2020’de hangi Honda modelleri yola çıkacak

Otomobil, motosiklet, mobilite, rota gibi konuları radyoda gündeme taşıyan Halil Okşit ve Memduh Taşlıcalı ile Otoajanda; Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Bülent Kılıçer’i konuk etti.

Aynı zamanda Motosiklet Endüstrisi Derneği Başkanı olan Kılıçer, Honda’nın 2020 ve sonrası planlarını; Honda Civic, Accord, Honda e, Jazz, yeni City, CR-V, HR-V, Africa Twin, CBR ve daha birçok modelle ilgili beklentileri, otomobil dünyasındaki son gelişmeleri; motosiklet konusunda atılan yeni adımları anlattı. İşte Radyo Gedik‘te yayınlanan programdan satır başları…

Memduh Taşlıcalı, Bülent Kılıçer, Halil Okşit Radyo Gedik yayını öncesi
11:30Yılın son günleri müşteriler bayilerde otomobil bulamamaktan şikayetçi, Honda da durum nasıl? 
Fiziksel olarak araç var mı malesef yok. Birçok markada stoklar bitmiş durumda. Bunun nedeni yılın geride kalan dönemindeki büyük daralma oldu. Bankaların sağladığı uygun krediler ve hurda indirimi 31 Aralık’ta bitiyor. Bu da insanların satın alma kararını öne çekmede etkili oldu. Ancak 2019 Ocak ayından bugüne 3’er aylık periyotta ilk 3’te yüzde  55-60 daralma oldu, zamanla azaldı ama temmuz ağustos çok kötü idi.
Otomobilde sipariş 4 aylık bir süreç demek. Yani 4 ay önce yılın son çeyreğindeki bu artışı görmek mümkün değil. Aşırı dalgalanma var. Yerli üretim olanlar için de durum pek farklı değil; belki lojistik olarak yoldan bir miktar kazanç olabilir.
Şimdi Ocak sonrasını nasıl yönetiriz onu düşünmeye başladık.
21.10: Moted başkanı olarak biz motosiklet endüstri derneği olarak tüzükte önemli bir değişiklik yaptık. Sağlıklı bir motosiklet kültürü oluşturmak istiyoruz. Eğitimden devlet kurumlarına kadar uzanan bir süreç bu. Bunu yapamazsak 100 binlik motosiklet pazarında sıkışır kalırız.

Motosiklet vergileri gözden geçirilmeli. Daha bilinçli kullanım için bu önemli.

Honda’nın ilk elektrikli modeli eylülde Frankfurt Otomobil Fuarı’nda gösterilmişti, Nisan ayı sonrası Türkiye’ye gelecek.

Elektrikli Honda Nisan sonrası Türkiye’de

34.50:Elektrikli araçlar konusunda neler olacak?
Honda 2025 yılında Avrupa’da sattığı araçların yüzde 70’i elektrikli olacak açıklaması yaptı, ardından 4 ay sonra bunu yüzde 100 olarak açıkladı. Yani 5 yıl sonra Honda Avrupa’da benzin ya da dizelle çalışan araç satmayacak. Asya ya da diğer pazarlarda petrolle çalışan modeller olacak tabi. Türkiye nereye gidecek, bakacağız. Yerli otomobilin elektrikli olması bu alana odaklanılacağını gösteriyor ama altyapı zaman alacak, tüketici elektrikli otomobile hemen alışamayabilir, mutlaka hibrit araçlar olacak.
Elektrikli Honda e Nisan ayından sonra Türkiye’ye getirilecek. Bunu sadece pazarlama değil satış için de gündemimizde tutacağız.
Yerli üretim bitiyor, bundan sonra ne olacak? sorusuna cevap olarak net bir şekilde sadece bir iki modele bağlı kalmayacağız. Bugünden çok daha fazla model isimleri ile müşterilerimiz karşı karşıya kalacak. Üretim Tayland’a kaydıktan sonra neler olacak çalışıldı hepsi.
Bugüne göre çok daha fazla segmentte model ile müşterilerin karşısında olacağız. Jazz, City, Accord, HR-V ve diğer modeller… Tabii Civic gözdemiz olmaya devam edecek; çeşitlilik zengin olacak.

Honda yüzde 5.5 pp altını artık gündeminde tutmaz

52.00: 42 bayimiz var, marka için çok yatırım yaptılar, üretim bittkten sonra model çeşitliliği ile daha güçlü geleceğiz. Pazar payı 5 yıl önce yüzde 2.5 idi, seneye 5.5-6 pazar payı planladık. Daha aşağı olması gündemimizde değil. Markayı daha yukarı taşımak istiyoruz.

46.55: En sevdiğim rotalar Tekirdağ-Uçmakdere. İkincisi Şile-Ağva günübirlik. Üçüncüsü  Karadeniz’de Sinop, çok güzel bir rota. Birde İzmir Karaburun yarımadası muhteşem bir rota.

Africa Twin ne zaman gelecek? Dakar’da defalarca kupa alan bir motor
son 3 yılda Avrupa’da satışlar 185 bine ulaştı. Her yola uygun bir motosiklet. Yeni Africa Twin 1100 cc olarak yeni motorla devam ediyor. Apple Car Play var, yepyeni süspansiyon sistemi var. Ön siparişler başlıyor bu hafta, Şubatta fuarda fiyat belli olacak. Africa twin Türkiye’de bu yıl 850 adet satışa ulaşacak. Önemli bir filo için konuştuk, polis teşkilatı için.
2020 honda motosiklet ne olacak? Türkiye pazarı 2019’da 105 bin oldu. Bu da 15 yılın en düşük olanı. 2020’de 115 binden yukarı çıkmaz. Yüzde 23-24 pazar payı ile Honda bu yıl 24.500 motosiklet satarak 5 yıldır süren liderliğini koruyacak.
Şubatta diğer efsane CBR 1000 RRR gelecek, güç performansın zirvesi. MotoGP de yarışan motosikletin altyapısı ile aynı.
HONDA MOTOSİKLET AKSESUARLARI DA SATACAK Motosiklet almaya gelenlere “Paranızın belli bir kısmı ile eğitim alın, bir kısmı ile gerekli ekipmanları temin edin geri kalanı ile de ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir motosiklet modeli alın” diyorum.
Honda olarak bir haber vereyim; bayilerimiz artık motosiklet aksesuarları da satmaya başlayacak. Honda lisanslı güvenlik ekipmanları olacak, ceket pantalon çizme vs.

26 Aralık 2019 tarihinde yayınlanan programın tamamına buradan ulaşabilirsiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.