Otomobilde Neler Oluyor, Önce Siz Öğrenin

Fiat 2030’a kadar elektrikli Doblo, Fiorino ve Egea üretebilir

Avrupa’yı elektrikli otomobil çılgınlığı saralı çok oldu. Avrupa Komisyonu yasaları, Avrupa’da satılacak otomobilleri adeta kıtadaki nükleer santrallerin elektriğine müşteri yapıyor. Fiat, bu yasal itilmenin neredeyse dışında kalmayı başaran az sayıdaki markalardan biri. Fakat artık 2030 yılına kadar Fiat markası da tamamen elektrikli araç satar hale dönüşecek. Bu açıklama bizim bir kulis haberimiz değil; Fiat’ın patronu Olivier François’in açıklaması. Başkan sessiz sedasız İtalyan markasının 2030 yılına kadar kademeli olarak yüzde 100 elektrikli menzile geçeceğini belirtti. Ancak şu anda bu dönüşüm sadece Avrupa’yı ilgilendiren bir evrim. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda Türkiye’de üretilecek elektrikli Doblo, Fiorino ve Egea modelleri yollara çıkabilir. Ya da bu üç model de tamamen üretimden kalkabilir.

Elektrikli Doblo’ya Bursa’da Türk imzası

Elektrikli Fiat Doblo
Tofaş mühendisleri Vakko için 2018 yılında Elektrikli Fiat Doblo üretmişlerdi.

Olivier François açıklamasını Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptı. Açıklama yeni bir yatırım detayı içermeden, öylesine tantanasız bir şekilde yapılıverdi. Yılbaşında doğan Stellantis Grubu’ndaki pazarlama müdürü rolüne uygun olarak üstlendiği Fiat markası, bu açıklamayla 2030 yılına kadar tamamen elektriğe geçecek.

TOFAŞ. 2018 yılında VAKKO için elektrikli Doblo filosu üretimi ve teslimatı gerçekleştirmişti. Linkteki haberimizde detaylarını bulabileceğiniz bu üretim, belki de geleceğin habercisi olacak. TOFAŞ, devasa kapasitesi ile Stellantis yeniden yapılanmasında mutlaka önemli bir rol üstlenecek. Bu rol elektrikli Doblo, Egea ve Fiorino üretimi olabileceği gibi, Peugeot ve Citroen için de yeni modellerin üretimi anlamına gelebilir.

Tabbi TOFAŞ. elektrikli Egea öncesinde önümüzdeki yıl hibrit Egea üretimine başlayacak.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.