Zorunlu kış lastiği dönemine rağmen piyasa yerinde sayıyor

kış lastiği cezası
Renault-Megane-E-Tech-kaç sattı

Zorunlu kış lastiği dönemi başladı. 1 Aralık itibariyle devreye giren zorunluluk ticari araçları kapsıyor. 2019 yılına kadar artan bir y. ükseliş izleyen ve araç sahiplerinin daha fazla tercihi olan kış lastiklerinde durgunluk dönemi yaşanıyor. 800 bin adetlerde bir yeni araç pazarının gerçekleşeceği 2020 yılında kış lastiği satışları yerinde sayıyor. Pandemi etkisiyle kış tatili sezonunun açılmamış olması da talebin düşmesinde önemli paya sahip.

Konuyla ilgili bilgiler veren Sabancı ve Japon Bridgestone ortaklığındaki lastik şirketi Brisa; 2020 yılı kış lastiği satışlarını 4.4 milyon adet olarak tahmin ediyor. Bu satışların 900 bin adetinin ticari araçlar için, 3,5 milyon adetinin ise binek otomobiller için satın alınmış.

Bir çok kullanıcı bunu tartışıyor: 4 tekere de kış lastiği takmak şart mı? Sadece arka tekerleklere takılan veya çekiş tekerlerine kış lastiği takmak yeterli mi?

2019’da binek kış lastiği pazarı yaklaşık 3,5 milyon adet ile toplam binek lastik pazarının yüzde 30’unu oluşturdu. Ayrıca, hafif ticari araç pazarındaki kış lastiği adedi de toplam hafif ticari lastik pazarının yüzde 41’ini oluşturuyor.

Zorunlu kış lastiği pazarını yeni otomobil satışları besleyecek

Bu yıl 800 bin adetlerde gerçekleşecek otomotiv pazarının lastik sektörüne etkilerini değerlendiren Brisa Pazarlama Direktörü Evren Güzel; “2020’nin ilk 11 aylık döneminde yüzde 67 artış gösteren otomobil pazarı, potansiyel kış lastiği kullanıcısı anlamına geliyor. Bu sebeple otomobil satışlarındaki artışın kış lastiği pazarına da yansımasını bekliyoruz.” görüşünde.

 

Brisa’nın İpsos’a yaptırdığı bir araştırmaya göre de Türkiye’de “zorunlu” kış lastiği kullandığını beyan eden binek araç kullanıcılarının oranı yüzde 73’e yükseldi.

Önceki İçerikHyundai Assan kimin oldu: Yeni sahibi Rekabet Kurumu’na başvurdu!
Sonraki İçerikPandemide 2. dalga showrooma böyle yansıdı
Otoajanda.com haber merkezi, konusunda çok deneyimli ve uzman bir ekip tarafından yönetiliyor. Tüm haberler bu ekibin tecrübeli üyelerince edite edilerek, yayınlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz