Zamlardan sonra 60 bin TL’den ucuza orta sınıf oto kalmadı

 

 

 

Otomotiv sektöründe markalar döviz kurunun baş döndüren temposuna alışmaya çalışıyor. Şirketlerin gözü sürekli bir inip bir çıkan euroda… Hal böyle olunca otomobil fiyatlarına zam üzerine zam geliyor.

Yılbaşında artan ÖTV ve kurdaki yükselişi fiyatlara yüzde 10-12 civarında yansıtan otomotiv şirketleri, Şubat'ta 8-10 oranları arasında zam yapmaya hazırlanıyor.

Gelen son fiyat artışlarıyla birlikte A sınıfında yani en ucuz araçlarda 1-2 örneğin dışında fiyatlar 35 bin lira seviyesine çıktı. Hatta bazı markaların yüksek donanım seviyesine sahip modellerinde etiketler 42 bin lirayı buldu.

Binek oto pazarından yüzde 51 ile en fazla pay alan C segmentini incelediğimizde orta sınıf bir modelin fiyatının 60 bin lirayı geçtiğini görüyoruz.

Bu sınıfta Türkiye'nin en çok satılan araçlarına baktığımızda orta seviyede donanım paketine sahip dizel bir otomobilin fiyatı 50 bin lira ile 65 bin lira arasında değişiyor. Bu rakam tam donanımlı bir otomobilde 83 bin liraya geçiyor.

BMW, Mercedes ve Volvo gibi premium markalarda vergi avantajlı 1.6 litre motorlu en ucuz otomobilin fiyatı 73 bin 250 liradan başlıyor ve 91 bin 700 liraya kadar çıkıyor.

Bu araçların da en baz model olduğunu hatırlatalım…

Özetle Türkiye'de son 1 ayda ÖTV artışı, kur ve 2014 model yılı zamlarından sonra orta gelirli vatandaşın satın alabileceği araçların fiyatının 60 bin lira seviyesine çıktığını, en ucuz modellerin de 35 bin liraya çıktığını söyleyebiliriz…  

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.