkacak.

Aynı ay yeni S Serisi Cabriolet de Türkiye’ye gelecek.

Mercedes’in en çok satan modeli C Serisi makylajlı haliyle ağustos ayından itibaren yollara çıkacak.

Ekim alında ise Porsche Panamera’nın karyısında artık bir Mercedes olacak. 4 kiyilik AMG GT Coupe Türkiye’ye ithal edilecek.

Markanın önemli yeniliklerinden biri olacak A Sedan yılın son aylında Türkiye’de olacak.

 

Mercedes’ten 3 bayiye 100 milyon euroluk yatırım

Resmi açılışı yapılmamış olan tesiste şu an Mercedes’in en son CLS modeli dahil onlarca otomobil sergileniyor. Ki bunların içinde 1952 model 135 bin euroluk bir Mercedes de bulunuyor. Yeni tesisin protokol açılışı 16 Nisan tarihinde gerçekleşecek.

Toplam 4500 metrekarelik tesisin üst katında showroom, alt katında servis hizmeti verilecek. Sadece servis alanı 2500 metrekare büyüklüğe sahip.

 

Araç sahiplerine servisi adım adım takip izni.

Akıllı takip fikrine 500 bin euro yatırım aldı

Burada hemen hatırlatalım, Mercedes otomobilini servise verenler, akıllı telefonlarındaki bir program üzerinden araçlarının hangi aşamada olduğunu dakika dakika takip edebiliyor. Hatta bu program Daimler merkezden 500 bin euroluk yatırım almış.

Üç Mercedes’ten birini kadınlar alacak

Mercedes’in algısı da değişiyor. Yenilenen modeller, küçük motorlu zarif otomobillerin devreye girmesi gibi etkenler Mercedes’i artık daha “kadın dostu” bir marka haline getirdi. Bir zamanlar “Müteahhit arabası” olarak tanımlanan “kalıplı Mercedesler”, zerafetleriyle çekici hale geldi ve 2018 yılında kadınların ilgisini daha çok çekmeye adaylığını koyuyor.

Mercedes Benz Türk tarafından yapılan bir çalışmaya göre 2013 yılında yüzde 17 olan kadınların Mercedes satın alma oranı bu yıl yani 2018 itibariyle neredeyse üç Mercedes’ten birini kadınların alması sonucuna ulaşacak.

Mercedes Benz otomobillerinin kadınlar tarafından tercihinde belki de markanın yönetim ekibindeki kadın eli etkiledi. Bugün şirkette kurumsal iletişimden, bayi yönetimine kadar bir çok bölümün yönetimi kadınların elinde.

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu yöneticileri.

“ÖTV sisteminin sadeleşmesi lazım”

Geçtiğimiz yıl ÖTV artışı yüzünden satışları 25 bin adetlere gerileyen Mercedes Benz Türk, 2018 yılında da aynı seviyelerde satış bekliyor. Yeni modellerin asıl katkısını 2019 yılında görecek.

Türkiye’de ÖTV’nin yüksek olup olmadğı ile ilgili bir şey söylemeyeceğini belirten MBT Otomobil Direktörü Bekdikhan, “Devletin kuralı, herkese aynı. Ama esas olarak ÖTV oranlarının sadeleşmesi gerekiyor.” dedi.

 

Showroomdaki Mercedes Maybach’ın fiyatı 1 milyon 840 bin TL. Aylık 34 bin 500 TL taksitle alınabiliyor.

Mercedes Dizele 10 yıl daha devam

Mercedes’in elektrikli otomobiller için 10 milyar euroluk yatırımına rağmen dizelden vazgeçmeyeceğini de söyleyen Bekdikhan, “Bundan sonra çok daha verimli ve çevreci dizel motorlar geliştirilecek. En az 10 yıl daha kullanıma devam edeceğiz bunları.

Elektrikli araçlara uzun yol takviyesi

Elektrikli araçlardan korkulmasının en önemli nedeninin uzun yolda zne olacağı sorusu olduğuna değinen Bekdikhan, “Oysa otomobilimizi neredeyse 350 gün şehir içi 100 km altı mesafelerde kullanıyor insanlar.

Yılın 15 günü için bu insanlara SUV tarzı uzun yol gidebilecek bir çözüm önerirsek elektrikli araçlar konusunda önemli bir adım atılacağını düşünüyoruz. Bu yönde çözümler sunulabilir tüketicilere.

Mercedes bu yıl GLC Hibrit modeli ile Smart EQ yüzde 100 elektrikli modellerini temmuz ayı gibi Türkiye’de yollara çıkaracak.

Jaguar’dan sonra Mercedes de fişi prize takıyor.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.