Benzinli ve hibrit Çin otomobillerine ek vergi balyozu

Türkiye’de kısa sürede fiyatlarına karşın sundukları yüksek donanım seviyesiyle en çok satanlar listesinde üst sıralara tırmanan Çin otomobilleri ikinci darbeyi de yedi. Daha önce Güney Afrika, Meksika ve ABD gibi ülkelerden gelen araçlara getirilen ekstra vergilere son olarak Çin’den ithal edilen elektrikli otomobiller dahil edilmişti. 29 Aralık 2023 itibariyle önü kesilen bu araçların dışında kalan içten yanmalı ve hibrit Çin otomobilleri de artık ekstra vergi alınacak ülkeler listesine dahil edildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan yeni düzenlemeye göre Çin’den ithal edilen benzinli ve hibrit motorlu otomobiller yüzde 40 ekstra vergiye tabi oldu.

Karar, 8 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olacak.

Fiyatlar yüzde 40 zamlanacak mı?

Çin menşeli içten yanmalı ve hibrit binek otomobillerde “İthalat değerinin %40’ı veya 7.000 ABD Dolar/adetin yüksek olanı uygulanır” şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanacak. Bu karar ile Çin otomobillerinin fiyatlarına en az 224 bin TL zam gelebilir.

Yerli üretimi destek, dış ticaret dengesi ve cari açık için

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yerli üretimin iç pazardaki düşen payının yükseltilmesi ve korunmasını teminen, dış ticaret dengesine ilişkin gelişmeler ile cari açık hedeflerimiz dikkate alınarak, aynı zamanda yurtiçinde yatırım ve üretimi teşvik etmek amacıyla, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan 7 Haziran 2024 tarihli ve 8639 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, 8703 Gümrük Tarife Pozisyonu altında sınıflandırılan konvansiyonel (içten yanmalı) ve hibrit binek otomobillerinin Çin Halk Cumhuriyeti menşeli olanlarının ithalatında “İthalat değerinin %40’ı veya 7.000 ABD Dolar/adetin yüksek olanı uygulanır” şeklinde ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırılmıştır.

Ticaret Bakanlığımız, yerli üretim, istihdam, dış ticaret ve cari işlemler dengesi hedeflerine ulaşılması amaçları doğrultusunda, ithalat politikalarını etkin bir şekilde düzenlemeye ve uygulamaya devam edecektir.”

Yeni kararın, Türkiye’ye gelmeyi planlayan Geely gibi markaların kararlarını gözden geçirmelerine yol açması bekleniyor. Geely, Türkiye distribütörlüğü için görümeler yapan Türk şirketler de bu kararlarını geri çekebilir.

Alınan kararın perde arkasında Çinli şirketleri Türkiye’de yatırıma zorlamanın olduğu da düşünülüyor.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.