1 milyon km ömürlü hava filtresi ile ekonomi

Açık hava filtresi yada kutu içi filtreler hakkında neler biliyorsunuz? Çok hızlı bir şekilde özetlemek gerekirse, otomobilinizin yada motorsikletinizin filtresi onun akciğerleridir.
İçten yanmalı motorlarda kullanılan hava filtrelerinin önemini şöyle anlatabiliriz: Motorla dış ortam arasındaki en hayati parçalardan biridir. Yanma odasında uygun hava yakıt karışımının temiz halde sağlanmasından sorumludur.
Otomobilimizin motoru kritik dengelere ihtiyaç duyar. Bunlardan biri de temiz havadır. Temiz hava yakıt ile karışarak, yanma odasında yani pistonların içinde yüksek basınç ile ateşlenir. Bunun için de havanın neredeyse tüm partiküllerden arınmış olması gerekir. Ne kadar temizse o kadar güç ve tasarruf demektir.
Orijinal filtre önemlidir. Markalar belli testlerden geçirerek onları araçlarına dahil ederler. Ama bir de bu konuda en iyiler vardır. En iyi otomobillerin kalp girişlerinde nöbet beklerler. Bu konuda en önemli marka K&N Filtre olarak öne çıkar. Bir dünya markası olan ve özellikle performans meraklıların çok yakından bildiği bu markanın en önemli özelliği kağıt yerine tekstil kullanılan bir filtre olmasıdır. Özel bir yağ ile de kaplı olan bu süzücü kısım, filtrenin 800 bin km ile 1 milyon km arasında görev yapması anlamına geliyor.
1969 yılından bu yana araçlar için hava filtresi üreten Amerikan markasının kalitesi ve faydası üzerine bir kaç örnekleme yaparak motorunuz için önemini ve ekonominize faydasını biraz daha açıklamaya çalışalım:
Ortalama bir benzinli otomobil 10 bin km’de periyodik bakıma ihtiyaç duyar. Kullanılan standart hava filtreleri kağıt bazlı malzemelerden üretilir. Zamanında değişmeyen hava filtresi doğru miktarda havayı filtre edemez. Bu da yakıt tüketiminizi arttırarak aracınız güç kaybeder veya işi bilenlerin deyimiyle “çekiş kaybeder.” Zamanında değiştirilen hava filtresi ile bu durumların önüne geçebilirsiniz. Çevre koşullarında bulunan tozlar ve göz ile görülemeyecek kadar küçük partiküller iyi süzülemezse motorunuzun yanma odasında aşınmalara sebep oluyor. Özel yağlı pamuk bazlı doku ise dünyada bilinen en iyi filtrelemeyi gerçekleştiriyor.
800 bin – 1 milyon km garantili pamuk bazlı filtrelerin en büyük farkı burada kendini gösteriyor. Bir kere kullanılan malzeme kağıt değil pamuk bazlı olduğu için kağıt filtreden çok daha uzun süre iş görüyor. Tek kullanımlık olmaktan çıkıyor. Bu tür filtreler ile motorunuzu korumanın yanında ekonominizi de korumuş oluyorsunuz aslında. Bunun için herhangi bir ortalama otomobilin periyodik bakımlarında değiştirilen standart hava filtresinin maliyeti ile 800 bin km menzilli bir filtrenin maliyetini karşılaştırdık.
Günümüzde X markanın Y model bir otomobilin OEM hava filtresi ortalama 61 TL. Bunu bir kaç farklı satış noktasından onayladık. Bu filtre her 10 bin km bakımında değiştiriliyor. Uzun soluklu filtreler ise satıcısı Birlasshop.com’da 411 TL. Yanında almak zorunda olduğunuz temizleme kiti ise 130 Lira. Toplamda bu tür bir filtrenin size ilk maliyeti 541 Lira. Sıradan bir filtrenin neredeyse 8 katı.
Standart filtre değişimini (filtreye hiç zam yapılmaz ise) 8 defa tekrarladığınızda rekortmen filtrenin maliyeti ile aynı rakama ulaşmış oluyorsunuz. 8 bakımdan sonrası sizin cebinizden ekstra çıkan para demek. Oysa kaliteli bir filtreye ilk alımda vereceğiniz miktar sizin bir daha bu sorunu düşünmemenize yol açabilir. Ayrıca aracınız güç kaybetmez, fazla yakıt da tüketmemiş olur.
Özellikle minibüsçü, taksici gibi esnaf için aslında önemli bir kalem. Yüksek kilometre yapan bu tür araçlar, UBER araçları kaliteli filtre kullanarak, güçlerini korurken, maliyetlerini de azaltabilirler.
Leave A Reply

Your email address will not be published.