1.3 milyon Ford geri çağırılıyor

Amerika da başlayan son Ford geri çağırma operasyonu 1.3 milyon aracı kapsıyor.

Bu geri çağırma ülkemizdeki Ford’ları etkileyecek mi?

Kesinlik kazanan bir büyük geri çağırma başladı. Kanada’daki 136.272 Ford otomobil ve Meksika’da 44.521 adet geri çağırılarak ilgili sorun giderildi.

Geri çağırılmaya sebep olan sorun nedir ve hangi Ford modellerini kapsamaktadır?

Sorun 2.0 GDI ve 2.0  GTDI motorlarıyla bazı 2012-2018 yılları arasında üretilen Focus otomobillerini etkiliyor.

Geri çağırmaya sebep olan sorun motorun yakıt sistemi üzerindeki bir valf ile ilgili. Yakıt deposu üzerindeki bu valf ve ona bağlı kanister sisteminin kullanıcılara yaşatacağı sorunların önüne geçilmeye çalışılıyor.

Sorunlu parça yakıt göstergesinde yanlış ölçüm veya arabanın çalışmasını önleyecek kadar ciddi.

Peki Ford’lar neden çalışmıyor?

Yakıt deposundaki benzinin oluşturduğu benzin buharı doğaya salınarak çevre kirliliği yaratmaması için kanisterde biriktirilir ve bu sistem vasıtası ile biriktirilmiş olan benzin buharı emme manifolduna yollanır. Bu durum daha yanıcı olan benzin buharı ile etkileşim sağlıyor.

2.0 lt Ford motorlarında yangın tehlikesi

Yakıt deposunda biriken benzin buharı valf tarafından kanistere yollanır. Valfin bozuk olması ile tahliye edilemeyen benzin buharı yakıt göstergesini yanıltabilir veya daha ciddi bir hasar olarak plastik yakıt deposunu deforme edebilir.

Ford’ların çalışmamasının haricinde daha ciddi ve tehlike arz edebilecek yakıt deposu sorunu yada yakıt sistemi üzerindeki sorunların engellenmesi için Ford 1.3 milyon aracı geri çağırmayı başlatmış durumda.

Ülkemizde satılmakta olan Focus’lar içinde motor seçenekleri 2.0 lt GDI ve GTDI koduna sahip motorlar bulunmuyor. Bu ailenin sadece 1.0 GTDI seçeneği mevcut.

Ülkemizdeki motor seçenekleri bu sorundan etkilenecek mi, yada geri çağırma yaşanacak mı herhangi bir açıklama henüz yapılmadı.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.