Türk otomotivine sevindirici haber

Avrupa’dan sevindirici haber.

AB VE EFTA ülkeleri toplamında otomobil pazarı bu yılın ilk 5 ayında geçen yıla göre yüzde 6.6 büyüdü.

5 ayda 5 milyon 620 bin adetin eşiğine elen satışlar, Türkiye’de üretim yapan Renault, Ford, Toyota, Tofaş, Hyundai, Honda  gibi firmalar için müjdeli haber olarak değerlendiriliyor. Çünkü Türkiye otomotiv sanayinin en önemli ihraç pazarları Avrupa ülkelerinden oluşuyor.

İç pazarda kötü günler yaşayan Türkiye otomotiv sanayinin yüzü, Avrupa ile giderek daha çok gülecek.

Avrupa’da en fazla büyüyen pazar yüzde 42’lik artış ile Portekiz olurken, en çok küçülme yüzde 5.3 ile Hollanda’da yaşandı.

Almanya kıtanın en büyük pazarı olmaya devam ettiğini mayıs ayındaki 275 bine yaklaşan otomobil satışıyla pekiştirdi. Böylece Almanya’da satılan otomobillerin sayısı 5 ayda 1 milyon 260 bini geçti.

Almanya’lyı izleyen İngiltere 5 ayda 1 milyon 59 binlik satışla ikinci büyük pazar. İngiltere’de mayıs ayında 194 bin araç satıldı. Bu sayıya ticari araçlar dahil değil.

Avrupa’nın üçüncü büyüğü Fransa. 5 ayda 762 bin adetin üzerinde aracın satıldığı Fransa’da mayıs ayı satışları 131 bin adeti aştı.

Dördüncülük ise İtalya’nın. Fiat’ın anavatanı İtalya’da 5 aylık satışlar 629 bin adete yaklaştı. Sadece mayıs ayında 131 bin adetten fazla otomobilin satıldığı İtalya’yı İspanya izliyor.

İspanya, küçülme nedeniyle Avrupa’nın beşinci büyüğü ünvanını Türkiye’nin elinden geri aldı. İspanya'da mayısta 82 bin adet otomobil satıldı. Satışlar 5 ayda 365 bin adete yaklaştı.

5 aylık satışlarda Belçika 245 bin adete yaklaşan satış adetiyle Türkiye’nin üzerine çıktı. Ama mayıs ayı satışlarında Türkiye Belçika’yı 4 bin adetlik satışla geride bıraktı.

İşte ülke ülke satışlar…

Ulkelere gore otomobil satislari Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya, ispanya

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.