Filo kiralama şirketleri 2020 yılında 75 bin oto alabilir

Filoları-hafif ticariler kurtardı

Türkiye otomotiv pazarının en büyük müşterilerinden filo kiralama sektöründe canlılık belirtileri gelmeye başladı. Türkiye’deki otomobillerin ortalama yüzde 20’si üzerinde söz sahibi olan sektör, peşpeşe iki yıllık daralmanın ardından 2020 için hedef büyüttüğünü açıkladı. Filo kiralama 2020 fiyatları 9 milyar liraya alınacak 65 ile 75 bin adet arasında yeni otomobilin de etkisiyle nasıl bir seyir izleyecek?

Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Yönetim Kurulu Başkanı İnan

İnan Ekici-TOKKDER Başkanı

Ekici, “Kredi faiz oranlarının düşmesi ve ertelenen talebin etkisi ile sektörün otomobil alımları ivme kazanacak. 2018 yılında 10,5 milyar TL tutarında yeni araç yatırımı yapan sektörümüz, 2019 yılının ilk 9 ayında 2,9 milyar TL’lik yeni araç yatırımı yapmıştı. 2020 yılını ise 8-9 milyar TL arasında bir yatırımla kapatmayı hedefliyoruz. Bunun yanı sıra, ticari araç kiralamanın önünü belli ölçüde açıldığı düşünüldüğünde sektörümüzün 2020 yılında ticari araç yatırımı da olacak” dedi.

Kısa dönem araç kiralama sektörünü de değerlendiren İnan Ekici, 2019 yılında bu sektörün ortalama yüzde 9 daraldığını 35 bin adet civarında araç parkıyla yılı kapattığını bildirdi.

Günlük kiralamaya 37 bin araç

Ekici, günlük kiralama sektörüne yönelik beklenti ve öngörülerini de dile getirdi: “2020 yılında kısa dönem araç kiralamaya olan talebin bir miktar artacağını; yaklaşık 37 bin adet civarı bir araç parkına ulaşacağımızı tahmin edebiliriz. Turizmin gelişmeye devam edeceği ve havayolu taşımacılığının daha da yaygınlaşacağı beklentimiz çerçevesinde; yıl sonunda araç̧ parkı yüzde 7-8 büyüyecek. Kısa dönem araç kiralama sektörünün 2023 yılında 50 bin adetlik bir araç filosuna erişmesini bekliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz