Tesla çip krizi yaşamadı, kârını 3 ayda 10 kat artırdı

Elektrikli otomobilden otonoma, ve uzaya kadar uzanan geniş yelpazeye ve 163 milyar dolar servete (Forbes) sahip Elon Musk’ın yönettiği Tesla; bu yılın son üç ayında kârını sürpriz oranda yükseltti. Tesla, 2021’in ikinci çeyreğine ait resmi finansal rakamlarını dün açıkladı. Şirketin 1 Mart- 31 Mayıs 2021 dönemindeki net kârı; geçen yılın aynı üç ayı ile karşılaştırıldığında 10 kat artarak 1,1 milyar dolara çıktı.

Amerikalı otomotiv şirketinin net kârı geçen yılın ikinci çeyreğinde 104 milyon dolar olarak bildirilmişti. Böylece şirketin karı ilk kez bir çeyrekte 1 milyar doları aştı.

Tesla’nın yüksek kârlılığı, 200 bin adeti geçen araç satışının; diğer otomotiv devlerini etkileyen çip krizine karşın bir şekilde çip bulmasına bağlanıyor.

Halen ABD ve Çin’de üretim yapan fabrikalara sahip olan Tesla, Almanya’da Berlin yakınlarında üçüncü tesisini inşa ediyor. Şirket, 2020 mart ayında salgın haline gelen pandemi dönemine kadar bilançosunda sürekli zarar yazıyordu.

Son zamanlardaki tüm başarısına rağmen, Tesla’nın ivmesi, çip kıtlığı nedeniyle  yavaşlayabilir. Diğer büyük otomobil üreticileri, ilk yarıda üretimi önemli ölçüde azaltmak zorunda kalırken; Tesla, şimdiye kadar araçlarını üretmek için yeterli miktarda çip tedarik etmeyi başardı.

Tesla 2021 satışları

Şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelirler toplamı yani cirosu; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 98 artışla 11,9 milyar dolara yükseldi. Şirket, geçen yılın ikinci çeyreğinde 6 milyar dolar gelir elde etmişti.

Elektrikli otomobil üreticisinin geçen yılın ikinci çeyreğinde 0,44 dolar olan hisse başına karı da bu yılın ikinci çeyreğinde 1,45 dolara yükseldi.

Tesla, nisan-haziran döneminde dünya genelinde 200 binin üzerinde aracın teslimatını gerçekleştirdi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.