2019’un kazananı Renault: Clio tek başına 25 bin sattı

Türkiye otomotiv sektörünün sonuçları netleşiyor. Buna göre 2019 yılında Türkiye’nin en tercih edilen otomobil markası Renault oldu. Renault, 20. kez Türkiye’nin en çok satan otomobil markası oldu. Renault başarıyı Türkiye’de ürettiği Megane ve Clio modelleriyle yakaladı. Bu iki model Türkiye’nin en çok satan otomobiller listesinde ikinci ve üçüncü sırada yer alıyorlar.

2019 yılında Türkiye’de 61 bin Renault satıldı

Renault, binek otomobil pazarında yüzde 15,7 pazar payına denk gelen 60 bin 668 adet satış elde etti. Bu sonuçla 20. kez Türkiye binek otomobil pazar liderliği unvanını aldı. Renault, 2019 yılında toplam pazarda 64 bin 977 adet ve 13,6 pazar payı kaydetti.

B hatchback sınıfı Clio’dan soruldu

Renault Clio HB, Türkiye’de 2019 yılında 24 bin 213 adet satıldı. Bu rakamla B HB sınıfında en tercih edilen otomobil ünvanını elde etti. Clio HB, segmentinden aldığı yüzde 46 pay ile en yakın rakibinden yaklaşık 4 kat (en yakın rakip satış adedi 6 bin 593 adet) fazla satış rakamına imza attı. Megane Sedan, 22 bin 414 adet satış adedi ile C Sedan segmentinde 2. sırada yer aldı.

Berk Çağdaş, Renault Mais Genel Müdürü

Yeni Clio şubatta satışa çıkacak

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş 2019 yılında talebin ÖTV desteği ve hurda teşviği ile desteklendiğini belirtti. Çağdaş “Yılın sonunda yerli üretim araçlara kamu bankaları tarafından sağlanan finansman desteği ile 2019 yılında pazarı; yılın başındaki tahminlerimizden çok daha iyi bir seviyede kapatabildik.

Diğer taraftan Türkiye’nin en çok satılan ilk 3 marka sıralamasında; Bursa Fabrikaları’nda üretilen Clio HB ve Megane Sedan modellerimizin yer alması; bizim için ayrı bir gurur vesilesi oldu. Clio HB’in 2019 yılında elde ettiği satış rakamı ve segment liderliği; Şubat ayında müşterilerimizin beğenisine sunacağımız Yeni Clio’nun başarısı konusunda olumlu bir veri oldu.

Sektör adına çok daha pozitif bir beklenti ile girdiğimiz 2020 yılında, Bursa’da OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilen Yeni Clio’nun; ayrıca yılın ilk yarısında pazara sunacağımız yeni Captur’ün de; markamıza ve satışlarımıza olumlu desteği olacağını öngörüyoruz.’’ dedi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.