200 bin liralık Kia’dan 250 adet satacak

SUV segmentinin gelişmesine ve popülerleşmesine katkı sağlayan Sorento, segmentinde 2004 – 2009 yılları arasında üst üste her yıl en çok satan SUV modeliydi. Özellikle Anadolu’nun zor iklim şartlı şehirlerinde yaşayan işadamları ve sürücülerin tercihi olan eski kasa Sorento’ları hala yollarda görebiliyoruz.

185 BG güç

Yeni jenerasyon Sorento’daki en önemli gelişmelerden birisi 2.0 litre dizel motorda 185 PS güç özelliği. Bu motor sırf Türkiye’deki vergi sisteminden dolayı bize göre üretilmiş. Diğer satış bölgelerinde 2.2 lt dizel kullanılmakta.

Türkiye’de 200 bin TL’lik fiyatla yola çıkan araçta tek versiyon var ve tümünde panoramik sunroof standart.

Çelik Motor’un hedefi 2015 sonuna kadar 250’den fazla Sorento satmak.

7 koltuk var

Yeni Sorento 4.780 mm’ye uzayan boyu, önceki jenerasyona göre 15mm azaltılarak 1.685 mm’ye inen yüksekliği ve segmentinde fark yaratan 1890 mm genişliği ile sunuluyor.

Yedi kişiye kadar oturma kapasitesi, birçok farklı oturma seçeneğini konforla sunuyor.

İkinci sıradaki koltuklar 270 mm öne veya arkaya kaydırılabiliyor.

Elektrikli sürücü koltuğu farklı rahatlık anlayışları için, toplamda 10 yöne ve yüksekliğe ayarlanabiliyor.

Sürücü koltuğu sahip olduğu mekanizma ile daha geniş ve rahat oturma alanı da sunabiliyor. Elektrikli ön yolcu koltuğu ise toplamda 8 farklı yöne ve yüksekliğe ayarlanabiliyor.

Geri görüş kamera göstergesi ve araç içi müzik eğlence sisteminin kolayca kontrol edilmesini sağlayan 4,3” TFT-LCD ekranı yolculuklara renk katıyor. Sürücüler ayrıca yolculukla ile ilgili her şeyi, yüksek çözünürlüğe sahip 7” TFT-LCD ekranında görebiliyor.

Akıllı Bagaj Kapağı

Sorento iddialı bagaj hacmi sunuyor. Kapasitesi koltukların yatık durumunda 1.662 litreye kadar yükseliyor. Daha büyük yükler için tavan rayları devreye giriyor. Aracın fark yaratan özelliklerinden biri olan Akıllı Bagaj Kapağı özelliği, sürücülerin elleri doluyken ve kontak anahtarına uzanamayacakları bir durumda bagaj kapağının kendi kendine açılmasını sağlıyor. Akıllı Bagaj Kapağı’nın önünde üç saniye durulduğunda, sistem anahtarı algılıyor ve kapı kendiliğinden açılıyor. Akıllı Bagaj Kapağı özelliği, Hafızalı Bagaj Kapağı özelliği ile destekleniyor. Sistem, sürücülerin boy ölçüsünü kaydederek, kapının açısını boya göre ayarlıyor. Böylece zahmetsiz bagaj yüklemesi için büyük kolaylık sağlanıyor.

Düşük yakıt tüketimi

Araçta yenilikçi teknolojileriyle üretilen 2.0 CRDI (6 ileri Otomatik) dizel motoru düşük yakıt tüketimi sağlıyor. Düşük yakıt tüketimi, kusursuz aerodinamiğin ve mükemmel emisyon sisteminin verimli bir sonucu olarak kendini gösteriyor. Yeni Sorento, üç farklı sürüş seçeneği sunuyor. Normal Sürüş Modu, şehir içinde rahat etmeyi sağlarken, Comfort Sürüş Modu uzun yolda yorulmadan yolculuk etmeye yardımcı oluyor. Sport Modu da dinamik sürüş seçeneği sunuyor.

Üst düzey yolcu güvenliği

Yeni Sorento, yolcu güvenliğini sağlamak için onlarca çarpışma testinden geçirildi. Her test sonrasında yapılan çalışmalarla Sorento’nun sertliği ve dolayısıyla sağlamlığı artırıldı. Bir arada mükemmel güvenlik sağlayan dayanıklılığı güçlendirilmiş çelik, aracı daha da güvenilir hale getirdi.

Yeni Sorento’nun 6 hava yastığıyla çevrelenmiş iç tasarımı sayesinde her yolculuk güvenli yapılabiliyor. ESP’li araç dengeleme sistemi, ıslak ve kaygan yollarda, maksimum sürüş güvenliği sağlarken, aracın daha kolay kontrol edilmesine imkân tanıyor. Yokuş kalkış destek sistemi, yokuş yukarı kalkışlar sırasında kolaylık sağlarken aracın geriye kaymasını kesin olarak engelliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.