1.3 milyar $’lık ‘Kibar’ yatırım

 

– Hyundai Assan İzmit'e ikinci fabrikayı kurmak için kolları sıvadı. Şirket 500 milyon dolar yatırımla C segmenti otomobillerin üretileceği yeni bir fabrika kuracak.

 

– Türkiye'de üretilen i20 modelinin küçük SUV versiyonu 2016 yılından itibaren bantlardan inecek.

 

– Assan Alüminyum, 800 milyon dolara otomotivde ithal edilen sac ürünlerinden, teneke kutulara kadar birçok alanda kullanılacak alüminyum üretmek üzere Karasu'da yeni tesis kuruyor.

 

Hyundai-Kİbar-yeni-yatirimAli KİBAR ve Önder  GÖKER

 

Hyundai Assan, 1.4 milyar lirayla yıllık üretim kapasitesi 220 bin adede çıkan Hyundai Assan'ın İzmit tesisine yeni yatırım için çalışmalara başladıklarının müjdesini verdi.

 

Şirket i10 ve i20'nin yanı sıra C sınıfında yeni bir modelin üretimine başlamak için kolları sıvadı.

Hyundai Assan, yeni model için İzmit'teki fabrikasının yanındaki araziye ikinci bir tesis inşa etmeyi planlıyor.

 

Şirket yeni ürün projesi 500 milyon doların üzerinde yatırıma imza atacak. Cenevre Otomobil Fuarı'nda sorularımızı yanıtlayan Hyundai Assan'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, C platformunda yepyeni bir otomobil üretmek istediklerini ve Güney Kore merkezle yeni yatırımı görüştüklerini açıkladı.

 

Kibar, "Mevcut fabrikanın dışında yeni bir tesis olacak. Değerlendirmelerimizi yapıyoruz. İzmit, Hyundai'nin global tesisleri arasında 3'üncü en iyi kaliteli üretim yapan tesis olarak seçildi. Global üretim platformları arasında tepeye çıkmayı arzu ediyoruz" dedi.

 

C platformundaki yeni yatırım için Ankara'yla görüştüklerini ifade eden Ali Kibar, Güney Kore'yle yapılan Serbest Ticaret Anlaşması'nın (STA) yetersiz kaldığını, iki ülke arasında uygulanan verginin haksız rekabet yarattığını söyledi.

 

Kibar, "İki ülke arasında imzalanan STA, hizmetler grubunda vergileri sıfırladı. Biz hala yüzde 7 oranında gümrük vergisi ödüyoruz. KDV'yle birlikte bu oran yüzde 11'e çıkıyor. Otomotivde böyle bir kar marjı zaten yok. Vergiler 7 yılın sonunda sıfırlanacak. Daha 5 yıllık bir süreç var. Ankara'ya yeni yatırım yapmak istediğimiz ancak uygulanan bu verginin haksız rekabet yarattığını ilettik. Güney Kore'yle ticarette verginin 0'a inmesini talep ettik. Eğer kolaylık sağlanırsa, yeni yatırım için düğmeye basacağız."

 

HYUNDAI i20 SUV 2016'da

 

1.4 milyar liralık yatırımla İzmit fabrikasının üretim kapasitesini 200 bin adedin üzerine çıkartan ve yeni i10 ile i20'yi bantlardan indirmeye başlayan Hyundai Assan'dan bir yeni yerli model müjdesi daha geldi.

 

Şirket i20 modelinin daha yüksek versiyonu olan crossover'ı 2016'nın ilk çeyreğinden itibaren üretmeye başlayacak.

 

Hyundai Assan'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, i20 crossover'dan yılda 30-40 bin adet arasında üreteceklerini belirterek, aracın büyük çoğunluğunun ihraç edileceğini belirtti.

 

Kibar, "Yeni modellerle ürün gamımız genişlemiş olacak. Cenevre otomobil Fuarı'nda ilk kez sergilenen i20 Coupe de Mayıs'tan itibaren satışa sunulacak" dedi.

 

İŞTE YENİ HYUNDAI İ20 SUV

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.