2001’den beri ilk kez

VW-Golf-GTI

LMC Automotive’in verilerine göre bütün yıla bakıldığında yükseliş gösteren satışların toplam 17,3 milyon adet araca ulaşacağı tahmin ediliyor.

2001 yılında yaşanan ve 9/11 olarak da bilinen 9 Eylül’deki terörist saldırısının ardından otomotiv endüstrisindeki satışları artırmak için yüzde 0 faizli finansman teklifleri sunulmuştu. Bu avantajlı tekliflerin yansıması olarak ekim ayı, yılın en güçlü ayı olarak tarike geçmişti. Satışlar ise 1.7 milyon adede ulaşmıştı.

Bugün ise LMC firmasına göre, 2014’e kıyasla yüzde 8 artış göstermesi beklenen satışların 1.38 milyon adedi bulması bekleniyor. Ayrıca, daha cömert olan Edmunds.com sitesinin beklentisine göre satışlarda yüzde 12’lik artış yaşanacak ve 1.42 milyon adetlik satışa imza atılacak.

LMC’nin kıdemli başkan yardımcısı Jeff Schuster, 2016 yılı için toplam satış tahminlerinin 17.6 milyon olduğunu ancak gelişen ekonomideki kararlılık ve hafif ticari araçlardaki tüketici güveni ile birlikte bu rakamın 17.8 milyonu bulmasının zor olmayacağını belirtiyor.

Endüstrinin en iyi yılı olan 2000’de otomotiv üreticileri 17,402 milyon otomobil ve kamyon sattı.

TrueCar’ a göre bu rakam geçen yıla göre yüzde 5.3 artış gösterecek ve 16.5 milyondan 17.4 milyona ulaşacak.

Analizleriyle dikkat çeken Edmunds, Volskwagen Grubu’nun ekim ayında Amerika’daki satışların yüzde 5.1 artış göstermesini bekliyor. VW marka olarak sabit devam ederken Audi kazancını yüzde 15 yükseltmeyi başaracak.

Önceki İçerikSubaru Forester Test Sürüşü
Sonraki İçerik“Patron hala biziz”
20 yıllık gazeteci ve görsel yönetmen. Akşam Gazetesi'nde uzun yıllar otomotiv sayfalarının tasarımını yönetti. Kuruluşudan bu yana otoajanda.com ile çalışıyor. Otomotiv haberciliği ve görsel yönetmenlik uzmanlık alanları arasında başta geliyor. Uzun otomobil yolculukları, test sürüşleri en önemli hobileri arasında.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz