Yüce Auto, Türkiye’yi Skoda’nın en hızlı ülkesi yaptı

Türkiye’de otomotiv pazarı bu yıl 1 milyon adetlik rekora doğru koşuyor.

Yılın ilk yarısında binek oto ve hafif ticari araç satışları yüzde 49 artışla 455 bin adede yükselirken, Türkiye markaların en gözde pazarı haline geldi.

Skoda ilk 6 ayda yüzde 112 büyümeyi başararak en hızlı ülke unvanını aldı. Skoda’nın Türkiye distribütörü Yüce Auto, 11 bin 700 adetlik satışa ulaşarak daha şimdiden 2012 yılı toplamını geçti.

Türkiye’nin en yakın takipçisi satışlarını yüzde 106.5 oranında arttıran Mısır oldu.

Ocak-Haziran döneminde Skoda anavatanı Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 22.9,

İspanya’da yüzde 25,

Portekiz’de yüzde 26,

İtalya’da 18.5,

Almanya’da yüzde 5.6,

Avustralya’da yüzde 30.2,

İsrail’de yüzde 23 ve

Çin’de yüzde 5.8 büyüme gösterdi.

Mayıs’ta piyasaya çıkan yeni Fabia’yla temposunu yükselten, Ağustos’ta yollara çıkacak amiral gemisi Superb’le daha hızlı sıçrama yapmaya hazırlanan Yüce Auto, yıl sonu hedefini de yukarı yönlü revize etti.

Yüce Auto Genel Müdürü Tolga Senyücel, yılbaşında 16-17 bin aralığında olan satış öngörülerini 18 bin 500-19 bin adetler düzeyine çıkarttıklarını açıkladı. Senyücel, 2015’te tüm zamanların satış rekorunu kıracaklarını ekledi. Tolga Senyücel, revizyonda merkezden yeni Superb için aldıkları ilave tedariğin etkili olduğunu belirtti.

Yeni Superb Sedan’ın en önemli ilk üç pazarından birinin Türkiye olacağına dikkat çeken Senyücel, “Geçen yıl Türkiye pazarında satılan her 4 Skoda’dan biri Superb’di. Dolayısıyla markamızın pazar ve satış adetleri açısından çok önemli konumda. Yeni Superb’den 2015’te 5 bin adede yakın satmayı planlıyoruz. Bu performansla Rusya’yı geçerek Avrupa’da Avrupa’da en çok Superb satılan ülke konumuna yükseleceğiz” diye konuştu.

Süper üçlü müjdesi

Skoda’nın amiral gemisi Superb, yeni yüzüyle ve yüksek teknolojik donanım seviyesiyle Ağustos’ta satışta olacak. 4861 mm uzunluğa sahip olan araç eski Superb’e oranla 28 mm daha uzun ve 6 mm daha yüksek. Yeni Superb, 1864 mm ile sınıfının “en geniş” otomobili unvanına sahip. 980 mm baş mesafesi ve 157 mm diz mesafesine sahip Superb, arka koltukta yolculuk yapacak kişiler için segmentin en geniş alanını sunuyor. Otomobilde güvenlik ekipmanları da üst seviyede. Yeni Superb’de; olası kaza öncesi kemerleri gerginleştirip, açık camları kapatarak ön koltuktaki yolcuları korumaya alan Çarpışma Hazırlık Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, 210 km/s hıza kadar kullanılabilen Adaptif Hız Sabitleyici, Trafik İşaretleri Tanıma Sistemi, Geri Görüş Kamerası, Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi ve 9 adet hava yastığı gibi donanımlar bulunuyor.

Araç ilk etapta 125 ve 150 beygirlik 1.4 litre TSI benzinli motorlara sahip olacak. 1.6 litre dizel motor ve DSG otomatik vites seçeneğine sahip Superb Ekim ayından itibaren satışa çıkacak.

Yeni Süperb’in özellikleri ve fotoları için linki izleyebilirsiniz:

İŞTE YENİ SKODA SUPERB 2015

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.